طرح ملی پایش بیماری آبزیان در مزارع پرورش ماهی دماوند اجرا می‌شود

در راستای طرح ملی مراقبت و پایش بیماری‌های ویروسی ماهیان رئیس اداره نظارت و مبارزه با بیماری‌های دامی به همراه رئیس اداره دامپزشکی شهرستان دماوند از مزارع پرورش ماهی این شهرستان بازدید کردند.

به گزارش  پایگاه خبری تارود، رئیس اداره بهداشت و مبارزه با بیماری‌های آبزیان اداره کل دامپزشکی استان تهران در این رابطه گفت: طرح ملی مراقبت و پایش بیماری‌های ویروسی ماهیان سردابی با کاهش دمای هوا افرایش میابد.

دکتر رفیعی افزود: بیماری سپتی سمی خونریزی دهنده ویروسی با نام اختصاری VHS و بیماری نکروز عفونی بافت خون ساز با نام اختصاری IHN و نکروز عفونی پانکراس با نام اختصاری IPN سه بیماری ویروسی حاد است که موجب تلفات و مرگ و میر گسترده در قزل‌آلای پرورشی می‌شوند و جزو بیماری‌های خطرناک این نوع ماهی است

وی با بیان اینکه این طرح به منظور تضمین سلامت ماهیان مولد و پرورشی قزل آلا در برابر بیماری‌های خطرناک فهرست سازمان جهانی بهداشت دام (OIE) برنامه ریزی شده است، ادامه داد: با اجرای آن، میزان شیوع بیماری، شناسایی کانون‌های آلوده، پیشگیری و کنترل بیماری و ارائه راهکارهای مناسب انجام می‌شود. دکتر رفیعی شناسایی ماهیان قزل آلا حامل بیماری و حذف آن‌ها از چرخه تولید و تکثیر در استان و استقرار سیستم قرنطینه امنیت زیستی را از جمله نتایج مهم اجرای این طرح عنوان کرد.

در ادامه سید علی امامی رئیس اداره دامپزشکی شهرستان دماوند گفت: کلیه مراحل پرورش ماهی، اعم از آمادگی استخرها، ورود بچه ماهی، دوره پرورش و ارسال محصول نهایی به بازار عرضه، لزوماً بایستی تحت نظارت دامپزشکی صورت گیرد.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن