600 پروانه چرا برای بهره برداران در دماوند صادر شده است/ حدود 30 مرتع در شهرستان دماوند پروانه چرا و بهره‌برداری به نام شوراهای اسلامی روستاها است

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دماوند گفت: دام‌های بدون پروانه و یا مازاد بر پروانه چرا از مراتع شهرستان دماوند اخراج میشوند.

به گزارش پایگاه خبری تارود دماوند، حسن شکری با اعلام این خبر اظهار داشت: در شهرستان دماوند بیش از 100 سامانه برای تالیف دام وجود دارد و 600 پروانه چرا برای بهره برداران عزیز صادر شده است.

وی گفت: حدود 30 مرتع در شهرستان پروانه چرا و بهره برداری به نام شوراهای اسلامی روستاها است که مورد استفاده خورده دامداران ساکن روستا قرار میگیرد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیز داری شهرستان دماوند گفت: در سطح شهرستان دو مرتع، اطراف دریاچه تار و دریاچه هویر به وسعت بیش از 17000 هکتار وجود دارد که هم بسیار مهم و هم از مرغوبیت بالایی برخوردار است و هر ساله نزدیک به چهار ماه مورد بهره برداری دامداران قرار می‌گیرد.

شکری گفت: با شروع فصل چرا اکیپ کنترل و مدیریت چرای دامها را در منطقه فعال می‌کنیم و همکاران ما با مراجعه به مراتع، دامهایی که مازاد باشند یا فاقد پروانه و یا مازاد بر تعداد پروانه باشند اخراج می‌کنند و در صورت نیاز متخلفان را نیز به مراجع قضایی معرفی می‌کنند.

وی تصریح کرد: یکی از راه هایی که میتوان برای بهره برداری اصولی و حفظ این مراتع انجام داد تهیه طرح های مرتع داری است و پیشنهاد ما به بهره برداران عزیز این است تا علاوه بر تالیف دام، طرح های مرتع داری چند منظوره مانند کشت گیاهان دارویی، گل محمدی و یا طرح های گردشگری انجام دهند که یکی از مزایای این طرح ها قرار دادن مدیریت مرتع به عهده خود مرتع داران است که حتی در صورت تصرف مرتع خود بهره برداران میتوانند مستقیما اقدامات قانونی را انجام دهد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا