مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران:

پتانسیل خوبی در توسعه گردشگری توریست و مذهبی در دماوند وجود دارد/ دماوند در بخش هتلینگ باید توسعه بیشتری پیدا کند

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران با بیان اینکه پتانسیل خوبی در صنعت گردشگری توریست و مذهبی در شهرستان دماوند وجود دارد، گفت: شهرستان دماوند در بخش هتلینگ توسعه بیشتری پیدا کند.

به گزارش پایگاه خبری تارود، پرهام جانفشان در حاشیه بازدید از اماکن تاریخی و گردشگری شهرستان دماوند اظهار داشت: هدف از این بازدید آشنایی و رصد میدانی پتانسیل‌های میراث گردشگری شهرستان دماوند می‌باشد.

وی ادامه داد: هدف سازمان میراث فرهنگی کشور در حال حاضر افزایش میزان سطح اقتصاد گردشگری از تولید ناخالص ملی کشور و رونق بخشیدن به چرخه اقتصادی از طریق اقتصاد درون‌زا و برون‌نگر اقتصاد مقاومتی است و ما در وظایف سازمان این مسئله را جلوه‌گر بوده‌ایم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان تهران گفت: صنایع‌دستی و گردشگری جدا از میراث فرهنگی نیستند و هر کدام می‌توانند مصداق اقتصاد مقاومتی باشند.

جانفشان تاکید کرد: پروژه‌های مناسبی تاکنون در شهرستان دماوند مشاهده شده و اعم از پروژه‌های گردشگری، مذهبی و تاریخی می‌باشد، برای یک روز کاری هم خدمت مسئولین رسیدیم از توصیه‌های مسئولین شهرستان بهره گیری کرده و همچنین با سرمایه‌گذاران نیز مقابل صحبت داشتیم که برای اولین سفر به دماوند نسبتاً رضایت بخش بود.

این مقام مسئول در ادامه افزود: کشور در شرایطی می‌باشد که بهتر است که از سرمایه بخش خصوصی برای پروژه‌های عمرانی بهره گیرد و در قوانین بودجه مشوق‌هایی برای ورود بخش خصوصی به حوزه گردشگری لحاظ شده است.

جانفشان خاطرنشان کرد: سعی بر این است تا اعتبارات عمرانی بخش میراث فرهنگی و صنایع گردشگری را به سمتی سوق دهیم که بازدهی بیشتر داشته باشند.

*اعتبارات عمرانی بخش میراث فرهنگی و صنایع گردشگری به پروژه‌ها با بازدهی بیشتر اختصاص می‌یابد

وی بیان داشت: طبق قانون برنامه ششم مجتمع‌های گردشگری که از میراث فرهنگی و سازمان گردشگری مجوز دارند خارج از حوزه صنفی هستند و در رابطه با گران بودن غذای این رستوران‌ها تعزیرات باید نظر بدهد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران در خصوص صنعت گردشگری شهرستان دماوند گفت: در حوزه گردشگری توریست و مذهبی با توجه به پتانسیل شهرستان دماوند اقدامات جدیدی را انجام خواهیم داد، ظرفیت این شهرستان با توجه به مجاورت با دو جاده اصلی هراز و فیروزکوه بسیار بالاست چرا اکثر گردشگرانی که از پایتخت به سمت شمال کشور حرکت می‌کنند از این دو جاده تردد دارند.

*طرح توسعه مسجد جامع دماوند در کمیته فنی سازمان میراث فرهنگی کارشناسی خواهد شد

جانفشان تاکید کرد: در بخش هتلینگ دماوند باید توسعه بیشتری پیدا کند، اعتقاد بر این است دماوند ظرفیت این توسعه را دارد.

وی عنوان کرد: در سال ۹۸ با فرمانداری و مسئولین تصمیم گیر در حوزه شهری در حال انعقاد تفاهم نامه‌ای هستیم تا بتوانیم به صورت هدفمند برای پروژه‌هایی با بازدهی بالاتر اعتبار تخصیص داده شود.

*در حوزه سرمایه‌گذاری به شهرستان دماوند اختیاراتی تفویض خواهد شد

این مقام مسئول ادامه داد: در حوزه سرمایه‌گذاری به شهرستان دماوند اختیاراتی تفویض خواهد شد تا مسئولین بتوانند با رعایت قوانین در کار سرمایه‌گذاران گشایش بیشتری ایجاد کنند.

جانفشان گفت: در کل استان تهران حدود ۶۰۰ اثر تاریخی بنام وجود دارد و هر شهرستان نیز اعتبار مخصوص خود را برای بازسازی این آثار دارد و در سال ۹۸ نیز برای این مسئله اعتباری در نظر گرفته شده است.

وی تصریح کرد: طرح توسعه مسجد جامع دماوند که تهیه شده، انشالله مصوب و در کمیته فنی سازمان میراث فرهنگی کارشناسی خواهد شد و به اجرای آن سرعت خواهیم بخشید.

*برخی از مساجد شهرستان دماوند دارای قدمت بالایی هستند/ شبستان قدیمی مسجد جامع دماوند نیاز به تعمیر و مرمت دارد

حجت‌الاسلام و المسلمین کاظم فتاح دماوندی، امام جمعه شهرستان دماوند در دیداری با مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان تهران اظهار داشت: دماوند از قدیمی‌ترین شهرهای ایران است و قدمتی هزار ساله دارد، آثار باستانی در شهرستان دماوند وجود دارد که قدمت بسیار زیادی دارد.

وی ادامه داد: پیش از این شهرستان دماوند گستره بیشتری داشته و قله دماوند که اکنون در استان مازندران قرار دارد در محدوده این شهرستان بوده است.

امام جمعه شهرستان دماوند گفت: شهر دماوند و قله دماوند در کنار هم بوده‌اند و یک تاریخ اسطوره‌ای و بسیار قدیمی دارند به طوری که در ادبیات فارسی شعرا نیز در رابطه با دماوند سخن گفته و نام این شهر جهانی شده است.

فتاح دماوندی بیان داشت: بعد از ورود اسلام به ایران، در این منطقه مساجدی ساخته شده که دارای قدمت بالایی است، یکی از آثار بسیار مهم کشور که در سال ۱۳۱۴ ثبت ملی شده مسجد جامع دماوند می‌باشد؛ قدمت این مسجد به دوران سلجوقیان باز می‌گردد.

وی افزود: مناره‌ای که در مکان وجود دارد بارها بازسازی شده اما شبستان قدیمی مسجد که در پایین کتابخانه فعلی واقع است نیاز به تعمیر و مرمت دارد که حتماً باید با نظارت و پیگیری مسئولین مرمت گردد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: ما نیز با کمک‌های مردمی و شهرستانی آماده‌ایم تا برای مرمت این اثر باستانی اقدام کنیم.

*مصلی نماز جمعه دماوند نیازمند توسعه است/ با توجه افزایش جمعیت نیاز به توسعه مصلی وجود دارد

امام جمعه شهرستان دماوند در خصوص توسعه مصلی نماز جمعه دماوند گفت: طی سنوات گذشته نام این مکان مسجد جمعه بوده و علاوه بر اینکه مسجد جامع شهر می‌باشد همیشه در این مکان نماز جمعه خوانده می‌شد.

فتاح دماوندی افزود: این مسجد در حال حاضر نیز مصلی نماز جمعه شهر می‌باشد و حدود ۴۰ سال است که بعد از انقلاب در این مکان نماز جمعه خوانده می‌شود و با توجه افزایش جمعیت نیاز به توسعه مصلی وجود دارد.

*لزوم توجه بیشتر به گردشگری و توریست مذهبی در شهرستان دماوند

وی تصریح کرد: طبق مصوبه هیات امنا، امور مساجد، شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور و مسئولین شهرستانی از قسمت ضلع شرقی مسجد می‌توان مصلی را گسترش داد و این قسمت تنها مکانی است که ظرفیت توسعه را دارد از این رو بهتر است به افراد و مالکین این اراضی اجازه ساخت و ساز داده نشود.

امام جمعه دماوند در خاتمه افزود: دماوند یک شهر مذهبی است و بهتر است در این منطقه علاوه بر مسائل گردشگری و صنایع‌دستی به گردشگری مذهبی و توریست مذهبی توجه بیشتری گردد چرا که این مسئله نیز می‌تواند به اقتصاد و اشتغال منطقه کمک کند.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن