رئیس شورای اسلامی روستای کالدشت پایین دماوند:

محرومیت روستای کالدشت پایین دماوند از فضاهای آموزشی، فرهنگی و ورزشی/ طرح تفصیلی شهرداری دماوند موجب 2 قطبی بودن روستای کالدشت پایین شده است

رئیس شورای اسلامی روستای کالدشت پایین دماوند از محرومیت این روستا از فضاهای آموزشی، فرهنگی و ورزشی خبر داد و گفت: طرح تفصیلی شهرداری دماوند موجب 2 قطبی بودن روستای کالدشت پایین شده است.

جواد گراوندی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری تارود دماوند اظهار داشت: کالدشت پایین از روستاهای مرکزی دماوند است که فاصله آن تا مرکز شهر حدود 5 کیلومتر می‌باشد، جمعیت روستا نیز با احتساب ویلانشینان و خوش نشینان به بیش از 1200 نفر می‌رسد.

وی افزود: این روستا از لحاظ جغرافیایی به علت وجود باغات و رودخانه در حریم روستا دارای آب و هوای خوب و چشم‌انداز زیبایی است.

رئیس شورای اسلامی روستای کالدشت پایین گفت: متاسفانه آن طور که شایسته است خدمات رسانی به روستا و اهالی آن انجام نمی‌شود که البته رفع برخی مسائل خارج از توان شورا و دهیاری است و نیازمند همت دیگر نهادها و دستگاه‌های اجرایی می‌باشد.

*شورا و دهیاری روستای کالدشت پایین در حد توان به نحو احسن خدمات‌رسانی می‌کند

گراوندی ادامه داد: تا جایی که به مجموعه شورا و دهیاری روستا مربوط می‌شود تمام تلاش‌ها براین است که خدمات رسانی به نحو احسن انجام شود.

وی در ادامه به مسائل و مشکلات روستای کالدشت پایین اشاره و تصریح کرد: فضای آموزشی ، فرهنگی و ورزشی از نیازهای روستا است، بجزء مسجد هیچ مکانی برای فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی وجود ندارد که در زمان کرونا کاملا تعطیل می‌شود.

رئیس شورای اسلامی روستای کالدشت پایین اضافه کرد: برای امور ورزشی یک قطعه زمین به مساحت 755 متر در روستا وجود دارد که طبق استعلام بنیاد مسکن کاربری آن ورزشی است اما در طرح تفصیلی شهرداری قرار گرفته و مالکیت آن از شورا و دهیاری سلب شده و هیچ اقدامی نمی‌توانیم در آن زمین انجام دهیم.

گراوندی بیان کرد: این زمین از کالدشت پایین جدا شده این در حالی است که جوانان و نوجوانان در معرض انواع خطرات اجتماعی از جمله تهاجمات فرهنگی، اعتیاد و… قرار دارند و نیاز مبرمی به این زمین دارند، مردم روستا به سبب نبود پارک تفریحی و کمبود وسایل ورزشی در رنج هستند و این مساله توجه ویژه مسئولان و دولتمردان را می‌طلبد تا در حفظ جوانان از عوارض و تبعات این مشکلات اقدام کنند.

*نبود مدرسه و خانه بهداشت در روستای کالدشت پایین اهالی را با مشکلاتی مواجه کرده است

رئیس شورای اسلامی روستای کالدشت پایین عنوان کرد: مشکل دیگر روستای کالدشت پایین نبود مدرسه است که حدود 60 تا 70 دانش آموز در این روستا وجود دارد که به علت نبود مدرسه مجبورند به مدارس روستاهای همجوار بروند که در فصل زمستان با مشکلات بسیاری روبر می‌شوند این مساله توجه ویژه آموزش و پرورش را می‌طلبد.

گراوندی با بیان اینکه نبود خانه بهداشت از دیگر مسائل روستاست، افزود: برای این موضوع هم یک قطعه زمین با کاربری هلال احمر وجود دارد که آنهم در طرح تفصیلی شهرداری قرار دارد، در محوطه مسجد روستا اتاقکی وجود دارد که اگر یک بهیار بدهند می‌توان موقتا مشکلات تزریقات اهالی روستا را حل کرد.

*دستگاه خودپرداز در روستای کالدشت پایین وجود ندارد

وی ادامه داد: دستگاه خودپرداز در روستا وجود ندارد بارها برای این مهم به بانک مراجعه کرده‌ایم اما گفته‌اند باید شخصی برای این دستگاه که 50 میلیون تومان قیمت آن است مشارکت کند و در سود تراکنش‌ها سهیم شود اما از آنجا که تراکنش‌ها در روستا زیاد نیست عقلانی به نظر نمی‌رسد که کسی دستگاه را خریداری کند و این موضوع توجه بانک‌ها را می‌خواهد.

رئیس شورای اسلامی روستای کالدشت پایین تصریح کرد: از آنجا که در روستاهای پایین مجاور جاده دماوند – فیروزکوه ترافیک وجود دارد و در اکثر روزهای هفته قفل یا ترافیک شدید است مردم را با مشکل مواجه کرده است و مجبورند ساعت‌ها در ترافیک باشند، باید امکاناتی به روستا داده شود که روستاییان مجبور به رفت و آمد به شهر نشوند یا مشکل ترافیک حل شود.

*طرح تفصیلی شهرداری دماوند موجب 2 قطبی بودن روستای کالدشت پایین شده است/ از لحاظ خدمات‌رسانی به برخی از مناطق مسکونی معذوریم

گراوندی اضافه کرد: دو قطبی بودن روستا یکی دیگر از مشکلات روستاست که شهرداری در طرح تفصیلی به برخی جواز می‌دهد اما هیچ خدماتی انجام نمی‌شود و اهالی برای دریافت خدمات به دفتر دهیاری وشورا مراجعه کرده و خدمات می‌خواهند که ما نیز قانونا معذوریم.

وی در ادامه در خصوص خلاصه عملکرد در این روستا طی چند سال اخیر گفت: برخی از این اقدامات عبارتند از آسفالت خیابان‌های اصلی و کوچه به طول 4 کیلومتر، احداث دیوار حائل کنار خیابان به علت احتمال سقوط افراد با هزینه حدودا 250 میلیون تومان، جدول‌کشی و فنس با اعتبار 50 میلیون تومان، تعویض شبکه قدیمی آب شرب روستا برای رفع کامل مشکل قطعی آب در این راستا با همت پنج روستای همجوار یک قطعه زمین خریداری شد و چاه آب شرب حفاری گردید.

رئیس شورای اسلامی روستای کالدشت پایین بیان کرد: در دوره قبل روستای کالدشت پایین کدآبادی نداشت و فاقد دهیاری بود که توسط شورا این مشکل نیز رفع شد؛ تلاش برای ‌بازنگری طرح هادی که از سال 83 در حال پیگیری بود که در این دوره به نتیجه رسید و بسیاری از اراضی اهالی که در طرح فضای سبز و آموزشی و فرهنگی قرار داشتند تغییر کاربری داده شدند، تعداد این اراضی به حدود 15 مورد می‌رسد.

گراوندی افزود: همچنین برگزاری مسابقات ورزشی در دهه فجر که منجر به اخذ یک جام شد، کمک به نوجوانان روستا برای آموزش فوتبال در مدارس فوتبال دماوند و حومه، سمپاشی روستا در دوران کرونا، توزیع بسته‌های معیشتی در چند نوبت بین روستائیان، ایجاد فضای سبز و درختکاری در ورودی روستا، چراغانی ورودی روستا و برطرف کردن تاریکی های روستا، خریداری 500 کتاب غیردرسی و توزیع آنها در مدارس و بین اهالی روستا، کمک به مسجد روستا برای برگزاری مراسمات مذهبی، نظافت مرتب روستا، ایجاد دیوار حائل در کوچه ها برای جمع نشدن نخاله، اجرای طرح جمع آوری سگ‌های بلاصاحب دو بار در ماه و ایجاد امنیت روستا با نصب 13 دوربین دید در شب و پلاک خوان و صفر شدن تقریبی سرقت‌ها برخی دیگر از اقدامات انجام شده شورای روستا می‌باشند.

*اختصاص ۲ هکتار زمین از اراضی ملی برای جوانان روستای کالدشت پایین در دست پیگیری است

رئیس شورای اسلامی روستای کالدشت پایین ادامه داد: پیگیری برای اختصاص دو هکتار زمین از اراضی ملی برای جوانان روستا از دیگر اقدامات بود که موافقت منابع طبیعی و بنیاد مسکن را اخذ کرده و مراحل پایانی را می‌گذراند، اخیرا نیز یک ایستگاه تاکسی برای سهولت رفت و آمد خریداری شده است.

*تلاش در جهت احداث ساختمان شورا و دهیاری روستای کالدشت پایین/ ساماندهی و نصب سردر ورودی روستای کالدشت پایین نیاز به مساعدت شهرداری و اداره برق دارد

گراوندی در ادامه در خصوص چشم انداز چهار ساله روستای کالدشت پایین تصریح کرد: احداث ساختمان شورا و دهیاری که تلاش می‌شود در همین دوره محقق شود، ایجاد پارک و فضای آموزشی فرهنگی و نصب سردر ورودی روستا تعدادی از این چشم اندازها هستند.

وی اضافه کرد: پل ورودی روستا که در سال ۹۶ احداث شد بخاطر غیراستاندارد بودن آن و وجود تیر و ترانس برق در سر راه، تاکنون به بهره برداری نرسیده است و ترمیم آن هزینه بسیاری دارد و تخریب آن نیز پرهزینه تر است ولی داریم سعی میکنیم هرچه زودتر این موانع را برداشته و تا آخر سال جاری از پل بهره برداری کنیم که در همین راستا جابجایی تیر و ترانس برق که مشکل اساسی ما بود با مساعدت شهرداری و اداره برق وارد فاز اجرایی شده است.

رئیس شورای اسلامی روستای کالدشت پایین گفت: احداث کتابخانه برای دسترسی عموم، احداث خانه ورزش، احداث ساختمان هلال احمر و خانه بهداشت در زمین مذکور در صورت اخذ موافقت شهرداری، احداث ساختمان خانه عالم برای روحانی مسجد تا همیشه در روستا حضور داشته باشد و امور فرهنگی ناقص نماند، همچنین تعبیه مخزن جدید آب شرب روستا که در مواقع قطعی آب منبع جایگزین داشته باشیم از دیگر چشم اندازهای روستا به شمار می‌روند.

*احداث مکان ورزشی در قطعه زمینی در روستای کالدشت پایین نیاز به مساعدت شهرداری دماوند دارد

گراوندی تصریح کرد: قطعه زمین مذکور که کاربری ورزشی دارد، در صورت اخذ موافقت شهرداری تبدیل به سالن ورزشی یا زمین چمن می‌شود تا برای اهالی روستا در زمینه ورزش اقدام مثبتی باشد.

وی خاطرنشان کرد : اگر در روستاها رونق و یک رفاه نسبی ایجاد نشود و به مشکلات روستانشینان توجه نشود، آنها نیز باغات و مزارع کشاورزی خود را فروخته و به جای تولید محصولات کشاورزی، ساخت و سازهای غیر مجاز در آن اراضی صورت می‌گیرد که این امر باعث نابودی مقدار زیادی از سرمایه ملی شده و مشکلات عدیده ای را برای جامعه و دولت به وجود می آورد.

رئیس شورای اسلامی روستای کالدشت پایین در پایان تاکید داشت: لذا باید همه دستگاه‌های اجرایی در خدمت رسانی به روستاها توجه ویژه‌ای داشته باشند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا