دادستان شهرستان دماوند:

شهرستان دماوند پیشرو در طرح توسعه جمع‌آوری زباله و پسماند به سبک کشورهای پیشرفته است/ گزارشات ناموثق از رهاسازی سگ‌های بلاصاحب سایر مناطق توسط وانت بارها در دماوند

دادستان شهرستان دماوند با بیان اینکه این شهرستان پیشرو در طرح توسعه جمع‌آوری زباله و پسماند به سبک کشورهای پیشرفته می‌باشد، گفت: گزارشات ناموثق از رهاسازی سگ‌های بلاصاحب سایر مناطق توسط وانت بارها در دماوند بدست رسیده است.

حسن ابراهیمی بسابی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری تارود دماوند اظهار کرد: در پی دغدغه‌ای که برای شهروندان در زمینه سگ‌های بلاصاحب و زباله و پسماندها وجود دارد، از سایت جمع‌آوری زباله‌ها و نیز سایت جمع‌آوری و نگهداری و عقیم‌سازی سگ‌های بلاصاحب توسط عوامل شهرداری و پیمانکار از محل گندک بازدید به عمل آوردیم.

وی افزود: طرح جمع‌آوری سگ‌های بلاصاحب اقدام مثبتی است که براساس آن، سگ‌های بلاصاحب در آن محل نگهداری شده و عقیم‌سازی می‌شوند تا هم چرخه طبیعت حفظ شود و هم از مزاحمت سگ‌های بلاصاحب برای شهروندان ممانعت شود، از سوی دیگر تعداد سگ‌ها نباید به اندازه‌ای باشد که در سطح شهر غالب باشند و امنیت شهروندان را به خطر اندازند.

*توصیه‌های لازم قضایی و قانونی به عوامل طرح جمع‌آوری سگ‌های بلاصاحب داده شد

دادستان شهرستان دماوند ادامه داد: توصیه‌های لازم قضایی و قانونی به عوامل طرح داده شده است و این سایت در حال حاضر در مرحله نگهداری است.

ابراهیمی بسابی عنوان کرد: براساس گزارشاتی که هنوز موثق نشده است تعدادی از سگ‌های بلاصاحب توسط وانت بارها از شهرستان‌های دیگر در این مکان رها می‌شوند، در این راستا دستورات لازم داده شده تا مردم در صورت مشاهده اطلاع‌رسانی کنند و ضابطین امر اقدامات لازم را برای پیشگیری از این اقدام غیراخلاقی به عمل آورند.

وی گفت: تعداد قابل توجهی سگ‌های بلاصاحب جمع‌آوری شده و این اقدام به اندازه ظرفیت و توسعه این سایت جمع‌آوری می‌شوند تا آسایش شهروندان تضمین شود و نیز حیوانات در تناسب با چرخه طبیعت باقی باشند.

*اقدامات بسیار خوبی سایت مکانیزه جمع‌آوری و تفکیک زباله در گندک انجام گرفته است

دادستان شهرستان دماوند اضافه کرد: از سایت مکانیزه جمع‌آوری و تفکیک و بهره‌برداری از زباله و پسماند در منطقه گندک نیز بازدید مفصلی به عمل آمد، اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته و از آنجا که دفن غیراصولی زباله قطعاً مشکلاتی را برای طبیعت و محیط زیست فراهم می‌کند و برای آیندگان مشکل‌ساز می‌شود این بازدید مورد توجه قرار گرفت.

*تهدیدات بهداشتی و زیست محیطی در دماوند با همت مسئولان شهرداری به یک فرصت اشتغالزایی و سرمایه‌گذاری تبدیل شده است

ابراهیمی بسابی گفت: در سایت مذکور موضوع اشتغال نیز دیده شده و تعداد قابل توجهی از افراد در این سایت مشغول به کار شده‌اند و نیز این تهدید بهداشتی و زیست محیطی با همت مسئولان شهرداری و پیمانکار تبدیل به فرصت شده است.

وی بیان کرد: زباله‌ها در این مکان تفکیک شده و تبدیل به مواد معدنی و مناسب کشاورزی می‌شوند، در مرحله نهایی زباله‌ها به نحو اصولی دفن می‌شود تا در محیط اطراف آن مکان نیز کمترین آسیب محیط زیستی را شاهد باشیم.

*راه‌اندازی سایت تفکیک زباله منطقه گندک با دیدگاه حمایت از رونق تولید انجام شده است

دادستان شهرستان دماوند با بیان اینکه بازدید از سایت تفکیک زباله با دیدگاه حمایت از رونق تولید صورت گرفته است، افزود: از همین پسماندها نیز می‌توان تولیداتی را ایجاد کرد که برای محیط زیست ضرر ندارد و مفید است.

وی عنوان کرد: آنچه که لازم است مردم رعایت کنند و دغدغه خدمات شهری به شمار می‌رود این است که مردم زباله‌ها را تفکیک کنند تا کمک بزرگی در حفظ محیط زیست و بهره‌برداری از آنها شود.

*حدود 40 نفر در سایت تفکیک زباله منطقه گندک مشغول به کار هستند/ زمینه برای اشتغال 200 تا 300 نفر نیز در سایت تفکیک زباله منطقه گندک فراهم است

ابراهیمی بسابی ادامه داد: در این سایت حدود 40 نفر مشغول به کار هستند و زمینه برای اشتغال 200 تا 300 نفر نیز فراهم است، توصیه شده که حتی‌الامکان از نیروهای بومی استفاده شود.

وی اضافه کرد: با سرمایه گذاری‌های بیشتر کارآفرینان در این سایت می‌توان اقدامات شایسته‌تری صورت داد و بهره‌برداری بیشتر از زباله صورت گیرد.

دادستان شهرستان دماوند گفت: در این سایت حدود دو یا سه کارگاه مشغول به کار هستند در حالی که این مکان ظرفیت فعالیت حدود 10 کارگاه را دارد، توسعه این کارگاه‌ها باعث رونق تولید و اشتغال برای مردم می‌شود، محیط کار با توجه به مکانیزه بودن مناسب است.

*شیرابه‌های زباله در سایت تفکیک با طرحی علمی نیز سرمایه‌گذاری شده تا در سفره‌های زیرزمینی نفوذ نکند/ همکاری مردم در تفکیک زباله‌های خشک و تر کمک بسیاری به چرخه تولید و بهره‌برداری خواهد کرد

ابراهیمی بسابی در ادامه بیان کرد: در خصوص شیرابه‌های زباله با طرحی علمی نیز سرمایه‌گذاری شده تا به هیچ وجه شیرابه‌ها در سفره‌های زیرزمینی نفوذ نکند، در این طرح ضمن بهره‌برداری از شیرابه‌ها از میزان ضرر به شدت کاسته می‌شود.

دادستان شهرستان دماوند تاکید کرد: همکاری مردم در تفکیک زباله‌های خشک و تر کمک بسیاری به چرخه تولید و بهره‌برداری خواهد کرد.

وی تصریح کرد: طرحی را برای پیشرفت و بروز رسانی جمع‌آوری زباله و پسماند پیشنهاد داده‌ایم تا آنچه در کشورهای پیشرفته انجام می‌شود در این منطقه نیز انجام شود.

*طرح سیستم هوشمند جمع‌آوری زباله‌های تر و خشک در شهر دماوند راه‌اندازی می‌شود

ابراهیمی به سامی گفت: در این طرح همچون سیستم تاکسی‌رانی آنلاین در رابطه با جمع‌آوری زباله‌های تر و خشک از منازل اقدام می‌شود حتی تشویق‌هایی برای همراهی مردم در این اقدام در نظر گرفته شده است.

وی بیان کرد: به زودی پیگیر این اقدام خواهیم شد و امید است چنین طرحی اجرا شود و این شهرستان جزء شهرستان‌های پیشرو در طرح توسعه جمع‌آوری زباله و پسماند به سبک کشورهای پیشرفته باشد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن