به مناسبت هفته جهاد کشاورزی صورت گرفت؛

افتتاح مرکز پرورش مرغ گوشتی و بوقلمون در دماوند/ بهره‌برداری از یک نهالستان تولید نهال پایه رویشی در دماوند

سه طرح و پروژه شاخص جهاد کشاورزی شهرستان دماوند به مناسبت هفته جهاد کشاورزی با حضور جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی افتتاح و بهره‌برداری شد.

به گزارش پایگاه خبری تارود دماوند، این طرح‌ها و پروژه‌ها شامل مراکز پرورش مرغ گوشتی، بوقلمون، یک واحد نهالستان تولید نهال پایه رویشی سیب در شهرستان دماوند بوده است که با حضور معاون اقتصادی استانداری، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران و مسئولان شهرستانی افتتاح گردید.

کریم ذوالفقاری، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران در حاشیه این مراسم در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری تارود دماوند اظهار کرد: وزارت جهاد سازندگی و جهاد کشاورزی در 27 خردادماه به فرمان امام خمینی (ره) تأسیس شد و نقش بالایی در محرومیت‌زدایی از مناطق محروم داشت.

وی افزود: هرساله در این ایام برنامه‌هایی پیش‌بینی و اجرا می‌شود، ارتباط با کشاورزان بیشتر شده و پروژه‌هایی در این ایام افتتاح می‌شوند.

*بهره‌برداری از 47 پروژه شاخص به مبلغ 107 میلیارد تومان در بخش کشاورزی استان تهران/ ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم برای هزار و 672 نفر در سطح استان تهران

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران ادامه داد: امسال علیرغم اینکه مدت زیادی از دهه فجر 97 نگذشته است اما به مناسبت هفته جهاد کشاورزی 47 پروژه شاخص به مبلغ 107 میلیارد تومان در بخش کشاورزی استان تهران در 16 شهرستان به بهره‌برداری می‌رسد.

ذوالفقاری عنوان کرد: پروژه‌های شاخص استان شامل پروژه‌های صنعت دام و طیور، آبیاری تحت فشار، گلخانه، باغات و آب و خاک است که برای هزار و 672 نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم اشتغال کرده‌اند.

وی ادامه داد: موضوع مهم در بخش کشاورزی تمایل به سرمایه‌گذاری در این بخش در استان تهران است، خوشبختانه کشاورزی در تهران بهره‌وری دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران گفت: میانگین تولید به ازای هر هکتار در کل کشور کمتر از 10 تن است اما این رقم در استان تهران نزدیک به 32 تن است که بهره‌وری کشاورزی استان تهران را نشان می‌دهد.

ذوالفقاری تصریح کرد: علیرغم اینکه وسعت سرزمینی استان تهران زیاد نیست و مساحت این استان 187 هزار هکتار است، اما نزدیک به 6 میلیون تن محصولات کشاورزی در استان تولید می‌شود.

* 17 درصد تخم مرغ و 12 درصد شیر مورد نیاز مردم ایران در تهران تولید می‌شود

وی بیان کرد: تهران یک استان صنعتی یا خدماتی صرف نیست بلکه یک استان کشاورزی نیز هست، 17 درصد تخم مرغ مورد نیاز ایران در تهران تولید می‌شود و رتبه اول کشور را از این حیث کسب کرده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران بیان کرد: همچنین 12 درصد شیر مورد نیاز مردم ایران در تهران تولید می‌شود که میزان آن حدود یک میلیون و 150 هزار تن است.

ذوالفقاری ادامه داد: در تولید گیلاس و بسیاری میوه‌ها نیز تهران صاحب رتبه است، تلاش بر این است که در سال رونق تولید مجری منویات مقام معظم رهبری باشیم و کشاورزی تهران را با توجه به اشتغال‌زایی خوبی که دارد رونق دهیم.

وی گفت: بیش از 30 درصد از گلخانه‌های تمام ایران در استان تهران فعال است و هر یک هکتار گلخانه در سبزی و صیفی‌جات برای پنج نفر و در تولید گل شاخه بریده برای نزدیک به 10 نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرده است.

وی خاطرنشان کرد: در شهرستان دماوند با حضور مسئولان استانی و شهرستانی سه پروژه به عنوان نمونه آماده افتتاح است که یکی از آنها شامل یک واحد مرغداری است که مسئولیت تولید بخشی از گوشت مرغ در استان را بر عهده دارد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن