مجری سد وادان خبر داد؛

کاهش ۲۰۰ هزار متر مکعب پتانسیل آبی به دلیل حفر ۱۲۰۰ حلقه چاه غیرمجاز/ استفاده از سد وادان برای مقاصد گردشگری با تخصیص آب رودخانه تاررود

مجری سد وادان دماوند از کاهش ۲۰۰ هزار متر مکعب پتانسیل آبی به دلیل حفر یک هزار و ۲۰۰ حلقه چاه غیرمجاز و استفاده از سد وادان برای مقاصد گردشگری با تخصیص آب رودخانه تاررود خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تارود، کمال الدین کاظمی در حاشیه بازدید وزیر نیرو از پروژه‌های شرکت آب منطقه‌ای تهران اظهار کرد: مطالعات اجرای این سد در دهه ۷۰ توسط یک شرکت مهندسی مشاور انجام شد که در آن زمان پتانسیل آبی منطقه ۱۱ میلیون متر مکعب در نظر گرفته شده بود و برای این منظور سدی به ظرفیت مخزن ۲٫۶ میلیون متر مکعب طراحی گردید.

وی افزود: در سال ۱۳۸۴ که عملیات اجرایی طرح شروع شد، شرکت آب منطقه‌ای تهران به عنوان مجری در منابع آبی منطقه تشکیک کرد و نتوانست پاسخ سؤالات خود را از مشاور بگیرد لذا بازنگری مطالعات سد را به مشاور دیگری واگذار کرد.

مجری سد وادان با اشاره به اینکه پس از مطالعات مجدد مشخص شد که پتانسیل آبی منطقه به دلیل حفر یک هزار و ۲۰۰ حلقه چاه غیرمجاز در منطقه به حدود ۲۰۰ هزار متر مکعب کاهش یافته است، بیان کرد: با مشخص شدن این موضوع عملاً اجرای این سد با اهداف گذشته دیگر توجیه اقتصادی نداشت چراکه پتانسیل آبی منطقه به شدت کاهش یافته بود.

کاظمی در پایان خاطرنشان کرد: هم‌اکنون شرکت آب منطقه‌ای تهران با عنایت به تخصیص رودخانه تار به دشت هومند آبسرد، در نظر دارد بخشی از این تخصیص را در سد وادان ذخیره و همزمان طرح گردشگری را در این منطقه راه‌اندازی کند.

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن