دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی شهرستان دماوند:

موفقیت کشاورز آبسردی با تغییر الگوی کشت جهت مقابله با آفت گل جالیز/ برداشت ۵۰ تن پیاز از یک هكتار اراضی کشاورزی منطقه آبسرد

دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی شهرستان دماوند از موفقیت کشاورز آبسردی با تغییر الگوی کشت جهت مقابله با آفت گل جالیز خبر داد.

حسین غیبی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری تارود دماوند اظهار داشت: متاسفانه در چند سال اخیر آفتی به نام گل جالیز در مزارع شهرستان دماوند مخصوصا در مزارع آبسرد که کشت صیفی‌جات در آن انجام می‌شود، مشکل ساز شد و زحمات کشاورزان را هدر داد و بی نتیجه گذاشت.

وی افزود: کشاورزان در این مزارع محصولاتی مانند خیار، کدو، سیب زمینی و دیگر کشت‌های مرسوم از قدیم را تولید می‌کردند اما در زمان باردهی، آفت گل جالیز باعث خشک شدن بوته ها می‌شد و ضرر و زیان بسیاری به کشاورزان می‌زد.

دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی شهرستان دماوند گفت: دو سال است که تعدادی از کشاورزان پیشرو شهرستان در آبسرد برای نمونه در مزرعه آقای عبدالهی تغییر الگوی کشت دادند و پیاز و سیر را جایگزین سایر صیفی‌جات کردند که خوشبختانه هیچ آفتی نداشت و نتیجه گرفتند.

غیبی ادامه داد: پیش بینی برداشت این محصول امسال بیش از 50 تن در یک هکتار است که نسبت به شهرستان‌ها و استان‌های دیگر که پیاز کشت می‌دهند رقم بالایی است و زحمات این کشاورزان به هدر نرفت.

وی تصریح کرد: به سایر کشاورزانی که با آفت گل جالیز مشکل دارند توصیه می‌شود که در سال‌های آینده الگوی کشت خود را تغییر دهند و سیر و پیاز کشت کنند تا نتایج خوبی بگیرند و متضرر نشوند.

دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی شهرستان دماوند گفت: آسیب‌های گل جالیز تنها منحصر به کشت‌های خیار و کدو نیست و در مزرعه سیب زمینی نیز این آفت بوته ها را به طور کامل خشک کرده است.

غیبی عنوان کرد: دقیقا در زمانی که بوته سیب زمینی باید شروع به رشد می‌کرد آفت موجب شده که بوته نتواند به رشد خود ادامه دهد و کاملا خشک شده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا