با حضور جمعی از نمایندگان ادارات برگزار شد؛

نشست امور بانوان در شهرستان دماوند/ آغاز هفته فرهنگی شهرستان دماوند در دهه کرامت

نشست امور بانوان با حضور جمعی از نمایندگان ادارات شهرستان دماوند در سالن جلسات فرمانداری شهرستان دماوند برگزار شد و در راستای هفته فرهنگی در این شهرستان برنامه‌ریزی صورت گرفت.

به گزارش پایگاه خبری تارود شاهرخ جهانشاهی، معاون سیاسی و انتظامی فرماندار شهرستان دماوند در این نشست اظهار کرد: در شرایط فعلی با توجه به مشکلات اقتصادی و فشارهایی که از سوی کشورهای مختلف به‌ویژه آمریکا انجام شده بیش از هر زمان دیگر نیازمند وحدت، انسجام و همدلی بین سه قوه و مردم هستیم.

وی افزود: از سوی دیگر نیاز به اعتمادسازی در جامعه وجود دارد و باید اعلام کنیم که دولت در راستای رفع مشکلات مردم همت می‌کند تا مشکلات را برطرف کند و باید به‌نوعی در جامعه ایجاد امید کنیم.

معاون سیاسی و انتظامی فرماندار شهرستان دماوند ادامه داد: در این ایام برخی به دنبال سوءاستفاده هستند که در این خصوص نقش قوه قضاییه در برخورد با آنها بسیار مهم است و دولت نیز اقدامات بسیار خوبی انجام داده است.

جهانشاهی بیان کرد: یکی از نکاتی که در حوزه بانوان وجود دارد، عدالت بین زنان و مردان است که در قانون اساسی به‌عنوان عدالت جنسیتی به آن اشاره شده اما شاید به‌ویژه در بحث اشتغال بانوان کمتر رعایت شود.

وی عنوان کرد: بر اساس آمار موجود، جمعیت بانوان تحصیل‌کرده بیکار تقریباً دو برابر کمتر از مردان فارغ‌التحصیل شاغل است؛ البته دولت تلاش‌های مختلفی در این زمینه انجام داده و بر اساس برآوردهای صورت گرفته حدود ۳۰ درصد از پست‌های مدیریتی موجود در جامعه باید به بانوان توانمند تعلق گیرد که امیدواریم این بحث جایگاه خود را پیدا کند؛ چراکه نیمی از جمعیت جامعه را بانوان تشکیل می‌دهند.

معاون سیاسی و انتظامی فرماندار شهرستان دماوند با اشاره به‌پیش رو بودن دهه کرامت و برگزاری هفته عفاف و حجاب اذعان داشت: تأکید استان در راستای برگزاری هفته فرهنگی از اتفاقات خوبی است که امیدواریم بتوانیم با همکاری و هماهنگی همه دستگاه‌ها از کل ظرفیت شهرستان استفاده کرده و فرهنگ بومی و منطقه‌ای خود را ترویج کنیم.

جهانشاهی گفت: سرفصل‌های مشخص‌شده در این زمینه مربوط به حفظ و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، ترویج و توسعه فرهنگ قرآنی، ترویج سیره ائمه معصومین، فرهنگ مطالعه و کتاب‌خوانی است که باید به آن توجه شود.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به میزان کتاب‌خوانی در کشور نسبت به برخی کشورها، ما در سطح پایینی قرار داریم و تلاش همه دستگاه‌ها در راستای ترویج فرهنگ بسیار مهم است و خانواده‌ها می‌توانند نقش مؤثری داشته باشند.

معاون سیاسی و انتظامی فرماندار شهرستان دماوند تأکید کرد: از دیگر موضوعات مطرح‌شده موضوع نشاط اجتماعی است که باید موردتوجه قرار گیرد و باید این موضوع را در سطح این شهرستان گسترش دهیم.

جهانشاهی خاطرنشان کرد: افزایش آگاهی عمومی، ارتقای جایگاه و گسترش نقش زبان فارسی، تقویت هویت ملی و دینی در جوانان، ارتقای مشارکت اجتماعی، توجه به حقوق شهروندی و تحکیم نهاد خانواده از دیگر مسائل مطرح شده است.

وی اضافه کرد: موضوع تحکیم نهاد خانواده از موضوعاتی است که بسیار حائز اهمیت است، با توجه به مشکلاتی که در بحث نهاد خانواده وجود دارد و آسیب‌هایی که متوجه خانواده‌هاست، موضوع طلاق و سایر آسیب‌ها متوجه خانواده‌ها شده که باید در هفته فرهنگی این موضوع را پررنگ کرده و بتوانیم در راستای کاهش آسیب‌هایی که متوجه نهاد خانواده است اقدام کنیم.

معاون سیاسی و انتظامی فرماندار شهرستان دماوند از ارتقای سطح سلامت اخلاقی و ترویج فرهنگی، نگهداشت خانواده، ترویج سبک زندگی، اهمیت بخشی به حوزه کودک و نوجوان و برنامه‌ریزی در خصوص اوقات فراغت به‌عنوان دیگر مسائل مطرح‌شده دراین‌باره نام برد.

جهانشاهی با اشاره به موضوع سلامت اجتماعی، کارآفرینی، بهره‌وری و فرهنگ کار تصریح کرد: کارآفرینی از مباحث مهمی است که موجب افزایش اشتغال و نهایتاً منجر به کاهش آسیب‌ها می‌شود.

وی از موارد فوق به‌عنوان اهداف هفته فرهنگی در شهرستان دماوند نام برد و بیان کرد: ما از همه دستگاه‌ها به‌ویژه شهرداری‌ها تقاضا داریم که از ظرفیت خود درزمینه تبلیغات شهری و آماده‌سازی فضای شهری استفاده کنند و از وجود چهره‌های شاخص در این ایام استفاده کنیم.

معاون سیاسی و انتظامی فرماندار شهرستان دماوند گفت: یکی از مباحثی که باید به آن بپردازیم تعریف نماد و رنگی خاص، نام‌گذاری توصیفی ویژه شهرستان و در نظر گرفتن شعاری برای شهرستان دماوند در هفته فرهنگی است.

همچنین در ادامه لیلا زعفرانی، مشاور امور بانوان و خانواده فرماندار شهرستان دماوند اظهار داشت: محور این برنامه در خصوص برگزاری برنامه‌های عفاف و حجاب، دهه کرامت، برنامه‌ریزی در زمینه هفته فرهنگی شهرستان دماوند و تکریم بانوان است.

وی افزود: در خصوص هفته عفاف و حجاب ادارات برنامه‌های منسجمی ازجمله تجمع دختران در دهه کرامت خواهند داشت؛ همچنین برنامه‌های مخصوصی برای دختران و مادران در نظر گرفته شده است که از این میان می‌توان به برگزاری مسابقاتی بین آنها اشاره کرد.

مشاور امور بانوان و خانواده فرماندار شهرستان دماوند ادامه داد: در خصوص دختران مرکز حورا مقرر گردید در روز دختر برنامه‌ای با همت شهرداری رودهن داشته باشیم و به این ترتیب همایشی یک روزه با اهدای جوایز به آنها برگزار کنیم.

زعفرانی عنوان کرد: درزمینه هفته فرهنگی نیز پیشنهاد ادارات برای برگزاری هرچه بهتر آن ارائه شود، همچنین در خصوص دهه کرامت و روز دختر نیز پیشنهاد گردید که ایستگاهی جهت عکاسی از دختران باهدف امربه‌معروف و نهی از منکر داشته باشیم که امیدواریم شهرداری، اوقاف و اداره تبلیغات اسلامی همکاری لازم را در این خصوص داشته باشند.

وی  تصریح کرد: علاوه بر این جمعیت هلال‌احمر نیز در هفته عفاف و حجاب تقدیر از بانوان نمونه و امدادگران نمونه را در نظر دارند؛ همچنین مسابقه اسکان اضطراری نیز همراه با همایش در پارک مهک برگزار خواهد شد که موارد آن متعاقباً اعلام می‌شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن