بخشدار مرکزی دماوند خبر داد؛

۱۲ روستای بخش مرکزی دماوند فاقد نعمت گاز طبیعی هستند/ صدور مجوز حفر چاه آب شرب برای روستاهای زان و اوچونک/ رفع مشکل کمبود آب شرب روستای وادان تا پایان سال جاری

بخشدار مرکزی دماوند از صدور مجوز حفر چاه آب شرب برای روستاهای زان و اوچونک خبر داد و گفت: مشکل کمبود آب شرب روستای وادان تا پایان سال جاری رفع می‌شود.

مهدی حیدری در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تارود با اشاره وضعیت فعلی برخی از روستاها اظهار کرد: ۱۲ روستای بخش مرکزی دماوند فاقد گاز طبیعی هستند که این یکی از مشکلات مهمی بوده است که با توجه به شرایط آب و هوایی و سرد بودن منطقه قطعاً برخورداری از شبکه گازرسانی نعمت خوبی خواهد بود.

وی افزود: با پیگیری‌های نماینده مردم شهرستان‎‌های دماوند و فیروزکوه در مجلس، این امر مهم به انجام رسیده و مطالعات گازرسانی به روستاها رو به اتمام است تا در ماه‌های آینده نصف روستاها را به شرکت گاز واگذار کنیم و کلنگ گازرسانی بخشی از این روستاها استارت بخورد.

*هدر رفت منابع آب زمینی به علت ساخت و سازها و حفر چاه‌های غیرمجاز

بخشدار مرکزی دماوند گفت: امسال به لحاظ کمی بارش‌ها در زمینه آب با مشکل روبرو شدیم،‌ البته تنها دلیل کمبود آب کمی بارش‌ها نبود و متأسفانه ساخت و سازها به همراه حفر چاه‌های غیرمجاز باعث شدند بخشی از منابع آب زمینی هدر رود.

حیدری ادامه داد: این کمبود آب را امسال در تابستان در برخی از روستاها شاهد بودیم که اوج مشکلات ما در روستای وادان بود و با صدور مجوز حفر چاه در روستاهای زان و اوچونک که در حال پیگیری و اجراست مشکلات این دو روستا در حال رفع شدن است.

وی با بیان اینکه روستای وادان اخیراً با مشکلات کمبود آب شرب در ماه‌های پایانی تابستان مواجه شده است، بیان کرد: سیاست‌های بسیاری را آبفای روستایی بررسی کرده‌اند و چند مورد را نیز با قطع انشعابات غیرمجاز و حفاظت از لوله اصلی از چاه به اجرا گذاشتند،‌ اما متأسفانه به صورت جدی شاهد اتفاق خوبی نبودیم و همچنان با کمبود آب در این مواجه بودیم.

بخشدار مرکزی دماوند در حال حاضر با همکاری بخش کشاورزی و انتقال آب از سهم کشاورزان به منبع و همکاری شورای روستا و… مشکلات به حداقل رسیده و به طور موقت مشکل را حل می‌کنیم.

حیدری گفت: یک برنامه چندماهه برای این روستا پیش‌بینی شده و با پیگیری‌های فرماندار به نظر می‌رسد تا پایان سال این پروژه به نتیجه برسد.

وی عنوان کرد: به لحاظ پرداخت‌ها با آبفای روستایی صحبت شده تا موضوع آب بها قانونمند باشد تا حقی از مردم ضایع نشود.

این مقام مسئول یکی از مشکلات منطقه را به لحاظ آب و هوایی با توجه به استقبال مردم از دیگر نقاط کشور و تهران ساخت‌وسازهای ویلایی اشاره کرد و افزود: ساخت‌وسازهای غیرمجاز در منطقه کاهش چشمگیری داشته و سیاست‌های جدیدی اتخاذ شده و با جدیت قوه قضاییه و حمایت ویژه دستگاه‌ها با قاطعیت بیشتر با ساخت‌وسازها و مخصوصاً شهرک‌سازی‌هایی که جدیداً در منطقه اتفاق می افتد، برخورد شده است.

*آزادسازی ۵۵ هکتار اراضی کشاورزی در حوزه حریم شهرهای دماوند و آبسرد

حیدری خاطرنشان کرد: در هفته‌های گذشته در مناطق هومند وادان،‌ جابان، سربندان و دیگر مناطقی که ساخت و ساز غیرمجاز تهدید جدی برای آنها بود، برخورد جدی صورت گرفت و وضعیت با تخریب این ساخت و سازها به حالت عادی بازگشت.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای سال حدود ۶ هکتار آزادسازی در روستای جابان و هفت هکتار هم در هومند وادان داشتیم که علاوه‌‌بر این بیش از ۷۵ قطعه دیوارکشی و ۱۰ بنا تخریب شدند.

بخشدار مرکزی دماوند در پایان تاکید کرد: تقریباً از ابتدای سال تاکنون حدود ۵۵ هکتار در مناطق مختلف در حوزه حریم شهری دماوند و شهرهای آبسرد آزادسازی اتفاق افتاد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن