امام جمعه شهر آبسرد و حومه:

نماز عبادی و سیاسی جمعه نقش بسزایی در رشد معنوی جامعه داشته است

امام جمعه شهر آبسرد و حومه گفت: نماز عبادی و سیاسی جمعه نقش بسزایی در رشد معنوی جامعه داشته است.

حجت الاسلام والمسلمین سید احمد میرشریفی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری تارود دماوند  به مناسبت فرارسیدن پنجم مردادماه سالروز اقامه اولین نماز جمعه پس از انقلاب و همچنین نهمین سالگرد تاسیس نهاد نماز جمعه شهر آبسرد اظهار داشت: فریضه شکوهمند نماز جمعه یکی از جلوه‏‌های بُعد سیاسی و اجتماعی اسلام است که پیامبر اسلام(ص) در نخستین روزهای هجرت به مدینه بنیانش را نهاد تا مرکزی برای اجتماع هفتگی مردم و پایگاهی برای طرح مسائل اجتماعی و سیاسی و بسیج نیروها و آمادگی برای رزم و بیداری عمومی امت اسلامی باشد. وجود سوره‏‌ای از قرآن به نام «جمعه» نیز گویای این اهتمام‌ورزی به این سنت با اهمیت است.

وی افزود: نماز عبادی و سیاسی جمعه آحاد جامعه را از شرایط و وضعیت یکدیگر آگاه می‌سازد.

امام جمعه شهر آبسرد و حومه با اشاره به جایگاه ویژه نماز جمعه در جامعه اسلامی، گفت: نماز جمعه یکی از دستورات دینی و در بین مسلمانان جایگاه ویژه‌ای دارد و از اهمیت بالایی برخوردار است، به‌طوری که در حال حاضر نماز جمعه در تمام شهر‌های کشورمان با حضور حداکثری مردم برگزار می‌شود.

میرشریفی عنوان کرد: مطابق فرمایشات مقام معظم رهبری خطیبان نماز جمعه در کشور مسؤول گفتمان‌سازی هستند، گفتمان‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی که از جمله نیاز‌های مهم و اساسی جامعه هستند و پیاده سازی این گفتمان‌ها می‌تواند در راستای بهبود این حوزه‌ها بسیار موثر باشد

وی تصریح کرد: نماز عبادی و سیاسی جمعه نقش بسزایی در رشد معنوی جامعه داشته و مردم را در برابر مسائل و مشکلات روز دنیا و همچنین نیرنگ‌ها و حیله‌های دشمنان آگاه می‌کند.

امام جمعه شهر آبسرد و حومه عنوان داشت: روز جمعه از اعیاد مهم مسلمانان است که در برخی از روایات از آن به عنوان افضل الایام، برترین روز‌ها یاد شده است. نمازگزاران در روز جمعه در زمان و مکان معیّن به هم می‌پیوندند و با حضور قلب و رعایت طهارت و نظافت و با ظاهری آراسته و عطرآگین، صف‌های اقامه نمازجمعه را استوار می‌سازند و به سخنان امام جمعه گوش فرا می‌دهند، سخنانی که همگان را به تقوا و رستگاری فرا می‌خواند.

میرشریفی با اشاره به آیات قرآن کریم در خصوص شرکت مسلمانان در نماز جمعه گفت: آیه نُهم سوره جمعه به شرکت در نماز جمعه و رهاکردن دادوستد به هنگام آن فرمان می‌دهد.

وی بیان کرد: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اهمیت حضور جوانان در راس کار، ستاد و دفتر امام جمعه شهر آبسرد و حومه نیز با بهره‌مندی از فرمایشات معظم له اعضاء ستاد نماز جمعه را بر پایه جوانگرایی و همچنین اجرا و برگزاری نماز جمعه در مصلی را نیز اختصاص به جوانان داده از حضور مجریان ،قاریان ،مواذنین، تصویر بردار و همچنین انتظامات نماز جمعه را از حضور جوانان بهره مند شده است.

امام جمعه شهر آبسرد و حومه  عنوان کرد: همچنین از ابتکارهای نماز جمعه شهر آبسرد برگزاری نمایشگاهای اقتصاد مقاومتی در مصلی هم در بخش برادران و هم در بخش خواهران و همچنین برنامه های آدینه در مصلی مانند مهد آدینه،پزشک آدینه ،مشاورین  دینی، مذهبی، روانشناسی و قضائی آدینه را می توان نام برد.

میرشریفی ادامه داد: ویژگی یک امام جمعه موفق  باید در هر اقدامی پیش قدم بوده تا شاهد حضور مردم و پیشبرد اهداف عالی نظام مقدس جمهوری اسلامی را شاهد باشیم؛ نمی‌شود مردم را به امری فراخواند ولی خود سستی را در پیش گرفت و فقط نظاره گر بود هر وقت مسئولی خود را در کنار مردم دید او موفق و هدف او نهایی است.

وی در خصوص  نحوه جذب جوانان به نماز جمعه گفت: همانطور که در بالا به کار گیری جوانان را در امور را بیان کردیم این خود باعث تشویق و ترغیب این قشر به نماز و نماز جمعه می شود؛ اگر در کاری به این جوانان اهمیتی داده شود نتیجه را به زودی شاهدش خواهیم بود؛ حال شاهد نوابغ و تحصیل کرده‌هایی از قشر جوان هستیم که پا را فراتر از حد و مرز سن خود قرار داده‌اند و این را می‌طلبد که برای این افراد ارزش قائل بود و تشویق و ترغیب صورت گیرد برای به ثمر نشاندن زحمات این عزیزان.

امام جمعه شهر آبسرد و حومه تصریح کرد: نماز جمعه تک بعدی نیست علاوه بر بعد عبادی و سیاسی و فرهنگی نماز جمعه بعد دیگری به عنوان بعد اجتماعی را نیز دارد؛ همانطور که مستحضر هستید با توجه به شرایط کنونی و شیوع ویروس منحوس کرونا و درگیری همه اقشار به این بیماری ستاد و دفتر امام جمعه آبسرد همانند همه دفاتر امامین جمعه کشور نه تنها فعالیت های خود را محدود نکرد بلکه با حضور و سرکشی و کمک به گروهای جهادی همانند گروهایی که وظیفه ضدعفونی کردن معابر، ایستگاهای سلامت گروهای تولید ماسک و گان و … را داشتن نیز پای کار آمد و در امر شناسایی خانواده های نیازمند و خانواده هایی که مبتلا به این بیماری شدند بسیار کوشا عمل کردیم و چندین مرحله با کمک‌های مادی، بسته‌های معیشتی و طرح کمک های مومنانه که هنوز هم ادامه دارد به کمک این عزیزان و اقشار آسیب دیده شتافت.

میرشریفی بیان کرد: هر روز فعالیت های مختلف فرهنگی، دینی و اجتماعی در شهر و محله های حوزه ماموریت خود و در این زمینه از فعالیت های این دفتر حول سه محور تامین سلامت مردم، حمایت‌های معیشتی و برگزاری مراسم معنوی و مذهبی متناسب با شرایط جدید و با بهره گیری از نرم افزارهای جدید خبر را می‌توان نام برد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا