با حضور جمعی از مسئولان شهرستان دماوند صورت گرفت؛

بررسی مشکلات روستاهای مراء، حصار بالا و حصار پایین

در راستای اجرای طرح بازدید روستایی، جمعی از مسئولان شهرستان دماوند از سه روستای مراء، حصار بالا و حصار پایین بازدید کرده و به بررسی مشکلات مربوط به آنها پرداختند.

به گزارش پایگاه خبری تارود، در بازدیدی که توسط جمعی از مسئولان شهرستان دماوند صورت گرفت، مشکلات مطرح‌شده در روستای مراء شامل لزوم تعویض تیرهای چوبی برق، تخلیه نخاله‌های ساختمانی در مراتع، لزوم تعیین محلی برای دامداری، مشکلات ناشی از تردد کامیون‌ها و حمل بار سنگین و نوسان آنتن دهی تلفن همراه بود.

تنها مشکل مطرح‌شده در روستای حصار پایین تفکیک نقشه طرح هادی بود و اقدامات انجام‌شده در این روستا شامل تعویض لوله‌های فرسوده آب شرب، پیگیری جهت تخصیص دهیاری، نصب روشنایی، نام‌گذاری معابر، تعریض خیابان اصلی و آسفالت معابر بود.

همچنین موضوعات مطرح‌شده در روستای حصار بالا شامل لزوم رفع اختلافات مرزی بین دو روستای بالا و پایین، عدم تصویب طرح هادی، نبود کتابخانه و محل مناسب برای اوقات فراغت جوانان می‌باشد.

*هیچ‌کس به‌جز مسئولان تقسیمات کشوری مجموعه وزارت کشور اجازه اظهارنظر در خصوص تقسیمات مرزی نخواهیم داد

مجید صفری، فرماندار شهرستان دماوند در حاشیه این بازدیدها اظهار کرد: این بازدید بر اساس برنامه شهرستانی با حضور نماینده شهرستان‌های دماوند فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان این شهرستان صورت گرفت.

وی افزود: بر این اساس مشکلات روستای مرا بیشتر معطوف به آب، ساخت‌وساز و برخی مسائل عمرانی بود که در خصوص موضوع آب مقرر گردید بررسی ویژه‌ای درزمینه آزادسازی بسترها و حفظ منابع آبی به‌عنوان سیاست‌های کلی دولت داشته باشیم؛ تأکید ما بر این است که شورای روستایی همکاری لازم را با عوامل اجرایی شهرستان داشته باشد.

فرماندار شهرستان دماوند افزود: موضوعی که در بیشتر روستاها با آن مواجه هستیم مربوط به طرح هادی است؛ موضوع دیگر اختلاف مرزی می‌باشد که این موضوع امری حاکمیتی است و به هیچ‌کس به‌جز مسئولان تقسیمات کشوری مجموعه وزارت کشور اجازه اظهارنظر در این خصوص نخواهیم داد.

صفری ادامه داد: این بحث در خصوص روستاهای حصار بالا و پایین مطرح شد و ما به‌شدت در حال رسیدگی به آن هستیم، اما هیچ‌کس حق ندارد این امر را مستمسک عدم رفع مشکل قرار دهد.

وی بیان کرد: در روستای حصار پایین در کنار بازدید شاهد افتتاح سالن ورزشی بودیم که اتفاق بسیار خوشحال‌کننده است؛ موضوعات مطرح‌شده در روستای حصار بالا نیز در حال پیگیری است تا بتوانیم با کمک مسئولان مرتفع سازیم.

فرماندار شهرستان دماوند گفت: قطعاً اگر روستاها امور عمرانی، فرهنگی و ورزشی را آغاز کنند ما می‌توانیم از اعتبارات جرائم، تملک و ارزش‌افزوده به آنها در جهت عمران و آبادانی به‌صورت مشارکتی کمک کنیم.

صفری با اشاره به نبود کتابخانه در روستای حصار بالا بیان کرد: در هرجایی از شهرستان دماوند که مکان و پرسنل جهت ایجاد کتابخانه وجود داشته باشد ما به تجهیز و ارائه کتاب خواهیم پرداخت.

*تهیه ۱۹ طرح هادی در روستاهای شهرستان دماوند 

در ادامه قاسم میرزایی نیکو، نماینده شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این بازدید اظهار داشت: عمده بحث افراد روستا الحاق به بافت و مسکن جوانان است؛ در روستای مرا با مشکل خاصی مواجه نبودیم و این روستا به دلیل مدیریت خوب می‌تواند به‌عنوان روستای نمونه مطرح شود.
وی افزود: موضوع مطرح‌شده در روستاهای حصار بالا و پایین بحث اختلافات مرزی است که باید در مرجع بالاتری مطرح و رسیدگی شود، نظر ما حرکت به‌سوی وحدت است زیرا طرح هادی در این دو روستا در سال ۸۳ به‌صورت یکپارچه بود که اگر به همان حالت ادامه پیدا کند شاید ظرف مدت یک ماه ابلاغ شود و امتیازات دو روستا بالا رود.
نماینده شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این خصوص باید مجموعه هیئت‌امنا، ریش‌سفیدان و عقلا به نتیجه برسند، در غیر این صورت فردی از مجموعه حقوقی وزارت کشور باید خط مرزی واقعی را با سیستم توپوگرافی و عکس‌برداری هوایی تعیین کند.

میرزایی نیکو در خصوص طرح هادی بیان کرد: مجموعه تعداد طرح هادی روستاها برای شهرستان دماوند ۱۹ مورد است که برخی تهیه، برخی در مرحله تصویب و برخی در مرحله ابلاغ است؛ شهرستان فیروزکوه نیز تعداد ۱۱ طرح دارد؛ در واقع طرح هادی در خصوص ۱۹ روستا در شهرستان دماوند موردبازنگری و تجدیدنظر قرار گرفته است که تعداد هشت طرح مراحل تهیه طرح را گذرانده‌اند و در کمیسیون کمیته تصمیم‌گیری قرار می‌گیرند.

وی خاطرنشان کرد: در کمیته تصمیم‌گیری مشکلات معارضان برطرف و ابلاغ می‌شود و به‌طورکلی طرح‌ها تا پایان شهریور نهایی می‌شوند و در آبان ماه عمده آنها ابلاغ می‌گردد؛ روستاهای حصار بالا و پایین اگر مشکلات خود را برطرف می‌کردند ازجمله روستاهایی بودند که همه امور آنها انجام شده است.

نماینده شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مابقی روستاها هنوز به زمان ۱۰ سال نرسیده است و اگر بخواهند پیش از پایان مدت مقرر موردبازنگری قرار گیرد با پرداخت هزینه می‌توانند آن را انجام دهند که برای هر روستا بالغ‌بر ۵۰ میلیون تومان هزینه در بردارد.

میرزایی اذعان داشت: مهم‌ترین اقدامی که در منطقه مورد پیگیری قرار گرفته مربوط به راه به جهت مرتفع شدن ۳۵ درصد ترافیک است؛ دومین موضوع نیز طرح هادی است که می‌تواند گرفتاری‌های روستاها را برطرف سازد و موضوع بعدی مربوط به درآمد پایدار می‌باشد تا با هماهنگی میراث فرهنگی و گردشگری سعی بر ایجاد درآمد در روستاها داریم.

در ادامه مهدی حیدری، بخشدار مرکزی دماوند اظهار کرد: روستای مراء ازجمله روستاهای بخش جنوبی و مرکزی شهرستان دماوند است که بر اساس سرشماری سال ۹۵ دارای ۳۵۹ خانوار و یک هزار و ۸۱ نفر جمعیت است.

وی افزود: در طول یک سال و چهار ماه حدود یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان از محل منابع حاصل از مالیات بر ارزش افزوده به روستای مراء اختصاص یافته است.

بخشدار مرکزی دماوند در خصوص روستای حصار بالا نیز بیان کرد: حصار بالا ازجمله روستاهای بخش جنوبی و مرکزی شهرستان دماوند می‌باشد که بر اساس سرشماری سال ۹۵ دارای یک‌صد و ۴۴ خانوار و ۵۰۶ نفر جمعیت است که در طول یکسال و چهار ماه بالغ‌بر ۶۰۰ میلیون تومان از محل منابع حاصل از مالیات بر ارزش افزوده به این روستا اختصاص یافته است.

حیدری ادامه داد: همچنین روستای حصار پایین ازجمله روستاهای بخش جنوبی و مرکزی شهرستان دماوند است که بر اساس سرشماری سال ۹۵ دارای ۲۲۴ خانوار و ۶۹۱ نفر جمعیت است که در مدت مشابه بالغ‌بر ۸۰۰ میلیون تومان از محل منابع حاصل از مالیات بر ارزش‌افزوده به آن اختصاص یافته است.

وی عنوان کرد: ۸۰ درصد از اعتبارات تخصیص‌یافته مربوط به پروژه‌های عمرانی و ۲۰ درصد نیز مربوط به هزینه‌های جاری دهیاری‌ها می‌باشد.

بخشدار مرکزی دماوند تصریح کرد: ارزش‌افزوده بر اساس معیارهایی به لحاظ جمعیتی و سرانه‌های درآمدی به روستاها تخصیص می‌یابد و به‌صورت ماهیانه از طریق وزارت دارایی به‌حساب دهیاری‌ها واریز می‌شود که با نظارت بخشداری به انجام پروژه‌های عمرانی در محل‌های موردنظر ختم می‌گردد.

حیدری اضافه کرد: این اتفاق خوب باعث شده که روستاها به سمت توسعه حرکت کرده و مشکلات به حداقل برسد و با ادامه این روند تا پایان سال ۹۷ عمده مشکلات روستاها و بخش زیرساخت‌ها حل می‌شود.

همچنین محسن حاجی عزیزی، رئیس اداره بنیاد مسکن و انقلاب اسلامی شهرستان دماوند اظهار داشت: امور نقشه‌برداری طرح هادی در روستاهای حصار بالا و پایین با اعتبار در نظر گرفته شده در دو سال گذشته انجام شد.

وی افزود: خوشبختانه در روستای حصار بالا، مسئولان کمک کرده و اعتبار مشخص گردید، نقشه‌برداری طرح هادی انجام شد و مشاور طرحی به‌عنوان رویش در نظر گرفته که به‌محض مشخص شدن مرز بین دو روستا انجام می‌شود.

رئیس اداره بنیاد مسکن و انقلاب اسلامی شهرستان دماوند ادامه داد: در خصوص روستای حصار پایین مسئولان روستا به جهت مشخص نشدن مرز و صورت نپذیرفتن احقاق حق، اجازه آغاز نقشه‌برداری در خصوص طرح هادی را ندادند و به محض تعیین وضعیت مرز در تقسیمات سیاسی کشوری، اعتبار لازم در خصوص این روستا دوباره تخصیص داده می‌شود و طرح هادی بازنگری می‌گردد.

حاجی عزیزی اذعان داشت: اعتبار تهیه طرح هادی در روستای حصار بالا بالغ‌بر ۱۵ میلیون تومان و اعتبار روستای حصار پایین ۱۸.۵ میلیون تومان است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن