فرماندار شهرستان دماوند:

۵۵ واحدهای صنفی تولیدی و صنعتی در دماوند خارج از شهرک‌های صنعتی فعالیت دارند/ واحدهای صنفی تولیدی و صنعتی در دماوند ساماندهی می‌شود/ پیگیری انتقال کارگاه‌ها و واحدهای تولیدی بلاتکلیف به شهرک صنعتی شماره 2 دماوند

فرماندار شهرستان دماوند با بیان اینکه ۵۵ واحدهای صنفی تولیدی و صنعتیدر این شهرستان خارج از شهرک‌های صنعتی فعالیت دارند، گفت: واحدهای صنفی تولیدی و صنعتی در دماوند ساماندهی می‌شود و پیگیری انتقال آنها به شهرک صنعتی شماره 2 دماوند هستیم.

به گزارش پایگاه خبری تارود دماوند، جمعی از مسئولان شهرستان دماوند از کارگاه ریخته‌گری آذر برنز واقع در روستای اسلام‌آباد و تولید کننده قطعات شیرآلات بهداشتی بازدید و از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات این مرکز تولیدی قرار گرفتند.

تأمین میزان آب مورد نیاز کارگاه، واگذاری انشعاب گاز، ساماندهی کارگاه‌های ریخته‌گری و تجمیع مراکز تولیدی از جمله مشکلات و موارد طرح شده در جلسه بود که دستورات لازم برای رفع مشکلات صادر شد.

مجید صفری، فرماندار شهرستان دماوند در ششمین نشست کارگروه رونق تولید شهرستان دماوند با حضور جمعی از تولید کننده قطعات شیرآلات بهداشتی اظهار داشت: سال رونق تولید را سال ویژه‌ای تلقی کرده‌ایم و به فکر کارگاه‌های تولیدی و کارخانه‌های مشکل دار خواهیم بود تا تولید رونق یابد.

وی افزود: آمادگی داریم که مشکلات مختلف را در حوزه تولید حل کنیم اما برای رسیدن به اهداف همگی باید دست در دست هم دهیم.

*کارگاه‌ها  و واحدهای تولیدی در روستای اسلام‌آباد با تسهیلات ویژه‌ به شهرک صنعتی منتقل شوند

فرماندار شهرستان دماوند ادامه داد: با توجه به موقعیت شهرستان ایراداتی از لحاظ کاربری واحدهای تولیدی در روستای اسلام‌آباد وجود دارد، برای برون رفت از مشکلات در حوزه تولید باید توافق کنیم تا با تسهیلات ویژه‌ای کارگاه‌ها به شهرک صنعتی منتقل شوند یا محدوده را کارگاهی اعلام کرده و مجوزهای لازم را اخذ کنیم.

صفری گفت: شهرستان دماوند از لحاظ موقعیت جغرافیایی، گردشگری و آب و هوایی شهرستانی خاص به شمار می‌رود و چندان موقعیت صنعتی ندارد اما بی‌نیاز از صنعت و کارگاه نیست.

*ظرفیت‌های زیست محیطی موجود کارگاه‌های تولیدی دماوند ساماندهی شوند/ کارگاه‌های تولیدی که از حیث زیست محیطی مجاز نیستند، باید به شهرک صنعتی منتقل شوند

وی ادامه داد: بهترین راه این است که با توجه به ظرفیت‌های زیست محیطی موجود کارگاه‌ها ساماندهی شوند و صنایع و واحدهای تولیدی در مکانی همچون شهرک صنعتی تجمیع شوند.

فرماندار شهرستان دماوند با بیان اینکه نهایی شدن ساخت شهرک صنعتی 2 بیش از 12 سال به طول انجامید و در مرحله واگذاری‌ها است، گفت: تمام کارگاه‌هایی که از حیث زیست محیطی مجاز به فعالیت نیستند باید به شهرک صنعتی منتقل شوند و ساده‌ترین تسهیلات برای آنها در نظر گرفته شود.

*ساماندهی نکردن کارگاه‌های تولیدی در آینده با مشکل هجمه مهاجرین و متقاضیان ساخت و ساز مواجه می‌شود

وی بیان کرد: ساماندهی نکردن کارگاه‌ها با اقدامات مذکور حتماً آنها را دچار مشکلاتی می‌کند زیرا در آینده هجمه مهاجرین و متقاضیان ساخت و ساز بسیار زیاد می‌شود و کارگاه‌های این چنینی دیگر دوام نمی‌آورند.

فرماندار شهرستان دماوند افزود: باید طی یک نشست وضعیت کارگاه‌ها ساماندهی شود و فکری اساسی برای هجمه‌هایی که پیش‌بینی می‌شود صورت گیرد که برای این موضوع آمادگی لازم را داریم.

*برخی از کارگاه‌های تولیدی در دماوند چندین سال  بلاتکلیف هستند

وی عنوان کرد: می‌توانیم در شهرک صنعتی با نصب تصفیه‌خانه و دیگر اقدامات شرایطی را فراهم کنیم و به جای اینکه کارگاه‌ها را به 120 کیلومتر دورتر منتقل کنیم تا آلودگی زیست محیطی نداشته باشیم تدابیر دیگری با هم‌اندیشی محیط زیست و شرکت شهرک‌های صنعتی اندیشیده شود.

صفری ادامه داد: کارگاه‌های تولیدی این منطقه چند سال است که بلاتکلیف هستند و باید تکلیف این محدوده مشخص شود.

وی اضافه کرد: هیچ خدماتی به واحدهای غیرمجاز نباید داده شود مگر اینکه با مسئولان ذی‌ربط هماهنگ شده باشد، باید با تدابیری به این واحدها کمک کرد تا با شرایطی خدمات آب و برق را دریافت کنند و تولید داشته باشند.

*نباید کارگاه‌های تولیدی دماوند به سبب نداشتن خدمات مجبور به تعدیل نیرو شوند/ مشکلات بیمه‌ای و مالیاتی کارگاه‌های تولیدی باید مورد بررسی قرار گیرد

صفری گفت: نباید کارگاه‌ها به سبب نداشتن خدمات مجبور به تعدیل نیرو شوند فعلاً باید همه ضمن رعایت قوانین و مقررات مدارا کنند تا تولید رونق یابد.

وی بیان کرد: مشکلات بیمه‌ای و مالیاتی باید مورد بررسی قرار گیرد تا تولید در این منطقه ساماندهی شود، همچنین با مجوز صنفی نیز می‌توان در شهرک‌های صنعتی فعالیت کرد که در این راستا رایزنی شده تا تسهیلات بانکی نیز پرداخت شود.

فرماندار شهرستان دماوند افزود: در حال حاضر مجوز صنفی در رده مجوز صنعتی است و بانک‌ها و شهرک صنعتی آن را به عنوان مجوز قانونی می‌پذیرند.

صفری اظهار کرد: واحدهای تولیدی افرادی که نمی‌توانند در سامانه کارا ثبت‌نام کنند به صورت موردی در شورا بررسی می‌شوند و مجوز از استان اخذ می‌شود.

*اشتغال مستقیم 500 نفر در 55 واحد صنفی و صنعتی خارج از شهرک‌های صنعتی دماوند

وی ادامه داد: در این منطقه بیش از 500 نفر به طور مستقیم مشغول به کار هستند و تعداد شاغلان غیرمستقیم بیشتر است، بین 55 واحد صنفی و صنعتی خارج از شهرک‌های صنعتی در منطقه دمواند فعال است و درصدد هستیم آنها را هنگام پروسه انتقال از هر لحاظ تقویت کنیم و وقفه‌ای در فعالیت آنها رخ ندهد.

صفری اضافه کرد: در جلسه‌ای که طی هفته جاری با مدیران شهرک صنعتی استان تهران خواهیم داشت سعی می‌کنیم انتقال واحدها به شهرک صنعتی را تصویب کنیم و از فرصت‌ها بهره ببریم تا از تسهیلات آسان برخوردار شوند.

فرماندار شهرستان دماوند گفت: وجود شهرک صنعتی شماره 2 در دماوند یک فرصت است و کارگاه‌ها باید از این فرصت استفاده کنند.

صفری بیان کرد:‌ شرکت شهرک‌های صنعتی با کمترین قیمت که حداقل سه ساله است حاضر به همکاری شده است، همچنین وام راه‌اندازی و اشتغال نیز به آنها پرداخت می‌شود.

وی افزود: سیاست بر این است که کارگاه‌ها ساماندهی شوند و نیز در این راستا مراقب هستیم که هیچ مشکلی در پروسه انتقال آنها ایجاد نشود، واحدها را حتماً تقویت خواهیم کرد و ضمن ساماندهی، اشتغال و اقتصاد پایدار مورد توجه قرار می‌گیرد.

صفری بیان کرد: اگر به هر دلیلی نتوانستیم واحدها را به شهرک صنعتی انتقال دهیم می‌توانیم با شرایطی واحدها را حفظ کنیم تا با جلب نظر محیط زیست تولید ادامه یابد.

فرماندار شهرستان دماوند ادامه داد: کنترل ساخت و ساز یک بحث عمومی است، ساخت و ساز غیرمجاز معضلی است که تمام امکانات و وقت را گرفته است و تمام ادارات برای مبارزه با آن ورود کرده‌اند، اما در استان تنها شهرستانی هستیم که بالاترین میزان تخریب و جلوگیری از ساخت و سازها را داشته‌ایم.

*کلیه کارگاه‌ها و کارخانه‌های تعطیل و نیمه تعطیل در دماوند تعیین تکلیف می‌شوند

صفری گفت: امسال برای تمام کارگاه‌ها و کارخانه‌های تعطیل و نیمه تعطیل تعیین تکلیف خواهیم کرد، بانک‌ها تحت فشار شدید دولت برای کمک به واحدها هستند و ارائه خدمات آب و برق بدون تعهد یک نوع تسهیلات است.

وی در خصوص سه کارگاه تولید توت فرنگی بیان کرد: این کارگاه مشکلات داخلی با شریک خود داشته است، اعلام آمادگی برای احیای این کارگاه کرده‌ایم؛ گرچه برآورد دقیقی از خسارت‌ها نداریم اما در کارگروه رونق تولید حتماً مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

*واگذاری زمین به شهرک صنوف مزاحم دماوند مراحل نهایی خود را طی می‌کند/ واحدهای صنعتی تا قبل از اخذ مجوز اجازه هیچ‌گونه استقرار در شهرک‌های صنعتی را ندارند

صفری افزود: زمین شهرک صنوف مزاحم مشخص شده و تقریباً مراحل نهایی را طی می‌کند و زمین سابق به گردشگری تغییر کاربری داده شده است و زمین جدید تبدیل به محل احداث صنایع و مشاغل مزاحم شده است.

وی تاکید کرد: واحدهای صنعتی تا قبل از اخذ مجوز اجازه هیچ‌گونه استقرار در شهرک‌های صنعتی دماوند را ندارند.

انتهای پیام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن