خسارت 8 میلیارد تومانی ناشی از سیل به عشایر شهرستان دماوند/ ۲۵۰ کیلومتر راه عشایری از بین رفت/ در سیل اخیر حدود 130 هکتار از مراتع دچار خسارت شده است

مسئول امور عشایری شهرستان دماوند گفت: حدود هشت میلیارد تومانی خسارت ناشی از سیل به عشایر شهرستان دماوند وارد شد.

مجید خدابخش در گفت‌وگو با خبرنگار  پایگاه خبری تارود دماوند اظهار داشت: حدود 160 کیلومتر راه عشایری از کوه قره قاج تا لار پلور تخریب شده است که توسط اداره امور عشایر دماوند درحال بازگشایی می‌باشد.

وی افزود: در سیل اخیر حدود 130 هکتار از مراتع دچار خسارت شده است، سیل همچنین 90 راس دام در منطقه لار پلور، هشت چادر عشایر به علاوه چندین آبشخور، توری دام و محل‌های استقرار دام را نیز با خود برده است.

مسئول امورعشایری شهرستان دماوند گفت: حدود پنج هزار مترلوله گذاری آب شرب از بین رفته است، 10 دهنه چشمه از مناطق ییلاق نشین و سه پل تخریب به همراه هفت تن علوفه خسارت‌ وارد شد و دو منطقه چپک رود و گونک چال نیز کلا بسته شده است لذا خدمات رسانی توسط اداره امور عشایر و فرمانداری و هلال احمر با احشام انجام می‌شود.

خدابخش ادامه داد: عشایر هم اکنون دسترسی به شهر ندارند و با احشام تردد می‌کنند، و آذوقه نیز با احشام به این مناطق منتقل می‌شود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر حدود ۲۰ خانوار عشایر در منطقه لار مستقر هستند که راه ارتباطی ندارند، کوه قره قاج و تار باز شده اما متاسفانه سیل در دو نوبت خسارت وارد کرد.

مسئول امورعشایری شهرستان دماوند گفت: در منطقه شمیرانات ۱۸۰ الی ۲۰۰ راس گوسفند و ۲۵۰ کیلومتر راه عشایری از بین رفت همچنین مسیر از ایرا تا قوچخانه بسته بود که درحال بازگشایی است.

خدابخش گفت: راه اصلی عبور و مرور از رودهن انجام می‌شود که در حال حاضر نیز تردد از پلور برقرار است و مسیر وسکاره بسته می‌باشد که در حال بازگشایی می‌باشد.

وی افزود: در سوی دیگر مناطق عشایر نشین نیز حدود 200 هکتار مرتع از بین رفت سیل همه چیز را شسته و به دره ریخته است. نیروهای هلال احمر در حال تلاش برای امدادرسانی هستند اما با توجه به خسارات سنگین به این مناطق نیاز به کمک رسانی بیشتری داریم.

انتهاي پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا