رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور خبر داد؛

وجود پتانسیل گردشگری کشاورزی و هیجانی در شهرستان دماوند/ بیش از ۶۰۰ واحد بوم‌گردی در کشور فعال هستند

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور گفت: گردشگری کشاورزی و هیجانی در دماوند از پتانسیل‌های گردشگری در این شهرستان است.

به گزارش پایگاه خبری تارود، علی‌اصغر مونسان در نشست کارگروه میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان دماوند با حضور جمعی از مسئولان اظهار کرد: یکی از موضوعات بسیار مهم در گردشگری ایجاد تحرک اقتصادی است و می‌توان با این مهم عقب‌ماندگی‌ها را جبران کرد.

وی با بیان اینکه بخش گردشگری مبتنی بر داشته‌های داخلی است و درآمدهای ارزی آسانی را برای کشور رقم میزند، افزود: سال گذشته با بیش از ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر گردشگر ورودی به کشور سال را به اتمام رساندیم که حدود ۴ درصد رشد داشته است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور ادامه داد: در ۶ ماهه نخست امسال ۵۱ درصد رشد گردشگر ورودی به کشور داشته‌ایم؛ گرچه تهدیدات و فضاسازی‌ها علیه کشور بود و شاهد اتفاقات مختلفی در کشور بودیم.

مونسان گفت: در شرایط تحریم بخش گردشگری کمترین آسیب را می‌بیند بنابراین می‌تواند به اقتصاد کشور کمک کند، گردشگران منطقه‌ای به کشور ما عمدتاً ترکیبی هستند و زیارت را در کنار یک موضوع دیگری دارند که اغلب شامل سلامت و درمان است.

وی با تأکید بر اینکه اشتغال صدر مشکلات کشور بوده و تمام تلاش‌ها برای کاهش بیکاری است، عنوان کرد: ایجاد اشتغال در دنیا برای حوزه خدمات تعریف می‌شود و اشتغال فراگیر را حتی با صنعت و کشاورزی نیز نمی‌توان جبران کرد بلکه در زمینه خدمات می‌توان اشتغال را گسترش داد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور اضافه کرد: در زمینه گردشگری سرعت ایجاد اشتغال نسبت به سایر بخش‌ها ۲٫۵ برابر با حجم سرمایه‌گذاری حداقلی است، به صورت متوسط به ازای هر ۵۰ میلیون تومان یک شغل در گردشگری ایجاد می‌کنیم که این رقم ۱۰ برابر حوزه صنعت است.

مونسان عنوان کرد: ایجاد ناامیدی در کشور از اهداف دشمنان است اما گردشگری باعث ایجاد نشاط و شور اجتماعی می‌شود، کارکرد دیگر گردشگری درزمینه‌های فرهنگی است و ایجاد گردشگری به هیچ عنوان نباید محل سوءاستفاده‌ای برای زمین‌خواری باشد.

وی در ادامه گفت: در دولت یازدهم و دوازدهم، یک هزار و ۹۰۰ پروژه گردشگری در کشور در حال اجراست که بیش از ۴۳ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری را شاملمی‌شود که توسط بخش غیردولتی صورت می‌گیرد، نصف آنها پروژه‌های هتلی و مابقی پروژه‌های جاذب گردشگری هستند و امید است تا پایان دولت دوازدهمبیش از هزار و ۲۰۰ پروژه به بهره‌برداری برسد.

*بیش از ۶۰۰ واحد بوم‌گردی در کشور فعال هستند

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور با بیان اینکه بوم‌گردی از نمونه‌های اقتصاد مقاومتی است که باعث درآمدزایی می‌شود، تصریح کرد: بیش از ۶۰۰ واحد بوم‌گردی در کشور فعال هستند و درصدد هستیم این رقم را به دو هزار واحد افزایش دهیم که این تعداد ۱۶ هزار شغل را ایجاد خواهد کرد.

مونسان در ادامه خاطرنشان کرد: دولت در راستای حمایت از بخش گردشگری و برای حمایت از طرح اشتغال روستایی ۱۲ هزار میلیارد تومان منابع تجهیز کرده است که دو هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان از آن شامل بخش گردشگری و صنایع‌دستی و فرش شامل می‌شود این منابع با نرخ ۶ درصدی است و هیچ محدودیتی برای پرداخت آن نداریم.

وی افزود: از محل صندوق توسعه ملی نیز برای پروژه‌های بزرگ بخش گردشگری تقاضای کمک داریم و هزار میلیارد تومان با این صندوق با نرخ ۱۴ درصدی به توافق رسیده‌ایم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور تاکید کرد: نزدیکی منطقه دماوند به کلانشهر تهران فرصتی بی‌نظیر را در حوزه گردشگری برای این شهر ایجاد کرده است،‌ گردشگری کشاورزی از محورهای گردشگری در دنیاست که در دماوند این امر مهم ایجاد شده است و از این موضوع استقبال می‌شود.

مونسان در پایان گفت: گردشگری هیجانی از محورهایی است که می‌تواند در دماوند ایجاد شود، همچنین گردشگری مذهبی و فرهنگی نیز همچون نقاط دیگر کشور جایگاه خود را دارد.

انتها پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن