نشست هماهنگی هیئات مذهبی شهرستان دماوند جهت اقامه عزای حضرت سیدالشهداء(ع) در ماه محرم

نشست هماهنگی‌ و برنامه‌ریزی هیئات مذهبی شهرستان دماوند جهت اقامه عزای حضرت سیدالشهداء(ع) در ماه محرم برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تارود دماوند،  در این نشست که در مسجد حضرت ولیعصر(عج) منطقه گیلاوند برگزار شد امام جمعه، رئیس اداره تبلیغات اسلامی، مسئول رسیدگی به انور مساجد شرق استان تهران هیئات مذهبی و جمعی از مداحان شهرستان دماوند حضور داشتند.

در این نشست موضوعاتی در خصوص نحوه برگزاری مراسمات ماه محرم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی جهت جلوگیری از شیوع کرونا مطرح شد.

*به هیچ وجه قبل و بعد از جلسات عزاداری ماه محرم اطعام و پذیرایی صورت نگیرد

حجت‌الاسلام خالقی، رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان دماوند در این نشست اظهار کرد: تمام مراسمات مذهبی همچون شب‌های قدر و روز عرفه که در ایام شیوع کرونا در کشور برگزار شد، همراه با رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی بود و مردم این موارد را رعایت کردند.

وی افزود: 2400 طلبه در کشور وظیفه خود دانستند که به اموات کرونایی در تغسیل خدمت کنند این در حالی بود که همه می‌دانستند که این کار خطر دارد، اما اصول بهداشتی را رعایت کردند و هیچکدام تا کنون کرونا نگرفتند.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان دماوند ادامه داد: 6 ماه از شیوع کرونا گذشته است و درست است که باید چارچوب‌ها رعایت کنند و عقل این موضوع را حکم می‌کند، اما نباید دچار افراط و تفریط شویم بلکه باید زندگی کرونایی را بپذیریم چرا که نمی‌توانیم تا مدت‌ها کار و تحصیل و مناسک را کنار بگذاریم.

خالقی عنوان کرد: باید خود را به اصولی عادت دهیم که ضمن رعایت بهداشت از دیگر موارد و جنبه‌های زندگی غافل نشویم و برنامه‌ها مختل نشوند.

وی با اشاره به جلسه شورای امنیت ملی تصریح کرد: این جلسه دو مصوبه 537 و 536 داشت و نحوه عزاداری سیدالشهدا(ع) در کشور در کنار رعایت پروتکل‌های بهداشتی مصوب شد، ستاد ملی کرونا نیز این مهم را امروز اعلام کرد.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان دماوند گفت: طی جلسات ستاد ملی مقابله با کرونا مصوباتی در 9 بند ایجاد شد که براساس آن تمام مراسمات در مساجد، حسینیه، هیات‌ها و… باید این بندها را رعایت کنند و در صورت عدم رعایت این 9 بند از برگزاری مراسم جلوگیری به عمل می‌آید.

خالقی عنوان کرد: در خصوص مکان برگزاری مراسم اگر سقف کمتر از 6 متر باشد باید یک چهارم آن فضا جمعیت حاضر شوند و دومتر فاصله بین عزاداران رعایات شود، همچنین افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند در داخل مجالس حضور پیدا نکنند.

وی افزود: جلسات عزاداری تا جای ممکن در فضای باز همچون حیاط، ورزشگاه‌ها و… برگزار شوند، همه مجموعه‌ها و تشکل‌ها اقامه عزا داشته باشند تا جمعیت در یک نقطه خاص تجمع پیدا نکند، مراسم عزاداری حتی با یک نفر جمعیت برگزار شود و زمان مجالس باید حداکثر یک ساعت باشد.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان دماوند ادامه داد: به هیچ وجه قبل و بعد از جلسه اطعام و پذیرایی صورت نگیرد، اما در پایان جلسه کسانی که می‌توانند نذر خود را تغییر دهند با رعایت پروتکل بهداشتی و اخذ کارت بهداشت اجازه پخت غذا دارند که باید در ظرف یکبار مصرف به حضار تقدیم شود و سفره پهن نشود.

خالقی تصریح کرد: دسته‌های عزاداری و مداحی در فضای باز مشکلی ندارد اما در فضای بسته با سقف کوتاه خطرناک است و احتمال انتقال کرونا را افزایش می‌دهد.

*عده‌ای در فضای مجازی مخالف برخورد با مسائل اخلاقی و برگزاری مراسمات ماه محرم هستند/ متاسفانه در فضای مجازی از اسلام، قرآن و اهل بیت دفاع نمی‌کنیم

حجت‌الاسلام فتاح دماوندی، امام جمعه شهرستان دماوند با اشاره به اهمیت حفظ سلامت مردم در ایام عزاداری ماه محرم اظهار داشت: این مراسمات باید از روی عقل و منطق و به دور از قیل و قال برگزار شود و چراغ مساجد و حسینیه‌ها برای نشان دادن ارادت به امام حسین(ع) روشن باشد.

وی افزودد: متاسفانه در فضای مجازی از اسلام و قرآن و اهل بیت دفاع نمی‌کنیم و از آنها عبور می‌کنیم در حالی که باید در میدان باشیم، اگر می‌خواهیم در ماه محرم مراسم عزاداری برگزار شود ضرورت دارد که فضای مجازی و عکس‌ها و فیلم‌های منتشر شده، کنترل شوند.

امام جمعه شهرستان دماوند ادامه داد: رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از تاکیدات مقام معظم رهبری و علما و مراجع تقلید است، همه باید حتما ماسک داشته باشند و یا به آنها در مسجد ماسک داده شود.

فتاح دماوندی گفت: مراسم باید با حداقل جمعیت برگزار شود نه اینکه در حسینیه‌ها را ببندیم، این مراسمات باید با رعایت فاصله اجتماعی و رعایت نکات بهداشتی ولو با جمعیت کم برگزار و برای امام حسین(ع) اشک ریخته شود.

وی تصریح کرد: ضرورت دارد با رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی مجالس عزاداری و روضه خوانی با حداقل جمعیت برگزار شود، همچنین علما و روحانیون در مجلس حضور داشته باشند.

امام جمعه شهرستان دماوند گفت: همه مساجد باید برنامه عزاداری داشته باشند و حسینیه‌ها و هیات‌ها حتما روحانی دعوت کنند، مجلس بدون آخوند و منبری نباشد و باید پای منبرها بنشینیم.

فتاح دماوندی عنوان کرد: امام راحل و مراجع به ما یاد داده‌اند که باید حول محور روحانیت عمل کنیم از این رو مجالس حتما باید با حضور روحانیون باشد، اما امسال این جلسات باید کوتاه باشند تا احتمال ابتلا به کرونا کم شود.

وی گفت: منبرها و روضه‌خوانی‌ها باید 15 تا 20 دقیقه همراه با فاصله اجتماعی و مختصر باشند، کل مجلس در کمتر از یک ساعت به اتمام برسد و جلسه در فضای کوچک نباشد و ترجیحا در حیاط و فضای باز برگزار شود و از ازدحام اکیدا جلوگیری شود.

امام جمعه شهرستان دماوند عنوان کرد: از ازدحام در مجالس عزاداری باید به شدت ترسید و فاصله 1.5 تا 2 متری حتما رعایت شود، اگر مجلس در حال شلوغ شدن بود باید درها بسته شوند تا از ازدحام جلوگیری شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا