رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند:

مشکلات قانونی و تصرفات در ۲۰۰۰ هکتار از اراضی وقفی دماوند/ حوزه‌های علمیه از نظر اقتصادی در مضیقه هستند

 از مشکلات قانونی و تصرفات در ۲۰۰۰ هکتار از اراضی وقفی این شهرستان خبر داد و گفت: حوزه‌های علمیه از نظر اقتصادی در مضیقه هستند.

به گزارش پایگاه خبری تارود دماوند، حجت الاسلام و المسلمین احمد اشرفی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه شهر دماوند اظهار داشت: در قرآن کریم آیات متعددی مردم را به وقف تشویق کرده است، در فرهنگ دینی ما نیز وقف یک اصل است.

وی افزود: امروز در جامعه ما آنچه که بسیار اهمیت پیدا کرده مسئله اقتصاد است، کما اینکه 10 سال می‌شود که رهبر انقلاب سال‌ها را در خصوص موضوعات اقتصادی و رونق تولید نامگذاری کرده‌اند.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند گفت: 2000 هکتار اراضی وقفی قابل استفاده در دماوند وجود دارد که روش استفاده از این اراضی به دلیل مشکلات قانونی و تصرفات غیرقانونی بهره‌وری کافی ندارد.

اشرفی عنوان کرد: به طور مثال 400 هکتار زمین در روستای خورین رودهن وقف است اما به دلیل اینکه خارج از بافت روستاست مجوز تغییر کاربری برای ساختمان سازی ندارد.

وی تصریح کرد: این زمین‌ها در زمان جنگ تصرف شده‌اند و چیزی که نصیب اوقاف می‌شود شاید به یک بیستم نیز نرسد، اگر آنها احیا شوند میلیاردها تومان درآمدزایی برای رفع مشکلات اقتصادی جامعه و مسائل مذهبی قابل وصول خواهد شد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند گفت: در روستای سیدآباد زمین وقفی به مساحت 3 هزار هکتار وجود دارد که در صورت احیا شدن وقف ارزشمندی برای منطقه خواهد بود، در مشاء نیز 400 هکتار زمین وقف است اما قبل از انقلاب به دلیل اصلاحات ارضی فروخته شده‌اند.

این مقتام مسئول بیان داشت: ۴۰۰ هکتار از اراضی وقفی علی آباد والی خارج از بافت شهری است و مجوز ساخت و ساز صادر نمی‌شود‌؛ همچنین متصرفین و نسخ‌داران گذشته مشکلاتی در این رابطه دارند که در حال حل و فصل می‌باشد.

اشرفی بیان کرد: این‌گونه وقف‌ها که اغلب آنها واگذار و تصرف شده‌اند اصل وقف آنها در دست اداره اوقاف نیست، 300 تا 400 باغ در شهرستان دماوند است که طی 40 سال قبل واگذار شده‌اند و شریک وقف شده‌اند و مشکلاتی را برای وقف ایجاد کرده‌اند.

وی گفت: در شهر دماوند برای ساخت و ساز بلند مجوز داده نمی‌شود شهرداری برای هر دو هزار متر مربع زمین، 150 متر مجوز صادر می‌کند از این رو باید قوانین تغییر یابد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند بیان کرد: حوزه‌های علمیه از نظر اقتصادی در مضیقه هستند و درمان در شهر و کشور ما مشکلات بسیاری دارد گرچه 45 درصد مراکز درمانی کشور وقفی هستند.

اشرفی ادامه داد: امروز اوقاف خدمات ارزشمندی به جامعه در حوزه‌های مختلف ارائه می‌دهد، خیرین مدرسه ساز هزاران مدرسه ساختند، در حوزه‌های بهداشت و درمان و فرهنگی و اجتماعی بسیاری از خدمات وقفی بوده‌اند.

وی گفت: نباید به وقفیات گذشته اکتفا کرد، امروز مزاج فرهنگی و اقتصادی تغییر یافته است و نیاز به تغییر سازی وجود دارد.

اشرفی عنوان کرد: امسال یک میلیارد و 400 میلیون تومان در محرم و صفر و 8 ماه اخیر اجرای نیات وقف صورت گرفته است، 300 میلیون تومان برای فقرا و گرفتاران هزینه شده و از مبالغ اندک بسیاری از گره‌ها باز شده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن