در نشستی با حضور معاون توسعه روستایی بنیاد مسکن کشور مطرح شد؛

طرح‌های عام‌المنفعه و خدماتی در مناطق روستایی شناسایی شود/ قول مساعدت بنیاد مسکن جهت تهیه ۱۴ طرح هادی  روستایی شهرستان دماوند

نشست بررسی مشکلات شهرستان دماوند در حوزه بنیاد مسکن با حضور معاون توسعه روستایی بنیاد مسکن کشور برگزار شد و شناسایی طرح‌های عام‌المنفعه و خدماتی در مناطق روستایی و قول مساعدت بنیاد مسکن جهت تهیه ۱۴ طرح هادی  روستایی از جمله مضوعات مطرح شده در این نشست بود.

به گزارش پایگاه خبری تارود، مجید صفری فرماندار شهرستان دماوند در نشست بررسی مشکلات شهرستان دماوند حوزه بنیاد مسکن با حضور معاون توسعه روستایی اظهار کرد: این نشست پیرو نشست مسئولین شهرستان با ریاست بنیاد مسکن کشور در خصوص روستاهای بخش رودهن و مرکزی برگزار شده است.

وی افزود: موضوعاتی که در نشست با رئیس بنیاد مسکن کشور مطرح و مقرر شد این موارد در شهرستان مورد بررسی و تصمیم‌گیری گیرد عبارتند از مشکلات طرح هادی روستایی، توسعه روستایی و زمین‌های واگذاری به اهالی روستا با عنوان مسکن جوانان.

بخشدار مرکزی و بخشدار رودهن هم در سخنانی به بیان مشکلات در حوزه این دو بخش پرداختند و موضوعاتی همچون تعداد روستاهای فاقد طرح هادی، لزوم بازنگری در طرح‌هایی که اعتبار آن به اتمام رسیده، عدم ارائه زیرساخت‌های لازم در زمین‌های روستایی با عنوان مسکن جوانان، عدم تطابق کاربری‌ها با ظرفیت روستا، بسته بودن طرح هادی و عدم پاسخگویی توسعه روستا را مطرح ساختند.

*۷۰ درصد ساخت‌وسازهای روستایی شهرستان دماوند فرسوده است

همچنین علی شیوا، معاون امور فنی و عمرانی فرمانداری شهرستان دماوند با اشاره‌ای به لزوم تعریف ضوابط زیبایی شناختی در طرح‌های هادی، اظهار داشت: در طرح‌های هادی به بافت سنتی و فرهنگی روستاها باید توجه شود و هویت اصلی روستا حفظ شود.

وی خاطرنشان ساخت: ۷۰ درصد ساخت‌وسازهای روستایی شهرستان فرسوده است و با توجه به نزدیکی شهرستان دماوند به پایتخت، نیازمند بازسازی بافت روستایی احساس می‌شود که باید توجه داشت تسهیلاتی که با عنوان نوسازی اخیراً تعریف شده، نیاز این بخش را برطرف نمی‌سازد و باید مورد بازنگری صورت گیرد.

موضوع طرح‌های هادی روستایی مهمترین موردی بود که در این نشست مورد بررسی قرار گرفت و معاون توسعه روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در این باره بیان کرد: مهم‌ترین موضوعی که طرح هادی باید مورد توجه قرار گیرد این است که تهیه طرح هادی بر عهده بنیاد مسکن است اما تصویب آن نیازمند یک فرآیند است.

محمدرضا شاملو خاطرنشان ساخت: هماهنگی سایر دستگاه‌های عضو کمیته تصویب طرح هادی می‌تواند در تصویب طرح‌ها کمک شایانی نماید، همچنین تخصیص اعتبار لازم در بازنگری طرح‌های هادی نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

*قول مساعدت بنیاد مسکن جهت تهیه ۱۴ طرح هادی  روستایی شهرستان دماوند

وی با اشاره به قول مساعدت بنیاد مسکن برای تهیه ۱۴ طرح هادی برای شهرستان دماوند در چند ماه آینده، تصریح کرد: متأسفانه در گذشته شاهد تخلفات ساخت و ساز در سطح شهرستان دماوند بودیم و در صورتی که در بازنگری طرح هادی برخی‌ها توقع دارند این تخلفات ساماندهی شوند اما باید گفت، بازنگری طرح‌های هادی ضوابط مشخص و معینی دارند و مطابق با آن قوانین عمل می‌شود.

معاون توسعه روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی همچنین از اختصاص قیر یارانه‌ای به شهرستان دماوند طی سال‌های اخیر خبر داد و بیان داشت: در سال ۹۶ میزان قیر اختصاصی به شهرستان بیش از سهمیه بوده است و امسال نیز سعی داریم بیش از یک میلیارد تومان قیر به شهرستان دماوند جهت اجرای عملیات آسفالت معابر روستایی اختصاص یابد.

قاسم میرزایی نیکو، نماینده شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی در گفتگویی با اشاره به مصوبات این نشست اظهار کرد: طرح‌های عام‌المنفعه و خدماتی خارج از مراحل طرح هادی در مناطق روستایی شناسایی و مورد بررسی قرار گیرد.

وی افزود: دهیاری‌ها و شوراهای اسلامی مدارک لازم را قبل از تصویب یا تهیه طرح با نظارت معاونت عمرانی فرمانداری در اختیار بنیاد مسکن قرار دهند.

نماینده شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: هرگونه طرح توسعه روستایی که توسط دهیاران و بخشداران تهیه می‌گردد و حتی با هماهنگی بنیاد مسکن صورت گیرد.

میرزایی نیکو گفت: طرح‌های توسعه روستایی، مسکن جوانان و ارائه خدمات به آن در جلسه‌ای با حضور بخشداران، دهیاران، دستگاه‌های خدمات‌رسانی توسط فرمانداری شهرستان دماوند مورد بررسی و تعیین تکلیف قرار گیرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن