رئیس بهزیستی شهرستان دماوند:

اجرای بیش از 11 برنامه به مناسبت هفته بهزیستی در دماوند/ 3500 خانواده تحت پوشش بهزیستی دماوند هستند/ راه‌اندازی غرفه‌ ویژه زنان سرپرست خانوار و معلولین بهزیستی دماوند در شهربازی رنگین کمان

رئیس بهزیستی شهرستان دماوند از اجرای بیش از 11 برنامه به مناسبت هفته بهزیستی در این شهرستان خبر داد و گفت: غرفه‌ برای زنان سرپرست خانوار و معلولین بهزیستی شهرستان دماوند در شهربازی رنگین کمان راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تارود، فاطمه حاجی خانزادی در نشست خبری با خبرنگاران به مناسبت هفته بهزیستی اظهار داشت: هدف این نهاد توانمند سازی و اشتغال جامعه معلولین و زنان سرپرست خانوار اداره بهزیستی است که خود نمی‌توانند به صورت انفرادی به دلیل عدم تمکن مالی مناسب برای خود ایجاد اشتغال کنند.

وی با بیان اینکه جامعه آماری تحت پوشش بهزیستی 3500 خانواده می‌باشد، گفت: برای گروهی از جامعه هدف که به صورت انفرادی نمی‌توانند اشتغال ایجاد کنند در راستای توانمندسازی و اشتغال به صورت مشارکتی و با برنامه‌ریزی و مدیریت اداره بهزیستی از 20 تیرماه غرفه‌ای در شهربازی رنگین کمان برای زنان سرپرست خانوار و معلولین بهزیستی در نظر گرفته شده که به مدت سه ماه برای این خانواده‌ها دایر می‌باشد.

رئیس بهزیستی شهرستان دماوند در خصوص اقداماتی که بهزیستی در دهه کرامت انجام شده عنوان کرد: بهزیستی متولی حمایت از زنان سرپرست خانوار، معلولین و فرزندان تحت حمایت می‌باشد و دارای مراکز نگهداری تحت حمایت معلولین و بچه‌های بی‌سرپرست شبانه‌روزی است، در دهه کرامت برنامه اردویی رفاهی برای بچه‌های شبانه‌روزی در نظر گرفته شده است و همکاران زن اداره نیز اردویی یک‌روزه اعزام خواهند شد.

حاجی خانزادی با اشاره اینکه هفته بهزیستی با ایام دهه کرامت مقارن شده است، گفت: برنامه‌هایی در نظر گرفته شده تا مهدکودک‌های تحت نظارت به اداره بهزیستی تشریف می‌آورند و بازدیدی را از مرکز نگهداری فرزندان بی‌سرپرست در رودهن به مناسبت روز دختر نیز در برنامه قرار داده‌ایم.

وی افزود: یکشنبه هفته آینده نیز کارگاه آموزشی مقابله با استرس و اضطراب ویژه پرسنل برگزار خواهد شد؛ اداره بهزیستی در مجموع 158 فعالیت انجام می‌دهد که یکی از آنها پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی است که کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی در این زمینه برگزار می‌شود و مهارت آموزی به حاضرین در کلاس‌ها و دوره‌ها صورت می‌گیرد.

*نگهداری از 53 فرزند بی‌سرپرست در مرکز نیکوکاری حاج اکبر ابراهیمی

رئیس بهزیستی شهرستان دماوند ادامه داد: در روز دوشنبه مورخ 24 تیرماه نیز استقرار تیم سیار اورژانس اجتماعی جهت اطلاع‌رسانی از اهداف و وظایف مرکز در آستان مقدس امامزاده هاشم(ع) را در برنامه داریم و همچنین بازدید از مرکز نیکوکاری حاج اکبر ابراهیمی که متولی حمایت از 53 فرزند بی‌سرپرست می‌باشد را نیز به همراه برگزاری مسابقات ورزشی و طناب‌کشی بین فرزندان این مرکز در دستور کار قرار داده‌ایم.

حاجی خانزادی گفت: در روز سه‌شنبه کارگاه آموزشی مهارت‌های ویژه زنان سرپرست خانوار بهزیستی برگزار خواهد شد.

وی اظهار داشت: به دلیل آنکه بخش اعظم جامعه هدف ما خانواده‌های معلولین هستند و بالغ‌بر 460 خانواده را شامل می‌شوند، در تاریخ 26 تیرماه مسابقه دارت، طناب‌کشی و پینگ‌پونگ را برای این خانواده‌های تحت حمایت در اداره بهزیستی برگزار خواهیم کرد.

رئیس بهزیستی شهرستان دماوند عنوان کرد: در روز پنجشنبه نیز اردویی تفریحی برای پرسنل به روستای سله بن فیروزکوه و بازدید از مکان گروه همیار حضرت رقیه و شهر آبسرد را در برنامه داریم.

حاجی خانزادی بیان کرد: گروه همیار زنان سرپرست خانوار گروهی از افراد هستند که با یک همفکری و انگیزه مکانی را برایشان اجاره کرده و این افراد در گروه‌هایی 7 الی 11 نفره می‌توانند به صورت جمعی با گرفتن سرمایه اولیه از بهزیستی مشغول به کار می‌شوند.

وی ادامه داد: در روز جمعه در خطبه‌های نماز جمعه سخنرانی ریاست اداره، استقرار تیم سیار اورژانس اجتماعی در مسجد جامع دماوند، غبارروبی و عطرافشانی مزار شهدا گمنام مسجد جامع دماوند را در دستور کار داریم.

*جمع‌آوری و ساماندهی متکدیان در دماوند مرتبط با اداره بهزیستی نیست

رئیس بهزیستی شهرستان دماوند تاکید کرد: برنامه جمع‌آوری و ساماندهی متکدیان مرتبط با اداره بهزیستی نیست و این مسئله تماماً بر عهده شهرداری می‌باشد، اداره بهزیستی در برنامه اورژانس اجتماعی زنان سرپرست خانوار و افرادی مد نظر قرار دارند که در معرض آسیب هستند.

حاجی خانزادی افزود: همسر آزاری، سالمند آزاری، کودک آزاری و یا معلول آزاری از جمله این آسیب‌ها هستند که افراد با تماس با خط 123 از ساعت 8 الی 20 می‌توانند از خدمات اورژانس اجتماعی استفاده کنند، اگر در این بین فردی در حال خودکشی باشد یا به کودکی آسیبی وارد شده باشد سریعاً با نظر کارشناسی و روانشناسی مداخله مددکاری خواهند داشت.

وی گفت: سامانه صوتی مشاوره از خدمات بهزیستی است که افراد با ثبت نام در آن می‌توانند از خدمات مشاوره طلاق بهره ببرند، تلاش این اداره ایجاد سازش با همسر تا جای ممکن است، تا جایی که در توان بهزیستی باشد سعی در برطرف کردن هنجارهای جزیی و حتی کمک مالی هستیم.

*اغلب موارد بیکاری و اعتیاد مهمترین علت درخواست طلاق است

رئیس بهزیستی شهرستان دماوند بیان کرد: طلاق در اغلب موارد به دلیل مشکلات اقتصادی نیست بلکه در اغلب موارد بیکاری و اعتیاد مهمترین علت درخواست طلاق است.

حاجی خانزادی ادامه داد: خدمات مشاوره برای کاهش طلاق و اجرای طرح ملاقات والدین و فرزندان از خدمات بهزیستی هستند، برای فرزندانی که تک والد هستند قرارهای ملاقات از طریق حکم دادستانی داده می‌شود تا والد دیگر را ملاقات کنند.

وی عنوان کرد: جمیع مسئولان شهری گام ویژه‌ای برای اداره بهزیستی برداشته‌اند زیرا جامعه هدف این اداره بسیار درمانده و آسیب پذیر هستند.

رئیس بهزیستی شهرستان دماوند ادامه داد: دادستانی همکاری خوبی دارد زیرا بسیاری از پرونده‌های قضایی که ارجاع می‌شود توسط مددکاران و روانشناسان بهزیستی است که تعامل خوبی را در این زمینه شاهد هستیم.

حاجی خانزادی با اشاره به پرداخت تسهیلات گفت: اگر معلولان که گروه هدف بهزیستی هستند در سامانه کارا ثبت‌نام کنند می‌توانند تسهیلات ۳۵ میلیون تومانی با بازپرداخت پنج ساله دریافت کنند.

وی در خصوص اشتغال مددجویان اداره بهزیستی شهرستان دماوند بیان کرد: مددجویانی که بتوانند مدرک فنی و حرفه‌ای کسب کنند طبق هماهنگی با اداره کار مشغول به کار می‌شوند، بسیاری از زنان سرپرست خانوار به کارخانجات و صنایع فعال برای اشتغال معرفی می‌شوند.

این مقام مسئول افزود: روال کار اشتغال مددجویان اداره بهزیستی شهرستان دماوند به خوبی پیش می‌رود و امیدواریم بتوانیم در این زمینه تأثیرگذار باشیم.

حاجی خانزادی گفت: در رابطه با مهدکودک‌های مجوز از اداره بهزیستی گرفته‌اند و تحت نظارت این اداره هستند هرگونه گلایه و شکایت در رابطه با شهریه داشته باشند اداره بهزیستی پاسخگوست.

*نگهداری از 120 کودک بی‌سرپرست در مرکز نگهداری دماوند

وی خاطرنشان کرد: پنج مرکز نگهداری از 120 کودک بی‌سرپرست برای رنج سنی از 4 الی 22 سال در سطح شهرستان دماوند وجورد دارد که دو مرکز در رودهن و سه مرکز در گیلاوند فعالیت داشته است.

رئیس بهزیستی شهرستان دماوند در پایان گفت: شماره مشارکت‌های مردمی اداره بهزیستی 2173451330000 می‌باشد، خیرین محترمی قصد کمک به اداره را دارند باید کد شناسه شهرستان را ثبت کنند، 8272 نیز کد شناسه شهرستان می‌باشد و همچنین از طریق شماره تلفن 76316603 می‌توانند از همکاران اداره در رابطه با نوع مشارکت مشورت بگیرند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن