در هشتمین روز از دهه فجر انجام شد؛

افتتاح نخستین کتابخانه عمومی روستایی شهرستان دماوند در روستای سربندان

نخستین کتابخانه عمومی روستایی شهرستان دماوند در هشتمین روز از دهه مبارک فجر در روستای سربندان افتتاح شد.

به گزارش پایگاه خبری تارود دماوند، در هشتمین روز از دهه مبارک فجر، طی مراسمی نخستین کتابخانه عمومی روستایی با حضور جمعی از مسئولان در روستای سربندان مورد افتتاح و بهره‌برداری قرار گرفت.

در این مراسم، معاون عمرانی کتابخانه‌های عمومی استان تهران، فرماندار شهرستان دماوند، معاون برنامه‌ریزی فرماندار، رئیس هیئت نظارت بر انتخابات دماوند، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دماوند، رئیس کتابخانه‌های عمومی دماوند و جمعی از مدیران و مسئولان حضور داشتند.

این کتابخانه دارای هفت هزار جلد کتاب است و با اعتبار ۳۰۰ میلیون تومان از محل شهرستانی و استانی افتتاح شد.

مهدیان پور، معاون مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان تهران در حاشیه این مراسم افتتاحیه اظهار داشت: زیربنای این کتابخانه 200 مترمربع است که شامل 100 مترمربع مخزن و 100 مترمربع سالن مطالعه است.

وی افزود: این ساختمان با همیاری و همکاری هیات امنای مسجد جامع سربندان ساخته شده که حق انتفاع 15 ساله به اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران داده است.

معاون مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان تهران بیان کرد: بیش از 7000 جلد کتاب به ارزش ریالی بیش از 175 میلیون تومان در این کتابخانه موجود است.
مهدیان پور تصریح کرد: هرچند کتابخانه‌هایی که باید در روستاها فعالیت کنند به طور سیار ارائه خدمت می‌کنند، اما این مکان اولین کتابخانه روستایی است که در روستای سربندان افتتاح شده است.

امیری، معاون عمرانی نهاد کتابخانه‌های استان تهران در این مراسم اظهار داشت: در حال حاضر در شهرستان دماوند سه کتابخانه نهادی، یک دستگاه کتابخانه سیار و دو کتابخانه مشارکتی در حال ارائه خدمات هستند.

وی افزود: زیربنای کل کتابخانه‌های شهرستان حدود 2027 مترمربع است که زیربنای کتابخانه‌های نهادی 1407 متر را شامل می‌شود.

معاون عمرانی نهاد کتابخانه‌های استان تهران گفت: تعداد کل منابعی که در شهرستان در حال استفاده است 63 هزار و 200 نسخه و تعداد اعضای فعال 3020 نفر می‌باشد، همچنین طی یک ماه گذشته در شهرستان 5200 نسخه کتاب به امانت برده شده است.

امیری تصریح کرد: این کتابخانه با 200 متر زیربنا، گنجایش حدود 12 هزار جلد کتاب را دارد که 9500 جلد در مخزن اصلی و 2000 نسخه در بخش کودک و 900 نسخه در بخش مرجع جایگذاری می‌شود.

وی ادامه داد: هزینه تجهیزات کتابخانه‌ای حدود 50 میلیون تومان بوده است، منابع کتابخانه‌ای در مرحله اول شامل 5500 نسخه جدید و 2000 نسخه از گذشته بوده و مجموعاً حدود 175 میلیون تومان بابت راه‌اندازی کتابخانه هزینه شده است.

معاون عمرانی نهاد کتابخانه‌های استان تهران با بیان اینکه این کتابخانه اولین کتابخانه روستایی در دماوند است، گفت: براساس استانداردها و قوانین نهاد کتابخانه‌ها اگر روستایی بیش از 2500 نفر جمعیت داشته باشد، نهاد آمادگی دارد فضاهای در اختیارش را با داشتن شرایط واگذاری به کتابخانه تبدیل کند تا مردم از آنها بهره ببرند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر کتابخانه‌های سیار که در سطح استان فعالیت می‌کنند، به روستاهای کمتر از 2500 نفر جمعیت خدمات‌رسانی می‌کند، حتی در روستاهایی که جمعیت 500 تا 600 نفر نیز داشته باشند براساس برنامه‌ریزی امور کتابخانه‌ها در همه نقاط خدمات دهی می‌شود.

امیری ادامه داد: از آنجا که کتابخانه‌ها پایگاه بزرگ و مهم اجتماعی و فرهنگی هستند،‌ امید است با کمک مسئولان شاهد راه‌اندازی کتابخانه‌های بیشتری در روستاهای سطح شهرستان و استان باشیم.

معاون عمرانی نهاد کتابخانه‌های استان تهران عنوان کرد: استان تهران و شهرستان دماوند و دیگر شهرستان‌ها نیازمند این‌گونه فضاهای فرهنگی اجتماعی هستند و امید است سهم بیشتری از این مهم را داشته باشند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا