رئیس هیات مدیره اتحادیه باغداران کشور:

یکی از مشکلات بخش کشاورزی تکمیل زنجیره ارزشی تولید است/ بیش از ۱۰۰۰ هکتار از باغات دماوند دچار خسارت شدید تگرگ و سیل‌زدگی شد/ هنوز هیچگونه اقدام پرداختی برای خسارات و غرامت باغات دماوند صورت نگرفته است

رئیس هیات مدیره اتحادیه باغداران کشور و شهرستان دماوند با بیان اينکه یکی از مشکلات بخش کشاورزی تکمیل زنجیره ارزشی تولید است، گفت: بیش از ۱۰۰۰ هکتار از باغات دماوند دچار خسارت شدید تگرگ و سیل‌زدگی شد و هنوز هیچگونه اقدام پرداختی برای خسارات و غرامت باغات دماوند صورت نگرفته است.

مجتبی شادلو در گفت‌وگو پایگاه خبری تارود دماوند اظهار داشت: یکی از مشکلات بخش کشاورزی تکمیل زنجیره ارزشی تولید است که علیرغم ملی شدن با دخالت‌های بخش صادرات متاسفانه عملیاتی نشد.

وی با اشاره به حضور وزیر جهاد کشاورزی در دماوند جهت برآورد میزان خسارات ناشی از سیل گفت: بیش از هزار هکتار از باغات دماوند به طور قطعی دچار خسارت شدید تگرگ و سیل زدگی شد، در خصوص بیمه کشاورزی که امری قطعی بود تایید غرامت و خسارت‌ها شده، هیچگونه اقدام عملی و پرداختی صورت نگرفته است.

رئیس هیات مدیره اتحادیه باغداران کشور افزود: عده‌ای بیمه ندارند و قرار شده بود در قالب حوادث غیرمترقبه کمک‌هایی برای آنها داده شود که در این زمینه نیز اگر چه پیگیری‌هایی کردیم اما هنوز اقدام سریع صورت نگرفته است و باغداران دچار مشکلات اساسی شده‌اند.

شادلو در خصوص استخرهای آبیاری قطره‌ای و پمپاژ ثانویه ادامه داد: تعداد زیادی از تولیدکنندگان نیاز به پمپاژ ثانویه برای استخر دارند اما تبصره جدید مبنی بر دادن پمپاژ ثانویه فقط به قطعات 5 هکتار به بالا باعث ایجاد مشکلاتی در توسعه تولید و پایداری شده است.

وی تصریح کرد: در رابطه با فنس‌کشی نیز این مشکلات وجود دارد، فنس دال بر مالکیت نیست و مقررات دست و پاگیر موجب تعرضات به باغات و نارضایتی مردم شده است.

رئیس هیات مدیره تعاونی باغداران شهرستان دماوند گفت: اگر تلاش نکنیم و این وضعیت ها را مدیریت نکنیم در کنار حوادث غیرمترقبه دچار مشکلات بسیاری می‌شویم این در حالی است که علیرغم تصمیم‌گیری های اتخاذ شده، عمل عاجلی برای رفع مشکلات اتفاق نیافتاده است.

*میانگین تولید سیب در شهرستان دماوند 45 تن در هکتار است/ کاهش سهمیه سوخت شهرستان دماوند از مشکلات کشاورزان است

شادلو بیان داشت: میانگین تولید سیب در کشور 17 تن در هکتار است اما این رقم در دماوند 45 تن در هکتار می‌باشد حتی هکتارهای 100 تن به بالا نیز داریم لذا باید این تولیدات را حفظ کنیم و در این مسیر به باغداران و کشاورزان کمک کنیم.

وی گفت: پیگیری جدی در خصوص پرداخت تسهیلات برای جبران خسارات ناشی از تگرگ و سیل و پیشگیری از این زیان‌ها نیز صورت نگرفته است.

رئیس هیات مدیره تعاونی باغداران شهرستان دماوند ببان داشت: از حضور وزیر در جابان و سربندان در رابطه با خسارت بیش از هزار هکتاری که به طور قطعی و 100 درصدی بود، ‌حدود 40 روز می‌گذرد و تمام محصولات دچار گندیدگی شدند.

شادلو افزود: براساس تصمیم شخص وزیر و مدیرعامل صندوق بیمه مقرر شد خسارت زودهنگام به بیمه شده‌ها بدهند و برای غیربیمه‌شده‌ها اقدام دیگری شود، پرداخت خسارت تگرگ در آذرماه پرداخت شد و این تاخیرها باعث لطمه مجدد به تولید می‌شود و موجب می شود سال آینده نیز نابرابری داشته باشیم.

وی ادامه داد: تامین سوخت تراکتورهای قدیمی که پلاک ندارند و نیز کاهش سهمیه شهرستان از دیگر مشکلات کشاورزان شهرستان دماوند است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا