رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان دماوند؛

۷۰ نفر در شهرستان دماوند در حوزه تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی فارغ‌التحصیل شدند/ دو میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار مصوب در بخش اشتغال روستایی شهرستان دماوند

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان دماوند از فارغ‌التحصیلی ۷۰ نفر در این شهرستان در حوزه تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی خبر داد و گفت: در حوزه بخش اشتغال روستایی خوشبختانه عملکرد خوبی داشتیم و تاکنون توانستیم دو میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار مصوب برای صنعتگران در نظر بگیریم که این افراد به بانک معرفی شده و در حال پیگیری دریافت تسهیلات هستند.
شهرام شریفی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تارود، با اشاره به وجود پتانسیل در شهرستان دماوند در حوزه صنایع‌دستی اظهار کرد: صنایع‌دستی در کشور دچار برخی معضلات ازجمله بازار فروش است، همچنین به دلیل زمان‌بر بودن و زحمت بسیار هزینه بالایی نیز دارد.
وی افزود: بر این اساس باید در کل کشور برنامه مدونی داشته باشیم و در شاخصه چرخه تولید تا فروش، مواد اولیه را در اختیار صنعتگر گذاشته و محلی برای عرضه محصولات در نظر بگیریم.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان دماوند بیان کرد: در حوزه صنایع‌دستی تا زمانی که به عرصه تولید کارگاهی ورود نداشته باشیم نمی‌توانیم بازده خوبی داشته باشیم.

شریفی ادامه داد: ما در بحث عرضه و فروش محصولات سعی کردیم با توجه به عدم وجود منابع مالی چندین بازارچه، نمایشگاه و جشنواره برگزار کنیم تا بتوانیم کمکی درزمینه عرضه محصولات انجام دهیم اما این کافی نیست.
وی خاطرنشان کرد: در این راستا در شورای برنامه‌ریزی استان با حضور استاندار تهران، قول ایجاد بازارچه دائمی صنایع‌دستی در ورودی شهرستان را گرفتیم و همچنین قول مساعدت از سوی شهرداری را دریافت کردیم و همچنان پیگیر این موضوع هستیم.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان دماوند تأکید کرد: در صورت راه‌اندازی بازارچه دائمی و با در نظر گرفتن تسهیلات ارزان‌قیمت برای صنعتگران، بخشی از مشکلات این افراد مرتفع خواهد شد؛ همچنین سعی کردیم در بحث گسترش صنایع‌دستی اقداماتی داشته باشیم و ازاین‌رو در سال گذشته تعدادی کلاس در اداره میراث فرهنگی و گردشگری دماوند برگزار کردیم.

شریفی اذعان داشت: در این خصوص حدود ۷۰ نفر در حوزه تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی فارغ‌التحصیل شدند و مدارک نیز برای این افراد صادر می‌شود، علاوه بر این می‌توانند هرکدام به‌نوعی تولیدکننده باشند.
وی تصریح کرد: در حوزه بخش اشتغال روستایی نیز خوشبختانه عملکرد خوبی داشتیم و تاکنون توانستیم دو میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار مصوب برای صنعتگران بگیریم که این افراد به بانک معرفی شده و در حال پیگیری دریافت تسهیلات هستند.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان دماوند اضافه کرد: تسهیلات روستایی ارزان‌قیمت است و این امر موجب ایجاد رونق و اشتغال در حوزه صنایع‌دستی می‌شود؛ اعتقاد ما بر این است که اگر بخواهیم در حوزه اقتصاد مقاومتی و ایجاد اشتغال ارزان‌قیمت گامی برداریم می‌توانیم با دوره‌های کوتاه‌مدت هنرمندانی در حوزه صنایع‌دستی به جامعه تحویل دهیم.
شریفی گفت: در بحث تراشه صنایع‌دستی قیمتی و نیمه قیمتی، شهرستان دماوند دارای معادن و پتانسیل سنگ‌های نیمه قیمتی و بعضاً قیمتی است که می‌توان از این ظرفیت‌ها استفاده کرد، همچنین در حوزه اشتغال خانگی به‌ویژه زنان سرپرست خانوار اگر بخواهیم اقدامی در راستای انجام دهیم می‌توانیم در حوزه صنایع‌دستی وارد شویم، می‌توانیم هنر پیشینیان خود را احیا کنیم و این امر علاوه بر این که به سلامت روانی خانواده کمک می‌کند می‌تواند در کنار آن اقتصاد خانواده را نیز به‌نوعی پوشش دهد.
وی یادآور شد: بحث دیگری که در حوزه صنایع‌دستی بر آن تأکید داریم این است که همتی در شهرستان به وجود بیاید تا بتوانیم کارگاه‌ها را تجمیع کرده و به تولید کارگاهی بها دهیم.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان دماوند ادامه داد: روستای آیینه ورزان به‌عنوان روستای هدف صنایع‌دستی در شهرستان دماوند است که در سال‌های گذشته بالغ‌بر ۸۰ و یا ۹۰ کارگاه تولید منبت داشت و تعداد زیادی اشتغال ایجاد کرده بود، اما متأسفانه بنا به دلایلی و همچنین کم‌توجهی مجموعه شهرستان تنها ۱۰ و یا ۱۲ کارگاه در این روستا وجود دارد.
شریفی خاطرنشان کرد: در حال حاضر شهر ملایر به‌عنوان پایتخت مبل ایران است و این در حالی است که بسیاری از افرادی که در آنجا به‌عنوان استادکار مشغول فعالیت هستند از شاگردان اساتید ما در روستایی آیینه ورزان بودند.

وی اضافه کرد: اگر همت جدی وجود داشته باشد می‌توانیم با احیای کارگاه‌ها در روستای آیینه ورزان رونق زیادی داشته باشیم و ایجاد بازار مبل در این روستا دور از ذهن نیست، با توجه به قرارگیری این روستا در محور مواصلاتی و دسترسی به آن، می‌توانیم با احیای کارگاه‌ها صنایع وابسته نیز در آن مستقر شده و به تولید انبوه برسیم.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان دماوند در مورد صنعت حوله بافی کیلان نیز بیان کرد: به جهت شیوه سنتی و وجود دستگاه‌های بزرگ، صنعت حوله بافی نیاز به فضای زیادی دارد، تعدادی افرادی که حوله بافی را آموزش دیده‌اند نیز کم نیست اما به جهت نبود محلی برای تولید دچار رکود می‌شود.
شریفی عنوان کرد: در این خصوص اعتباری بالغ‌بر ۲۷۰ میلیون تومان برای یکی از بانوان هنرمندان حوله باف در نظر گرفته و به بانک معرفی شده است، اما بزرگ‌ترین مشکل ما در حوزه حوله بافی نیاز به کارگاه است.
وی گفت: ما در این حوزه باید نسبت به ایجاد کارگاه اقدام کنیم و نگذاریم این هنر از بین برود زیرا هنر حوله بافی گسترش زیادی ندارد و نعمتی است که در منطقه ما انجام می‌شود؛ امیدواریم که بتوانیم در حوزه ایجاد کارگاه اقدامی انجام دهیم و البته این امر مستلزم حمایت مجموعه شهرستان است.
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن