رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان دماوند خبر داد؛

منسوخ شدن رشته صنایع دستی سراجی چرم و حوله‌بافی در دماوند/ عقد قرارداد با 2 نفر از هنرمندان جهت ترویج رشته سنتی سراجی چرم و حوله‌بافی در دماوند

رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان دماوند از عقد قرارداد با 2 نفر از هنرمندان این شهرستان جهت ترویج و آموزش رشته سنتی سراجی چرم و حوله‌بافی خبر داد.

شهرام شریفی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری تارود دماوند با توجه به اینکه دو رشته سنتی سراجی چرم و حوله‌بافی در حال فراموشی بود، با هماهنگی اداره کل و معاونت میراث فرهنگی استان تهران قراردادی با دو نفر از هنرمندان صنایع دستی دماوند در رشته‌های مذکور جهت آموزش به علاقمندان منعقد شد.

وی افزود: مقرر شده است این دو هنرمند تعدادی از علاقمندان را آموزش دهند تا در آینده نزدیک تعداد بافندگان، هنرمندان و استادکاران را در این حوزه افزایش دهیم و در این رشته ها ادامه دار باشیم.

رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان دماوند گفت: یک قرارداد مالی به طور مستقیم بین این استادکاران با اداره کل منعقد شده و مقرر است افرادی که آموزش می‌بینند از اداره میراث فرهنگی کارت صنعتگری دریافت کنند همچنین فضای کار و ابزار و تسهیلاتی که متعاقبا اعلام خواهد شد به آنها پرداخت می‌شود تا فعالیت خود را گسترش دهند.

شریفی  ادامه داد: تسهیلات برای شروع کار هنرمندان در رشته حوله بافی حدود 4 تا 5 میلیون تومان نیاز است تا ابزار تولید تامین شود برای رشته چرم نیز ابزارهای اولیه نیاز است اما هدف ما این است که در حال حاضر آموزش صورت گیرد و تعدادی از افراد آموزش ببینند و کارت صنعتگری دریافت کرده سپس با ارائه تسهیلات حمایتی و در اختیار قرار دادن فضای کارگاهی به آنها مستقیما فعالیت کنند.

وی تصریح کرد: فضای کار هنرمندان در بخشی از ساختمان اداره کل به صورت رایگان در اختیار هنرمندان قرار داده شده است و کارگاه سنگ تراشی در آنجا دایر است همچنین دو دستگاه حوله بافی سنتی نیز در این مکان قرار داده شده و دو دار مدرن برای حوله بافی نیز نصب شده است تا مورد استفاده هنرمندان قرار گیرد.

رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان دماوند بیان کرد: برای رشته چرم نیز طی هماهنگی‌های انجام شده مقرر شده است که افرادی که فضا ندارند به طور یک روز درمیان تا زمانی که خودشان قادر به تامین فضا باشند، از این مکان استفاده کنند.

شریفی گفت: به علت کرونا فراخوان عمومی برای ثبت نام انجام نشده است و منتظر بهتر شدن شرایط هستیم تا کلاس‌ها دایر شوند اما به دنبال یک برنامه برای دایر کردن کلاس ها با تعداد هنرجویان کمتر و جلسات بیشتر هستیم.

وی تصریح کرد: طی هفته آینده فراخوان عمومی در رشته های حوله بافی و سراجی چرم برای ثبت نام اعلام خواهد شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا