در نشست اقتصاد مقاومتی و رفع موانع تولید شهرستان دماوند مطرح شد؛

لزوم رسیدگی به مشکلات شرکت‌ها، کارخانجات و دستگاه‌های تولیدی در شهرستان دماوند

در نشست اقتصاد مقاومتی و رفع موانع تولید شهرستان دماوند، لزوم رسیدگی به مشکلات شرکت‌ها، کارخانجات و دستگاه‌های تولیدی در این شهرستان مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری تارود، مجید صفری، سرپرست فرمانداری شهرستان دماوند در نشست اقتصاد مقاومتی و رفع موانع تولید در حضور جمعی از مسئولان این شهرستان اظهار کرد: اشتغال جزو موضوعات مهم و امور کلیدی است که باید برنامه‌ریزی خاصی برای آن در نظر بگیریم.
وی افزود: امور اجرایی و کارشناسی باید در کمیته‌های مربوط به ادارات انجام شود و پس از نتیجه‌گیری ثمره آن به کارگروه اعلام شود؛ طرح‌ها در کارگروه فنی شهرستان تصویب شده و از طریق سامانه به استان تهران ارسال شود.
سرپرست فرمانداری شهرستان دماوند ادامه داد: موضوع مهمی که باید مدنظر قرار گیرد، مشکلات مربوط به شرکت‌ها، کارخانجات و دستگاه‌های تولیدی است که باید فرصتی فراهم شود و کمیته فنی به صورت حضوری در آنجا به بررسی مشکلات در محل بپردازد.
صفری بیان کرد: با احصای مشکلات باید ببینیم که حد اختیار ما در زمینه رفع مشکلات در شهرستان به چه میزان است، آنچه در اختیار ماست مورد توجه قرار گرفته و مواردی که ارج از اختیار ماست به استان منعکس شود؛ چرا که ستاد رفع موانع تولید در استان تهران، قدرت و اختیار بیشتری دارد .

در ادامه این نشست، سیاوش نوری، معاون امور مالی و برنامه‌ریزی شهرستان دماوند اظهار داشت: در سال جاری سامانه‌هایی در راستای اشتعال‌زایی در این شهرستان وارد شد که از این میان می‌توان به سامانه رصد اشاره کرد که در قالب آن از ابتدای سال ۹۶، تعداد دوهزار و ۴۷۹ نفر ایجاد اشتغال کرد و دستگاه‌های فنی‌وحرفه‌ای، بهزیستی، بسیج، اداره صنعت و معدن، کمیته امداد، میراث فرهنگی، جهاد کشاورزی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، صندوق کارآفرینی امید در آن ثبت‌‌نام کردند.
وی افزود: همچنین سامانه کارا که تاکنون تعداد ۱۸ طرح حقوقی و یک‌صد و ۲۵ طرح حقیقی در آن درخواست تسهیلات داشتند که به ثبت رسید و در مجموع یک‌صد ۴۳ مورد طرح به مبلغ ۸۲ میلییارد و ۶۶۵ میلیون تومان در این طرح در راستای اشتغال‌زایی برای دریافت وام معرفی شدند؛ در این خصوص اداره جهاد کشاورزی ۸۹ مورد و اداره میراث‌فرهنگی ۲۳ مورد در این خصوص اقدام به ورود اطلاعات کردند.
معاون مالی و برنامه‌ریزی فرماندار شهرستان دماوند ادامه داد: در طرح کارورزی که از تیرماه سال‌جاری ابلاغ شد، سهمیه شهرستان دماوند ۲۲۰ مورد بوده است، اما در این خصوص نسبت به برش تعیین شده عقب‌تر هستیم و توانستیم ۳۴ مورد کارورز جذب کنیم؛ اما این موضوع به معنی عدم انجام کار نهادها به نحو احسن نبوده است، زیرا برخی افراد حاضر به گذراندن طرح کارورزی در باغ‌‌ها، گلخانه و سردخانه‌ها نیستند.
نوری بیان کرد: در خصوص مشاغل خانگی در شهرستان دماوند میزان تسهیلات درنظر گرفته شده از ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان است که در مجموع تعداد ۱۲۴ نفر به مبلغ ۱۴ میلیارد تومان توانستیم به بانک‌های عامل معرفی کنیم که در شرف پرداخت تسهیلات به آنها هستیم.
وی در خصوص طرح توسعه عنوان کرد: در زمینه تسهیلاتی که در قالب طرح توسعه معرفی شد سهم شهرستان دماوند ۵۰۰ میلیون تومان است اما با تلاش ادارات مختلف، سقف تسهیلات افزایش یافته و حدود ۱۳٫۵ میلیارد تومان معادل ۲۸ برابر برش اولیه توانستیم برای این افراد تسهیلات درنظر بگیریم که ۴۸ طرح در این خصوص به دبیرخانه استان معرفی کردیم و در شرف دریافت تسهیلات هستند.
معاون مالی و برنامه‌ریزی فرماندار شهرستان دماوند خاطرنشان کرد: در راستای تولید و اشتغال‌زایی در خصوص برای محصول سیب درختی دماوند حدود ۲۲۲ هزار تن تولید از ۶۸۰۰ هکتار باغ داشتیم که تاثیر مستقیمی بر اشتغال دارد و رونق اقتصادی برای شهرستان ما در پی داشت، سال ۹۶ وضعیت اقتصادی چندان مناسب نبود اما با پیگیری‌های انجام‌شده در شهرستان دماوند بیشترین میزان اشتغال را داشتیم.

*معرفی به کار ۱۴۹۵ جوینده کار در شهرستان دماوند

در ادامه این نشست علی مشهدی‌عباسی، رئیس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان دماوند در خصوص مشکلات سامانه‌ها و پرداخت تسهیلات اظهار داشت: افراد در زمینه بارگذاری اطلاعات در سامانه‌ها دچار مشکل هستند، همچنین برخی افراد در سال‌های گذشته تسهیلاتی دریافت کردند که همچنان کد ملی آنها در گرو سامانه‌ است و نمی‌توانند از تسهیلات در راستای تقویت کارگاه خود بهره‌مند شوند که باید این مسئله مورد توجه قرار گیرد.
وی افزود: از دیگر موارد مهم، عدم ارائه تسهیلات به دامداری‌های سنتی در روستاهاست، آرایشگران نیز چندین سال است که نمی‌توانند از تسهیلات در این زمینه بهره‌مند شوند که لازم است این موضوع به ویژه در خصوص سرپرستان خانوار مورد توجه قرار گیرد.
رئیس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان دماوند با اشاره به ارسال طرح‌های تایید شده در کمیته فنی شهرستان به استان تهران گفت: دو مرحله‌ای شدن این فرآیند قدری سرعت کار را پایین می‌آورد؛ در حالی که در صورت تایید شهرستانی و معرفی به بانک این موضوع به نفع شهرستان دماوند خواهد بود.
مشهدی‌عباسی از ارائه کارت به اتباع خارجی در شهرستان دماوند در شرق استان تهران خبر داد و در بحث ثبت نام بانوان جویندگان کار در این شهرستان تاکید کرد: خوشبختانه در میان بانوان جوینده کار در شهرستان دماوند، هیچ بانوی جوینده بی‌سوادی به اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی مراجعه نکرده که موضوع بسیار مهم است.
وی تصریح کرد: در طول ۱۰ ماهه گذشته تعداد یک‌هزار و ۴۹۵ مورد معرفی به کار در شهرستان دماوند داشتیم که از این تعداد برخی افراد با ورود مشکل کدملی در سیستم مواجه هستند؛ همچنین خوشبختانه در زمینه طرح‌های مشاغل خانگی با استقبال بانک‌ها مواجه شدیم که این امر جای تقدیر دارد.
رئیس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان دماوند از جذب تعداد ۵۸۴ مورد نیروی تحصیل‌کرده در ادارات از طریق این نهاد در سال آینده خبر داد؛ چرا که بیشترین افراد بیکار از میان افراد فارغ‌التحصیل هستند و باید از آنها استفاده شود.

*۲۲۰ هزار تن تولید سیب درختی در شهرستان دماوند

در ادامه این نشست هادی طهرانی‌پور، رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان دماوند اظهار کرد: بیشترین تعداد پرونده در استان تهران بالغ‌بر ۸۹ پرونده مربوط به شهرستان دماوند است و چون سامانه قابلیت جذب ندارد، از طریق سازمان جهاد کشاورزی ابلاغ شد و مقرر گردید که همه طرح‌ها در سازمان بررسی شده و از طریق اداره کل استان تهران مورد پیگیری قرار گیرد.
وی افزود: در خصوص تسهیلات به دامداران بر اساس بر اساس دستورالعمل نمی‌توان در سامانه وارد شد و تسهیلات در این خصوص تعلق نمی‌گیرد و تنها مختص تاسیس و ساخت است که این ضعف سامانه به شمار می‌رود.
رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان دماوند ادامه داد: ما در مجموعه خود نسبت به سامانه کارا بیش از حد معمول ورود کرده و شرایط خوبی داریم.
طهرانی‌پور خاطرنشان کرد: سیب‌درختی شهرستان دماوند برند ملی و جهانی دارد، خوشبختانه امسال بالغ‌بر ۲۲۰ هزار تن تولید سیب درختی داشتیم که بخش اعظم آن از شهرستان خارج شده است، در حالی که شنیده می‌شود که ۵۰ درصد از سیب درختی در این شهرستان ذخیره شده است.
وی بیان کرد: در شهرستان دماوند تعداد ۱۳ سردخانه وجود دارد که از این تعداد، ۱۰ سردخانه به صورت فعال هستند و مجموع حجم ذخیره آنها ۶۰ هزار تن است؛ هم‌اکنون بسیاری از سردخانه‌ها خالی است زیرا بار آنها منتقل شده و مقدار زیادی نیز به فروش رسیده است؛ علاوه بر این سیب ارومیه و مراغه نیز در دماوند ذخیره شده و در مجموع کمتر از ۲۰ هزار تن سیب درختی در این شهرستان موجود است.
رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان دماوند عنوان کرد: در زمینه اشتغال‌زایی در این نهاد، از زمان برداشت سیب درختی در این شهرستان حدود سه‌هزار و ۴۰۰ نفر در باغ‌ها مشغول به کار شدند و هم‌اکنون که در مرحله بسته‌بندی قرار داریم بالغ‌بر ۵۰۰ نفر مشغول به کار هستند.
وی خاطرنشان کرد: مشکلی که در خصوص اشتغال در شهرستان دماوند وجود دارد این است که معمولا افرادی که در باغ‌های سیب مشغول به کار می‌شوند، در سال گذشته نیز باغ‌داران با همین مجموعه کار کرده و تیم خاص خود را دارند، بنابر این یک‌بار برای این افراد اشتغال ثبت شده و اشتغال جدید محسوب نمی‌شود.
رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان دماوند تصریح کرد: با توجه به اینکه دولت میزان دوهزار تن سیب درختی را از باغ‌داران این شهرستان در جهت تامین میوه شب عید خریداری کرده، بسته‌بندی ۷۰ درصد از این میزان سیب‌درختی در سردخانه‌ها انجام شده و پس از بارگیری برای تنظیم بازار برای شهرستان‌های استان تهران مورد استفاده قرار می‌گیرد.
طهرانی‌پور اضافه کرد: در این خصوص در شهرستان دماوند مشاور توزیع مشخص شده و غرفه‌ها و ناظران آنها تعیین شده است، ۱۷ جایگاه ثابت و تعداد چهار جایگاه به صورت چادر در نظر گرفتیم که از فردا این امر عملیاتی خواهد شد، برای هر جایگاه عرضه نیز ناظری از سوی بسیج در نظر گرفته شده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن