رئیس اداره محیط زیست شهرستان دماوند:

پاکسازی طبیعت به‌مناسبت گرامیداشت روز زمین پاک در دماوند/ سامانه هوشمند جمع‌آوری و خرید زباله خشک در دماوند راه‌اندازی می‌شود

رئیس اداره محیط زیست شهرستان دماوند از پاکسازی طبیعت با شعار «حفاظت از گونه‌های زیستی، نه به زباله و پلاستیک» به‌مناسبت گرامیداشت روز زمین پاک در این شهرستان خبر داد.

محمد فریدی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری تارود دماوند با اشاره به هفته زمین پاک گفت: دوم اردیبهشت‌ماه به روز زمین پاک اختصاص یافته است، شعار امسال برای این روز پسماندها و گونه‌های جانوری نامگذاری شده است.

وی افزود: پیام این روز که یک فرهنگ‌سازی زیست محیطی برای شهروندان است، در برگیرنده پاکسازی ورودی دماوند از پسماندهاست.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان دماوند ادامه داد: پسماندهایی که در محیط رها می‌شوند گاهی تا ۳۰۰ سال در محیط باقی می‌مانند و آلودگی خاک، هوا، آب‌های زیرزمینی و جاری را موجب می‌شوند.

فریدی بیان کرد: از آنجا که زمین پایه تمام فرآیندهای توسعه پایدار برای بشر محسوب می‌شود، نگهداری زمین امری بسیار مهم به شمار می‌رود کما اینکه در متون دینی نیز بر این موضوع تاکید شده است.

وی بیان کرد: پیام ما این است که زمین حرمت دارد و پایه توسعه ما محسوب می‌شود و همه نسل‌ها باید آن را پاک نگهدارند.

*زباله‌های جمع‌آوری شده در سایت گندک دماوند به روش سلول‌های بهداشتی دفع می‌شود

رئیس اداره محیط زیست شهرستان دماوند اضافه کرد: شهرستان دماوند از معدود شهرهایی در کشور است که شرکت پسماند زیر نظر شهرداری در آن تشکیل شده است و دهیاری‌ها در روستاها، شهرداری‌ها در شهر و بخشداری‌ها نسبت به مدیریت پسماند مسئول هستند.

فریدی گفت: زباله‌ها به سایت گندک منتقل شده و به روش دفن سلول‌های بهداشتی دفع می‌شود، سایت بازیافت در دهه فجر سال گذشته راه‌اندازی شده و در حال فعالیت است.

*سامانه هوشمند جمع‌آوری و خرید، پسماند و زباله خشک در دماوند با مشارکت شهرداری‌ها راه‌اندازی می‌شود/ فراهم کردن زیرساخت‌های سامانه هوشمند جمع‌آوری و خرید پسماند و زباله خشک در دماوند

وی خاطرنشان کرد: سایت و مجموعه مدیریت پسماند دماوند عملکرد خوبی دارد و از دیگر شهرها پیشی گرفته است، اما اقدامات مشترکی با شهرداری‌ها و محیط زیست و شرکت پسماند در دست اجراست که براساس آن سیستمی در سطح شهرستان دماوند راه‌اندازی می‌شود و سامانه الکترونیکی مردم را مطلع می‌کند، زباله‌ها از مردم تحویل گرفته می‌شود و حتی قیمت روز کاغذ، پلاستیک و دیگر بازیافتی‌ها به آنها پرداخت می‌شود.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان دماوند تاکید کرد: دماوند دومین شهری است که اقدام مذکور را انجام می‌دهد، در حال حاضر مشغول فراهم کردن زیرساخت‌های آن هستیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن