با حضور شهرداران و دهیاران برگزار شد؛

همایش گرامیداشت روز شهرداران و دهیاران بخش مرکزی شهرستان دماوند

آیین تجلیل از شهرداران و دهیاران بخش مرکزی شهرستان دماوند در اردوگاه مصطفی خمینی(ره) این شهرستان برگزار شد.
به گزارش پایگاه خبری تارود مجید صفری، فرماندار شهرستان دماوند در همایش تجلیل از شهرداران و دهیاران بخش مرکزی شهرستان دماوند اظهار کرد: در هر تصمیمی که در شورا، شهرداری و دهیاری‌ها اتخاذ می‌شود باید اوضاع‌واحوال منطقه مدنظر قرار گیرد؛ مطالعه و اطلاع از شرایط منطقه بسیار حائز اهمیت است.

وی افزود: بسیاری از موضوعات باید توسط مسئولان شهرستان دماوند موردتوجه قرار گیرد، بسیاری از موضوعات می‌تواند زمینه‌ساز بحران باشد و به‌صورت بالقوه مستعد ایجاد مشکل باشد؛ بهترین راه در این خصوص پیشگیری از مشکلات شهری است.

فرماندار شهرستان دماوند ادامه داد: اقتصاد مقاومتی یک تفکر است، به این جهت همه بخشداران، شهرداران و دهیاران حیطه فعالیت خود را به‌مثابه همه دنیا بدانند؛ ما با تفویض اختیار به بخشداران سعی کردیم از فرصت‌ها استفاده کنیم.

صفری خاطرنشان کرد: مدیران همه دستگاه‌ها باید موضوعات مربوط به خود را رصد کنند و نسبت به مسئولیتی که در حوزه استحفاظی خود دارند باید حساس باشند که در این صورت بسیاری از نگرانی‌ها برطرف می‌شود.

وی بیان کرد: حضور استاندار در شهرستان دماوند بی‌سابقه است و باید از فرصت حضور ایشان در شهرستان دماوند در راستای حل مشکلات استفاده کنیم.

فرماندار شهرستان دماوند اذعان داشت: بخشداران، شهرداران و دهیاران نماینده عالی دولت در منطقه هستند و امیدواریم با همتی مضاعف، شهرستان دماوند که وسیع‌ترین شهرستان استان تهران به شمار می‌رود به‌عنوان یکی از شهرستان‌های نمونه در این استان باشد.

همایش دهیاران

*تاسیس و فعالیت ۳۷ دهیاری در سطح بخش مرکزی دماوند/ ۷۰ درصد از زیرساخت‌ها در روستاهای شهرستان دماوند محقق شده است

همچنین مهدی حیدری، بخشدار مرکزی دماوند در ادامه این مراسم اظهار داشت: مدیریت شهری و روستایی به دلیل اثرگذاری مستقیم و غیرمستقیمی که بر حیات مردم و جامعه دارد می‌تواند نقش پراهمیتی را ایفا کند.

وی افزود: مدیریت شهری زمانی می‌تواند ظهور کند که تصمیم‌گیری‌هایی قوی و توانمند را در حمایت از خود داشته باشد؛ در این زمینه شوراها به‌عنوان تصمیم‌گیرنده اصلی در حوزه شهر و روستا و شهرداران و دهیاران به‌عنوان بازوهای توانای این افراد در تصمیم گیری‌ها می‌توانند مسیری را برای توسعه منطقه ایجاد کنند.

بخشدار مرکزی دماوند ادامه داد: همکاری شهرداران و دهیاران و تعامل با مدیران دستگاه‌های اجرایی می‌تواند مسیر توسعه یک جامعه را فراهم کند که خوشبختانه این امر در بخش مرکزی شهرستان دماوند با مدیریت تعامل‌گرای فرماندار این شهرستان محقق شده است.

حیدری خاطرنشان کرد: در آغاز دولت تدبیر و امید بخش مرکزی دماوند از تعداد ۴۴ روستای دارای حیات ۱۵ دهیاری داشت، درحالی‌که اکنون دارای ۳۷ دهیاری در بخش مرکزی می‌باشد.

وی گفت: در مجموعه مدیریتی شهرستان دماوند اعتقاد ما بر واگذاری مدیریت به مردم است که بهتر از هرکسی نیازهای خود را می‌شناسند و در آن راه قدم بر می‌دارند؛ بحمدالله با وجود ۳۷ دهیاری در این شهرستان، همه این روستاها دارای ردیف بودجه در استان شدند، چراکه تا زمانی که حمایت مالی نباشند توسعه معنی و مفهوم نخواهد داشت.

بخشدار مرکزی دماوند تصریح کرد: در آغاز دولت تدبیر و امید ما با تحریم‌های ناجوانمردانه‌ای روبرو بودیم که مشکلات زیادی ایجاد کرد، اما با تزریق هشت میلیارد تومان از طریق کمیسیون‌های ماده ۹۹، رایزنی‌ها، تلاش‌ها و سیاست‌های دولت در روستاها، درآمدهای عمومی در حوزه شهرداری‌ها چرخه حرکت پروژه‌های عمرانی متوقف نشد.

حیدری اضافه کرد: در روستاهای بخش مرکزی دماوند بخشی از زیرساخت‌ها تا حدود ۷۰ درصد با همت دهیاران و مدیریت عالی شهرستان مرتفع شده و امیدواریم تا پایان سال جاری گازرسانی به برخی از روستاها به نتیجه برسد.

همایش دهیاران

*عدم‌ کفایت طرح‌های مصوبه ابلاغی در شهرهای شهرستان دماوند/ لزوم تهیه سند گردشگری در شهرستان دماوند

محمد رفیعی طباطبایی، نماینده شهرداران بخش مرکزی دماوند نیز در این نشست اشاره‌ای به تاریخچه تشکیل شهرداری‌ها داشت و اظهار کرد: متأسفانه در حال حاضر شهرداری‌ها با مشکلات بزرگی مواجه هستند، بزرگ‌ترین مشکل این است که شهرداری‌ها و دهیاری‌ها تقریباً به کارپردازهای دولت تبدیل می‌شوند.

وی افزود: عدم‌ کفایت طرح‌های مصوبه ابلاغی در شهرهای شهرستان دماوند در تعیین کاربری‌ها اولین مشکلی است که به شدت متوجه سیستم اداری شهرستان است؛ با وجود همه زحمات نمی‌توانیم به‌صورت صد درصد به وظایف ذاتی خود عمل کنیم، علاوه بر این در افکار عمومی نیز تحت فشار هستیم.

 نماینده شهرداران بخش مرکزی دماوند ادامه داد: همچنین عدم‌کفایت درآمدهای پایدار نیز مطرح است؛ متأسفانه در همه شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، منابع درآمد حاصل از فروش تراکم و یا اصطلاح رایج شهرفروشی است.

رفیعی اضافه کرد: این امر موجب می‌شود شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به سوابق طرح‌های تفصیلی متعهد نمانند و فضای شهرهای خوب نخواهد بود و با مشکلاتی مانند ترافیکی مواجه می‌شود.

وی عنوان کرد: در کنار شهرفروشی بحث حریم فروشی نیز با اتفاقاتی که در حریم شهرها اتفاق می‌افتد مطرح می‌شود.

نماینده شهرداران بخش مرکزی دماوند تصریح کرد: همه ما برای منطقه‌ای که مسئولیت آن را بر عهده داریم تلاش می‌کنیم اما پیشنهاد بنده این است که با همکاری همه مسئولان با همفکری سند گردشگری شهرستان دماوند را تهیه کنیم و همه دستگاه‌ها بر اساس برنامه زمان‌بندی‌شده متعهد باشند.

همایش دهیاران

*لزوم تشکیل واحد حقوقی در بخشداری‌ها جهت حل مشکلات دهیاران

همچنین مهدی محمدی، نماینده دهیاران بخش مرکزی دماوند با بررسی تاریخچه مدیریت روستایی اظهار داشت: در کشور ما حدود ۳۶ هزار و ۸۰۰ دهیاری وجود دارد که ۴۸ وظیفه بر عهده دارند اما سایر فعالیت‌هایی که انجام می‌دهند جزو وظایف انسانی آنهاست و مردم ریزترین مشکلات خود را با دهیاران در میان می‌گذارند.

وی بیان کرد: با توجه به زمان‌بر بودن بسیاری از امور حقوقی، پیشنهاد ما این است که واحد حقوقی در هر بخش تشکیل شود تا مشکلات دهیاران از طریق بخشداری مرتفع شود.

گفتنی است که در پایان این مراسم از شهرداران و دهیاران بخش مرکزی شهرستان دماوند با اهدای لوح تقدیر تجلیل به عمل آمد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن