مراسم تعزیه‌خوانی دهه اول ماه محرم در شهر دماوند + تصاویر

به‌مناسبت ایام شهادت سالار شهیدان ابا عبدالحسین(ع) در دهه اول ماه محرم مراسم تعزیه‌خوانی در حسینیه محله فرامه شهر دماوند برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تارود دماوند، امیرمسعود علیجانی مسئول هیئت تعزیه‌خوانی حسینیه محله فرامه دماوند با اشاره به قدمت برپایی تعزیه در محله فرامه اظهار کرد: این محله قدمت زیادی در برپایی تعزیه دارد و پدر من نیز از سال ۶۵ در این مراسم شرکت داشت؛ بنده نیز به مدت ۳۱ سال در تعزیه شرکت داشته و اکنون، موافق‌خوان این مراسم هستم.

وی افزود: هیئتی که اکنون در محله فرامه اقدام به برپایی تعزیه می‌کنند، از سال ۸۰ در حال فعالیت است و در دهه نخست محرم به مدت ۹ روز تعزیه‌خوانی می‌کند.

مسئول هیئت تعزیه‌خوانی حسینیه محله فرامه دماوند ادامه داد: در حال حاضر، حدود ۲۰ نفر در این هیئت مشغول فعالیت هستند و در قالب نقش‌های مختلف خدمت می‌کنند.

علیجانی در خصوص نسخه‌های تعزیه بیان کرد: قدمت نسخه‌های ما مربوط به دوره صفویه است، هرچند که به مرور بازسازی شده و برخی از شعرا و تعزیه‌خوان‌ها، تغییراتی ایجاد کرده و ایرادات احتمالی را برطرف کردند.

وی اشاره‌ای به استقبال مردم از تعزیه در محله فرامه کرد و گفت: امسال شاهد استقبال بی‌نظیر مردم از تعزیه بودیم؛ سال گذشته ۳۰۰ صندلی برای حضار تدارک دیده بودیم، در حالی که در سال جاری ۷۰۰ صندلی تدارک دیدیم و باز هم عده‌ای ایستاده به تماشای تعزیه می‌پردازند.

مسئول هیئت تعزیه‌خوانی حسینیه محله فرامه دماوند تأکید کرد: برپایی تعزیه، نقش مؤثری در گسترش فرهنگ عاشورا بین جوانان دارد و افراد با تماشای تعزیه به فرهنگ عاشورایی وابسته‌تر می‌شوند.

علیجانی از هزینه‌بر بودن به عنوان بزرگ‌ترین مشکل تعزیه نام برد و تصریح کرد: سال گذشته بالغ بر ۲۰ میلیون به جهت برپایی تعزیه هزینه کردیم، در حالی که امسال این مبلغ به ۳۰ میلیون تومان رسید.

وی خاطرنشان کرد: تأمین هزینه تعزیه از طریق نذورات و افرادی که بانی برپایی تعزیه هستند، صورت می‌گیرد؛ امیدواریم که همیشه پرچم تعزیه امام حسین(ع) به یاری جوانان بر افراشته باشد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا