در چهارمین نشست ستاد اربعین شهرستان دماوند مطرح شد؛

سهم 300 میلیون تومانی دماوند جهت کمک به ستاد اربعین استان تهران

در چهارمین نشست ستاد اربعین شهرستان دماوند نسب سهم 300 میلیون تومانی دماوند جهت کمک به ستاد اربعین استان تهران تاکید شد.

به گزارش پایگاه خبری تارود، شاهرخ جهانشاهی، معاون سیاسی و انتظامی فرماندار شهرستان دماوند در چهارمین نشست ستاد اربعین شهرستان دماوند با اشاره به برنامه‌ها و اقلام مورد نیاز ستاد اربعین اظهار داشت: کمک‌هایی که باید برای ستاد اربعین از سوی دستگاه‌ها به عمل آید و اقلام و اجناسی که باید تهیه شود، در جلسات مشخص شده و دستگاه‌ها گزارش اقداماتشان را خواهند داد.

وی افزود: براساس توافق صورت گرفته در استان تهران، شهرستان دماوند باید حداقل 300 میلیون تومان به صورت نقدی به ستاد اربعین کمک کند، بخشداری‌ها، شوراهای اسلامی و شهرداری‌ها باید نسبت به این موضوع توجه کنند.

معاون سیاسی و انتظامی فرماندار شهرستان دماوند ادامه داد: سهم هر کدام از شهرداری‌ها، بخشداری‌ها، اصناف و شوراهای اسلامی از این مبلغ باید مشخص شود، کمک‌ها ضرورتاً از محل اعتبارات شهرداری‌ها نیست بلکه کمک‌هایی که در این زمینه صورت گرفته است را نیز شامل می‌شود.

جهانشاهی عنوان کرد: اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان دماوند نیز در این زمینه وظیفه سنگینی دارد و باید از طریق اتحادیه و اتاق اصناف ورود پیدا کرده و اقلام مورد نیاز را تأمین کند.

وی ادامه داد: مقرر است تا پیش از هفتم مهرماه وضعیت تأمین اقلام مورد نیاز تعیین تکلیف شود، اما ظاهراً د شهرستان هنوز خبری نشده است.

معاون سیاسی و انتظامی فرماندار شهرستان دماوند گفت: برگزاری هرچه بهتر پیاده‌روی اربعین مستلزم هم‌افزایی و همکاری دستگاه‌هاست و اقلام مورد نیاز زائران باید هرچه زودتر تأمین شوند.

*شهرداری‌ها تبلیغات شهری اربعین را در دستور کار قرار دهند

غلامرضا عبدالله بیگی، دبیر ستاد اربعین شهرستان دماوند در این نشست اظهار داشت: معمولاً حسینیه‌ها در دهه اول محرم، اجازه توزیع قبوض را نمی‌دهند و سال‌های گذشته نیز بعد از دهه اول این اقدام صورت می‌گرفت.

وی افزود: 50 قبض توسط فرمانداری تأمین شده که در ادارات و بخشداری‌ها و مدارس توزیع خواهد شد، تعداد برگ‌ها محدود در نظر گرفته شده و مجموعاً از 200 برگ بیشتر نخواهد شد تا توزیع و جمع‌آوری آنها با مشکل روبرو نشود.

دبیر ستاد اربعین شهرستان دماوند ادامه داد: با اعلام حساب متمرکز کشوری به صورت فردی نیز می‌توان کمک‌های استانی و کشوری را واریز کرد.

بیگی عنوان کرد: شهرداری‌ها تبلیغات شهری اربعین را در دستور کار قرار دهند، نوع تبلیغات و اجرای این اقدامات نیازمند مصوبه است.

وی تصریح کرد: نیاز است که فرمانداری وجوهی که برای ستاد اربعین بر عهده شهرداری‌هاست و نیز سقف تأمین اقلام مورد نیاز توسط دستگاه‌ها را اعلام کند.

*بخش عمده‌ای از کالاهای مورد نیاز اربعین باید به فروشگاه‌های زنجیره‌ای در دماوند تامین شود

محمود پوردیوان بیگی مقدم، مسئول موکب امام حسین مجتبی (ع) شهرستان دماوند در این نشست اظهار داشت: از مرز تا شهر کربلا حتی قبل از مرز باید تمهیداتی صورت گیرد و دستگاه‌های ملی نیز باید همکاری کنند و تمهیدات لازم را در اختیار قرار دهند.

وی افزود: ستاد اربعین شهرستان دماوند زیرشاخه استان است که در حال جمع‌آوری تمهیدات اعم از وجه نقد و موارد غذایی، بهداشتی و خوراکی است، موکب‌ها مردمی است و در اولویت دوم سیستم ستاد اربعین قرار دارد.

مسئول موکب امام حسین مجتبی (ع) شهرستان دماوند ادامه داد: بخش عمده‌ای از تأمین کالاهای موردنیاز اربعین باید به فروشگاه‌های زنجیره‌ای که خدماتی هم به شهرستان نمی‌دهند سپرده شود، پیشنهاد می‌شود 16 فروشگاه زنجیره‌ای این نیازها را تهیه و اصناف بخش‌های دیگر را تأمین کند.

پوردیوان بیگی مقدم گفت: در امور مساجد، سازمان تبلیغات و ادارات دسته‌های 20 برگی توزیع شده که سپاه پاسداران نیز از طریق بسیج متعهد شده است، 2900 قبض برگ توزیع شده است که با جمع‌آوری آنها کمک‌های مردمی ستاد اربعین تأمین می‌شود.

وی ادامه داد: اصناف نیز می‌توانند مبالغی را به صورت نقد کمک کنند، یک ضرب‌الاجلی باید ایجاد شود تا در یک بازه زمانی مشخص کمک‌ها به ستاد اربعین تحویل داده شود تا به حساب کمک‌های مردمی کشور واریز شود.

مسئول موکب امام حسین مجتبی (ع) شهرستان دماوند تصریح کرد: تأمین اقلام مصوب شده توسط فروشگاه‌های زنجیره‌ای به آسانی امکان‌پذیر است و فروشگاه‌ها که مشکلات بسیاری را برای اصناف ایجاد کرده‌اند، در این زمینه نقش خود را ایفا کنند.

وی بیان کرد: طی مصوبه‌ای جهاد کشاورزی اقلام گوشت، مرغ و میوه جات را تا اول مهر وصول کند.

پوردیوان بیگی مقدم تصریح کرد: سال گذشته شهرداری دماوند 12 میلیون تومان، شهرداری آبسرد 3 میلیون تومان و شهرداری کیلان 2 میلیون تومان به موکب شهرستان دماوند کمک کردند؛ در رودهن نیز مقرر بود موکب حمایت کننده راه‌اندازی شود.

وی ادامه داد: هفت شبانه‌روز از زوار پذیرایی می‌شود که هزینه بسیاری دارد، موکب امام حسن مجتبی (ع) از روز 13 تا 20 صفر که مصادف با اربعین است، سه وعده اطعام و میان وعده به زائران می‌دهد که روزانه بیش از 10 هزار پرس غذا می‌شود.

مسئول موکب امام حسین مجتبی (ع) شهرستان دماوند بیان کرد: در داخل حسینیه نیز سه وعده پذیرایی، بهداشت و درمان برای هزار زائر شهرستانی که اسکان دارند، دیده شده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن