با حضور جمعی از مسئولان انجام شد؛

مراسم ضیافت افطاری در مجتمع خدمات بهزیستی شهید فیاض‌بخش شهر آبسرد

مراسم ضیافت افطاری معلولان ضایعه نخاعی در مجتمع خدمات بهزیستی شهید فیاض‌بخش شهر آبسرد با حضور جمعی از مسئولان شهرستان دماوند برگزار شد.

حسین بی‌نیاز، رئیس اداره بهزیستی شهرستان دماوند در حاشیه ضیافت افطار در مرکز توانبخشی فیاض‌بخش آبسرد در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تارود اظهار کرد: ما در ماه مبارک رمضان دو برنامه را برای شهرستان دماوند در نظر گرفتیم که یکی از این موارد به بحث فرزندان مراکز شبانه‌روزی باز می‌گردد.

وی افزود: ما چهار مرکز دولتی و غیردولتی در سطح شهرستان دماوند داریم که سه مرکز به صورت خیرین و بخش دولتی اداره می شود؛ به طورکلی سرپرستی تعداد ۹۲ فرزند بر عهده سازمان بهزیستی شهرستان دماوند است.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان دماوند ادامه داد: در خصوص ضیافت افطار دو برنامه در سال‌جاری داشتیم که یکی در ارتباط با فرزندان مقیم مراکز شبانه‌روزی بود و دیگری پرداختن به افراد ضایعه‌نخاعی به عنوان گروهی که کمتر وارد جامعه می‌شوند؛ تعداد این افراد در سطح شهرستان دماوند در سال گذشته ۲۷ نفر بود اما متاسفانه امسال این تعداد به ۳۰ نفر رسیده است که دلایلی مختلفی اعم از حوادث جاده‌ای دارد.

بی‌نیاز خاطرنشان کرد: این افراد سخت‌ترین شرایط معلولیت را دارند و از لحاظ ذهنی مشکلی ندارند اما از لحاظ جسمی با مشکلاتی مواجه‌اند.

وی بیان کرد: با برپایی این مراسم ضیافت افطار این ۳۰ خانواده در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و مشکلات آنها بررسی می‌شود؛ علاوه بر این تیم ضایعه نخاعی متشکل از پزشک، پرستار، فیزیوتراپ، مددکار و روانشناس با حضور خود به بررسی مشکلات می‌پردازند.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان دماوند اضافه کرد: این تیم به صورت دوره‌ای در طول سال از نزدیک به منازل افراد معلول مراجعه کرده و در محیط منزل به بررسی مشکلات و مسائل آنها می‌پردازند و در مباحث مختلف توانبخشی، آموزشی و بهداشتی آنچه را که نیاز این افراد است برآورده می‌کنند.

بی‌نیاز گفت: یکی از بیشترین مشکلاتی که این افراد مواجه هستند موضوع مناسب‌سازی است، الزامات قانونی در این خصوص وجود دارد و ما پیگیر مصوبات کمیته مناسب‌سازی شهرستان هستیم و به نتایج خوبی رسیدیم.

وی تصریح کرد: پیش از این آمار میانگین مناسب‌سازی در سطح کشور ۲۰ تا ۳۰ درصد بوده اما با حساسیتی که ایجاد شد بسیاری از ادارات در شرف انجام این امر هستند.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان دماوند عنوان کرد: افراد معلول برای تردد، پیگیری مسائل درمانی، بهداشتی و تحصیلی نیازمند خودروی مناسب هستند، خودوری عادی پاسخگوی حمل‌ونقل و تردد آنها نیست و باید خودروی مناسب‌سازی شده در این خصوص مورد استفاده قرار گیرد که این جزو وظایف شهرداری است.

بی‌نیاز اظهار داشت: تاکید ما بر خودرویی مناسب‌سازی شده با سازوکار تعریف شده بهزیستی است؛ این موضوع مصوب شده اما تاکنون هیچ اقدامی در این خصوص صورت نپذیرفت، البته شهرداری قول مساعد در این زمینه داده است.

وی اذعان داشت: اهمیت مناسب‌سازی معابر تنها مختص معلولان نیست بلکه کودکان، جانبازان و سالمندان را نیز در بر می‌گیرد؛ متاسفانه حتی بسیاری از رمپ‌ها نیز استاندارد نیست بنابر این نیازمند عزمی شهرستانی است.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان دماوند افزود: یکی از شاخص‌های توسعه رفاه اجتماعی عادی سازی دسترس‌پذیری برای همه افراد جامعه است تا همه افراد بتوانند از امکانات و ظرفیت‌های یک شهر استفاده کنند.

بی‌نیاز در خصوص مرکز توانبخشی فیاض‌بخش رودهن بیان کرد: این مرکز تا سال گذشته به صورت دولتی و با کمک خیران اداره می‌شد، اما از سال گذشته بر اساس قانون اساسی و کاهش تصدی‌گری دولت، به صورت هیئتامنا و خیران به صورت سازمان‌دهی شده با نظارت بهزیستی اداره می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: رویکرد ما در این مرکز بر این است که بخش‌هایی که در سال‌های گذشته غیرفعال شده را فعال کنیم و بتوانیم مرکزی جامع توانبخشی را به کمک خیران و هیئت‌امنا با نظارت بهزیستی برای معلولان منطقه فراهم کنیم تا از خدمات آن بهره‌مند شوند.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان دماوند گفت: در گذشته حدود ۴۵ نفر در این مرکز نگهداری می‌شدند اما به تدریج به دلیل کاهش تعداد نیروهای بخش دولتی و ممنوعیت جذب نیرو، تعداد این افراد کاسته و به هشت معلول رسیده است.

بی‌نیاز عنوان کرد: در گذشته مرکز شهید فیاض‌بخش آبسرد به عنوان مرکز نگهداری توانبخشی ذهنی و جسمی دختران زیر ۱۴ سال بود اما سالیان سال است که افراد بالای ۱۴ سال سن در آن نگهداری می‌شوند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن