در سومین نشست هماهنگی ستاد اربعین شهرستان دماوند مطرح شد؛

موکب بخش رودهن در کربلا راه‌اندازی می‌شود/ حسینیه امام حسن مجتبی(ع) دماوند در کربلای معلی نیاز به تجیهز دارد

راه‌اندازی موکب جدید شهرستان دماوند در کربلا توسط اهالی بخش رودهن و لزوم تجهیز حسینیه امام حسن مجتبی(ع) از موضوعات مطرح شده در نشست ستاد اربعین بود.

به گزارش پایگاه خبری تارود، شاهرخ جهانشاهی، معاون سیاسی و انتظامی فرماندار شهرستان دماوند در سومین نشست ستاد اربعین شهرستان دماوند با حضور جمعی از مسئولان در سالن جلسات فرمانداری اظهار داشت: در مراسم عزاداری‌های حسینی باید اصول و ضوابطی رعایت شود تا بازتاب دهنده شخصیت امام حسین(ع) باشد و از سوی دیگر آثار اجتماعی را به دنبال داشته باشد و بتواند یاد و آموزه‌های امام حسین (ع) و یارانش را در اذهان زنده نگه دارد.

معاون سیاسی و انتظامی فرماندار شهرستان دماوند عنوان کرد: نکات مذکور برگرفته از آداب و رسوم و عرف و سنت جامعه ما است و شامل الگوهایی مطلوب می‌باشد که باید حتماً در عزاداری‌ها رعایت شوند.

وی ادامه داد: این موضوعات در شهرستان دماوند رعایت می‌شوند و عزاداری‌ها شامل گریه و ماتم برای شهادت ائمه (ع) و تعزیه که نشان دهنده مصائب اهل بیت در جریان عاشورا است، در این میان قرار دارند.

معاون سیاسی و انتظامی فرماندار شهرستان دماوند بیان کرد: همچنین دسته‌های زنجیرزنی، روضه‌خوانی و نوحه‌خوانی جزو مواردی هستند که باید الگوهای درست در مناسبت‌ها و عزاداری‌های ماه محرم رعایت شوند.

جهانشاهی گفت: ابعاد اجتماعی عزاداری‌های حسینی مهم است که باید مورد توجه قرار گیرند و ماهیت آنها یادآور آموزه‌های اهل بیت (ع) باشد.

*قمه زنی دیگر جایگاهی در میان مردم و سطح عمومی مردم ندارد

معاون سیاسی و انتظامی فرماندار شهرستان دماوند تصریح کرد: قمه زنی دیگر جایگاهی در میان مردم و سطح عمومی مردم ندارد، چند سال است که این موضوع کنترل شده و اگر هم اتفاق افتد در برخی اماکن همچون باغات هستند که آن هم باید مورد توجه قرار گیرند و در صورت نیاز دستگاه‌های انتظامی وارد شوند.

جهانشاهی با اشاره به سبک‌های مداحی بیان کرد: مسئولان باید توجه داشته باشند که تقلید از سبک‌های خوانندگان و آهنگ‌های ناهنجار موجب ابتذال عزاداری و مداحی نشود و سبک‌های مداحی حتماً مورد توجه باشند.

وی گفت: اهانت به دیگر فرقه‌های اسلامی یا اقلیت‌های مذهبی رفتار نامتعارفی است که شاید بعضاً شاهد باشیم، این موضوع در فرهنگ و عزاداری اسلامی منافات دارد و باید از این‌گونه رفتارها جلوگیری شود.

*کمک‌های نقدی و غیر نقدی در قالب ستاد اربعین شهرستان دماوند به صورت تجمیعی جمع‌آوری شود/ موکب دماوند در کربلا مستقر می‌شود

معاون سیاسی و انتظامی فرماندار شهرستان دماوند در خصوص ستاد اربعین افزود: سال گذشته برنامه جاماندگان پیاده روی اربعین حسینی از سمت کیلان به روستای زیارت به طول 8 کیلومتر انجام شد و در طول مسیر موکب‌ها پذیرای عزاداران بودند، امسال نیز این اتفاق را شاهد خواهیم بود.

جهانشاهی ادامه داد: بر اساس دستورالعمل‌های استانی مکلف هستیم تمامی کمک‌های نقدی و غیر نقدی را در قالب ستاد اربعین شهرستان به صورت تجمیعی جمع‌آوری کنیم، موکب دماوند که در کربلا مستقر می‌شود نیز این اقدام را از محل ستاد اربعین انجام می‌دهد.

وی گفت: تجهیزات و اقلام خوراکی مورد نیاز در روز اربعین اعلام شده و مسئولان ادارات اصناف، صنعت و معدن، ارشاد باید پیگیر آنها باشند و این اقلام باید قبل از ۷ مهر تهیه شوند.

معاون سیاسی و انتظامی فرماندار شهرستان دماوند بیان کرد: محدودیت‌های روز اربعین امکان ارسال محموله را با مشکل مواجه می‌کند و باید این اقدام زودتر انجام شوند، هدف ما پشتیبانی از مراسم اربعین حسینی به ویژه در نجف است که باید به نحو مطلوب صورت گیرد.

*2 موکب از دماوند در کربلای معلی فعالیت می‎‌کند/ موکب دماوند پنج سال است که در عراق خدمت‌رسانی می‌کند

مسئول موکب امام حسن مجتبی(ع) شهرستان دماوند در شهر کربلا اظهار داشت: امسال یک موکب دیگر در سطح شهرستان ایجاد شده که خادمان حسینی آن در مسیر نجف تا کربلا از خدمتگزاران شهر رودهن هستند، موکب دماوند پنج سال است که در عراق خدمت‌رسانی می‌کند و هر نوع کمک و مساعدتی که نیاز باشد را برای موکب جدید به عمل می‌آورد.

مقدم افزود: موکب شهرستان در دو بخش فعالیت می‌کند که بخش خدمات به زائران جهت اسکان و اطعام دیده شده است، غذاهایی که تدارک دیده می‌شوند طبع ایرانی دارند و استراحت و بهداشت به بهترین شکل صورت می‌گیرد، این اتفاق از 12 تا 20 ماه صفر خواهد بود.

وی افزود: بخش دیگر شامل پذیرایی از زائران عابر است که به سمت حرم سیدالشهدا (ع) حرکت می‌کنند، از مزیت‌های موکب امام حسن مجتبی (ع) این است که موکب در ورودی شهر کربلا مستقر است.

مقدم اظهار کرد: روزانه بیش از 3 هزار ظرف غذای ایرانی، بیش از 40 تا 50 هزار لیوان آب، شربت، چای و دمنوش‌های مختلف و سه وعده صبحانه، نهار و شام داده می‌شود، این موکب نکات بهداشتی را به خوبی رعایت می‌کند.

وی ادامه داد: طی قراردادی با عراق، ساخت یک حسینیه دائمی برای پذیرایی از زائران سیدالشهدا در ماه صفر و 5 ماه دیگر در طول سال در نظر گرفته شده که باید همه همت کنند تا شاهد این ثروت فرهنگی برای اولین بار در شهرستان باشیم.

*فعالیت 18 هیئت مذهبی در موکب امام حسن مجتبی(ع) دماوند

مسئول موکب شهرستان دماوند فعالیت 18 هیئت در موکب امام حسن مجتبی(ع) خبر داد و گفت: فعالان مذهبی که کار و مشارکت عمومی را یاد گرفته‌اند و بزرگترین مرکز ضد سرطان ایران که از مرکز پایتخت نیز پیشرفته‌تر است به نام مرکز مهرانه در دست ساخت دارند.

وی بیان کرد: برای این مرکز ضد سرطان بیش از 500 تا 600 میلیارد تومان تجهیزات دیده شده است و به بیماران سرطانی به طور رایگان خدمات ارائه می‌شود.

مسئول موکب شهرستان دماوند افزود: انسجام و عزم مدیران و مسئولان مردمی و دولت به این حوزه و انتخاب احترام گذاشته و همت کنند، تمام هزینه‌هایی که در حسینیه شده به 300 میلیون تومان نمی‌رسد، اما طبقه اول حسینیه و سرویس‌های بهداشتی کامل شده است که این رقم برابر با هزینه یک ماه یک موکب در اربعین است که آن را به یک فرصت بهره‌برداری 300 ماهه در اختیار فعالان شهرستان قرار داده‌ایم.

وی عنوان کرد: امسال با پیگیری‌های دفتر ستاد عتبات عالیات شهرستان و دفتر امام جمعه شهرستان دماوند و اعزام یک تیم 12 نفره در عرض 7 روز؛ 8 سرویس بهداشتی و 7 حمام با کمترین هزینه ساخته شد.

مسئول موکب شهرستان دماوند ادامه داد: در کربلا هر دو ساعت برق شهری قطع می‌شود و از برق محلی استفاده می‌شود، اما 80 میلیون پول نداریم که آن را تهیه کنیم و در خرید تجهیزات و مواد اولیه دارای مشکل هستیم.

امین علی کاشی، دبیر ستاد طرح پیاده روی جاماندگان اربعین حسینی دماوند گفت: در حرکت تجمعی بزرگ راهپیمایی اربعین سال گذشته ارگان‌ها و دستگاه‌های مختلفی پای کار بودند و زمینه‌های اجرای مراسمی با شکوه و منظم را رقم زدند.

وی با تاکید بر تقویت زمینه‌های فرهنگی افزود: برخی از شهرداری‌ها برخورد بدی با عوامل و فعالان ستاد پیاده‌روی داشتند و حتی ما را به اتاق خود نپذیرفتند.

دبیر ستاد طرح پیاده روی جاماندگان اربعین حسینی دماوند ادامه داد: ما نسبت به امورات مهندسی، شهرداری آگاهی داریم و از هزینه‌ها و مصوبات و اعتبارات نیز باخبر هستیم، اما اقدام فرهنگی که در سطح شهرستان می‌توان انجام داد به راحتی با آسفالت معابر و جدول‌کشی عوض می‌شود.

علی کاشی تصریح کرد: درست است که امورات شهرداری باید انجام شود، اما مبالغ مورد نیاز حوزه فرهنگی در قبال عدم نظارت‌ها و مواردی که چندین بار برای آنها هزینه می‌شود، چندان چشمگیر نیستند.

وی گفت: سال گذشته که استارت حرکت ستاد بود به لحاظ جسمی، روحی و زمانی فشار بسیاری وارد شد از این رو درخواست می‌شود فرمانداری ورود محکم‌تری داشته باشد و شهرداری‌ها را برای همکاری بیشتر مجاب کند.

دبیر ستاد طرح پیاده روی جاماندگان اربعین حسینی دماوند بیان کرد: باید بر روی محتوا انرژی گذاشت در حالی که همه تمرکزها در زمینه پشتیبانی است، در صورتی که برای حرکتی که شهرستانی است شهرداری‌ها می‌توانند بخشی از بودجه فرهنگی خود را به این مهم اختصاص دهند.

علی کاشی ادامه داد: باید فشارهای پشتیبانی کمتر باشند و مراسم هیئت‌ها غنی‌تر باشند کما اینکه برکات بسیاری را در این راستا شاهد بودیم، اگر می‌خواهیم اصحاب آخر زمانی باشیم باید انجام کار بزرگ را یاد بگیریم.

وی تصریح کرد: فعالان دخیل در حرکت اربعین دل استبداد و استعمار را به لرزه در آورده‌اند و امید است با توجه به تجارب سال گذشته مشکلات اربعین امسال کمتر باشند.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن