رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان دماوند:

وجود ۱۰۶ واحد معدنی فعال و نیمه فعال در دماوند/ ۵۰ درصد از معادن شهرستان دماوند فعال هستند

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان دماوند از وجود ۱۰۶ واحد معدنی فعال و نیمه فعال در این شهرستان خبر داد و گفت: ۵۰ درصد از معادن شهرستان دماوند فعال هستند.

موسی احمدی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری تارود با اشاره به فعالیت تعداد معادن موجود در سطح شهرستان دماوند اظهار داشت: در مجموعه شهرستان دماوند حدود ۱۰۶ واحد معدنی فعال و نیمه فعال وجود دارد، که همه آنها با توجه به وضعیت عمومی که در بازار حاکم است حدود ۵۰ درصد این معادن فعالیت دارند و مابقی به صورت نیمه فعال یا غیر فعال هستند.

وی در پاسخ به این سول که آیا معدن روستای گرمابسرد که غیرقانونی است و فعال می‌باشد، گفت: بحث حقوقی معدن گرمابسرد در دادگاه مطرح شده و بر اساس ضوابط با رأی دادگاه در این رابطه تصمیم‌گیری و برخورد خواهد شد.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان دماوند گفت: مجوز این معدن از طرف صنعت، معدن و تجارت استان تهران صادر گردیده که این معدن مبادرت به تولید شن، ماسه و سنگ مشغول می‌باشد، ولی پرونده این معدن در دادگاه مطرح شده و بعد از حل شدن حکم مراجع قضایی در خصوص این معدن اجرا خواهد شد.

احمدی در پاسخ به سوال آلودگی زیست محیطی معدن سرخده گفت: مردم باید موارد را عنوان کنند و نیز باید درخواست‌ها مورد بررسی قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: گزارش خاصی در رابطه با موضوع معدن سرخده به دستمان نرسیده است و براساس مجوز فعالیت می‌کند و اگر این معدن مسئله زیست محیطی دارد، باید از طرف اداره محیط زیست به اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان دماوند گزارش دهد تا آن را بررسی خواهیم کرد.

*واگذاری جهت فعالیت صنایع در شهرک‌ صنعتی شماره ۲ دماوند در حال انجام است/ ۳۰ واحد تولیدی در ناحیه صنعتی آیینه‌ورزان فعالیت دارد

این مقام مسئول در خصوص شهرک‌های صنعتی ۱ و ۲ در شهرستان دماوند بیان داشت: زیر ساخت‌های شهرک‌ صنعتی شماره ۲ دماوند از طرف سازمان شهرک‌های صنعتی استان تهران در حال انجام است و به نظر می‌رسد امور مربوطه به خوبی پیش رفته و واحدهای این شهرک در حال واگذاری است.

احمدی با بیان اینکه شهرک‌های صنعتی شماره ۲ دماوند مشکلاتی همچون ثبت و سند و زیست محیطی نیز داشته که حل و فصل شده‌اند، گفت: اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان دماوند تنها وظیفه صدور مجوز برای واحدهای متقاضی با بررسی طرح توجیهی و معرفی به شهرک‌ها را بر عهده دارد.

وی عنوان کرد: در ناحیه صنعتی آیینه‌ورزان واگذاری واحدهای شهرک صنعتی تکمیل شده و ۳۰ واحد آن فعالیت دارد که همه این واحدها نیز مجوز فعالیت دارند و واحدهای شهرک صنعتی  شماره ۲ دماوند نیز در حال واگذاری است که در حال حاضر تنها ۲ واحد فعال در شهرک شماره ۲ مشغول فعالیت هستند.

*راه کاری برای انتقال واحدهای تولیدی ریخته‌گر و تراشکار منطقه اصطلک دماوند در دست پیگیری است

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان دماوند در خصوص فعالیت واحدهای تولیدی ریخته‌گر و تراشکار در منطقه اصطلک دماوند عنوان کرد: واحدهایی که در این منطقه غیر فعال هستند واحدهای آلاینده بوده‌اند، این مسئله در جلسه آخر رفع موانع تولید مطرح شده و قرار بر این است که مسئولین اداره محیط زیست و شهرک‌های صنعتی راه کاری برای انتقال این واحدهای صنعتی پیدا کنند.

احمدی با بیان اینکه با توجه به محدودیت شعاع ۱۲۰ کیلومتری که وجود دارد، واحدهای آلاینده نمی‌توانند، مجوز فعالیت در منطقه دماوند بگیرند، عنوان کرد: اما با توجه به طرحی که اخیراً قرار است، پیشنهادی که هیات دولت در حال بررسی می‌باشد و قانون محدودیت شعاع ۱۲۰ کیلومتری حل خواهد شد که در این صورت این واحدها نیز می‌توانند فعالیت داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه برخی از واحدهای صنعتی منطقه دماوند تعطیل شده‌اند و مشکل دارند که باید موانعشان بر طرف گردد، گفت: این موضوع نیز در کارگروه رفع موانع تولید شهرستان دماوند مطرح شده و مقرر شد، مسئولین با ملاحظه و توجه بیشتر با این واحدها برخورد داشته باشند که مشکلاتشان حل شود.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن