رئیس اداره محیط زیست شهرستان دماوند:

370 رأس قوچ، ميش، كل، بز و آهو در منطقه تار و هویر سرشماری شدند/ سرشماری حیات وحش در دماوند همچنان ادامه دارد

رئیس اداره محیط زیست شهرستان دماوند از سرشماری 370 رأس قوچ، ميش، كل، بز و آهو در منطقه تار و هویر  خبر داد.

محمد فریدی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری تارود دماوند اظهار داشت: اخیراً سرشماری حیات وحش در منطقه تار و هویر انجام شد و 370 رأس قوچ،‌ میش، کل و بز در سه مسیر با نظارت حیات وحش و محیط زیست استان تهران سرشماری شدند که مستندسازی نیز صورت گرفت.

وی افزود: ظرفیت جمعیتی حیات وحش بیشتر به نظر می‌رسد و اگر امکانات و نفرات بیشتر بودند، شاید جمعیت بیشتر سرشماری می‌شد که اواخر هفته آینده در منطقه کوه سفید نیز سرشماری صورت خواهد گرفت.

*دستگیری ۷ متخلف شکار و صید در دماوند/ عوامل شکار یک گونه مرغابی در دماوند دستگیر شدند

رئیس اداره محیط زیست شهرستان دماوند ادامه داد: طی دو ماه اخیر سه مورد دستگیری متخلفان شکار و صید با تلاش محیط‌بانان صورت گرفت که در یک مورد که از اسلحه گلوله زنی کالیبر 270 برخوردار بودند و سه نفر شکارچی قبل از اینکه موفق به شکار شوند دستگیر شدند.

فریدی عنوان کرد: شکارچی دیگر داری اسلحه غیرمجاز ساچمه زنی بوده که قبل از اینکه موفق به شکار شود به مرجع قضایی تحویل داده شد؛ مورد دیگر نیز اسلحه قاچاق بدون مجوز است که سه شکارچی یک مرغابی را شکار کرده بودند و به مرجع قضایی تحویل داده شدند.

*احداث پاسگاه محیط‌بانی رودافشان دماوند نیازمند تخصیص است

وی با اشاره به پیگیری‌های انجام شده جهت احداث پاسگاه محیط‌بانی رودافشان گفت: اعتباری که قبلاً در کمیته برنامه ریزی برای ساخت پاسگاه محیط‌بانی رود افشان مصوب شده بود هنوز تخصیص پیدا نکرده است.

رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان دماوند ادامه داد: روستای رودافشان،‌ کلاک، محمودآباد و مشهد تا حصاربن و فیروزکوه جزو محدوده شکار ممنوع هستند و مدیریت بخش‌هایی از محیط طبیعی شهرستان فیروزکوه بر عهده اداره محیط زیست دماوند است.

فریدی تصریح کرد: این منطقه بسیار وسیع و دارای ظرفیت بالایی است و درخواست ما این است که بودجه هر چه سریع‌تر تخصیص یابد تا یک واحد محیط‌بانی ساخته شود.

وی افزود: حداقل چهار نفر نیرو، خودروی کمک دار و دو موتور سیکلت برای محیط‌بانی رودافشان نیاز است زیرا این منطقه جمعیت حیات وحش خوب و تنوع زیستی گیاهی و جانوری بالایی دارد.

فریدی در خصوص برخورد با ساخت و سازهای غیرمجاز بیان کرد: برخورد با این تخلفات تنها در مناطق تحت مدیریت امکان پذیر است،‌ در صورت وجود ساخت و ساز غیرمجاز سریعاً به مرجع قضایی منعکس می‌شود کما اینکه این اقدام تاکنون صورت گرفته است.

وی افزود: طبق قانون هر واحد کشاورزی و صنعتی و خدماتی برای اخذ جواز تأسیس باید از محیط زیست مجوز بگیرد، در صورت غیرمجاز بودن ساخت وساز مخالفت می‌کنیم و موارد مشاهده شده به دستگاه‌های متولی اطلاع‌رسانی می‌شود.

رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان دماوند گفت: ساخت و ساز غیرمجاز در حوزه مناطق تحت مدیریت محیط زیست دماوند به طور مستقیم به مراجع قضایی معرفی می‌شود، ضمن اینکه ماده 690 قانون مجازات اسلامی دست ما را باز گذاشته و می‌توانیم هر اقدامی که محیط زیست را تخریب و به حقوق شهروندان صدمه بزند به دستگاه قضایی گزارش و ارجاع دهیم.

وی بیان کرد: گزارش‌ها در خصوص ساخت و سازها با توجه به مکاتبات و گزارشات شفاهی و کتبی طی ماه به هفت یا هشت مورد می‌رسد.

*هزینه‌‌های جزئی ایستگاه سنجش آلودگی هوا در دماوند نیازمند مساعدت فرمانداری و شهرداری است

فریدی عنوان کرد: شهرداری و فرمانداری دماوند در راه اندازی ایستگاه سنجش آلودگی هوا در پارک ورودی شهر کمک بسیاری کردند که این ایستگاه بیش از سه میلیارد تومان هزینه داشت و در هفته دولت افتتاح شد.

وی اظهار کرد: طبق موافقت‌نامه ای بین سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها با سازمان محیط زیست، مقرر شده بود که شهرداری‌ها در راهبری و نگهداری این ایستگاه کمک کنند، گرچه این مهم اجباری نیست اما موافقت‌نامه است.

فریدی ادامه داد: فرماندار و شهردار در افتتاح ایستگاه کمک کردند اما هزینه‌ای جزئی برای قطعه‌ای باقی مانده است که نوسانات برق ایجاد می‌کند و به دستگاه فشار وارد می‌کند، چند روزی است که دستگاه از مدار خارج شده و از فرماندار و شهردار درخواست می‌شود برای رفع این مشکل اقدام کنند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن