سکته‌های قلبی و مغزی به‌عنوان علت اصلی مرگ در حال افزایش است/ ارائه خدمات خطر سنجی سکته‌های قلبی و مغزی در مراکز جامع سلامت شهرستان دماوند

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دماوند با بیان اینکه سکته‌های قلبی و مغزی به‌عنوان علت اصلی مرگ در حال افزایش است، گفت: خدمات خطر سنجی سکته‌های قلبی و مغزی در مراکز جمع سلامت شهرستان دماوند ارائه می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تارود دماوند، حسن خیرخواه با اعلام این خبر اظهار داشت: سازمان جهانی بهداشت به منظور توجه به سلامت قلب، ۲۹ سپتامبر مصادف با هفتم مهر را به‌عنوان روز جهانی قلب نامگذاری کرده و هرساله شعاری را برای این منظور اعلام می‌نماید شعار امسال “سلامت قلب سلامت جامعه” می‌باشد.

وی افزود: ٪۷۶ مرگ و میر و بار ناشی از بیماری‌های مربوط به بیماری‌های غیرواگیر می‌باشد و سکته‌های قلبی و مغزی به‌عنوان علت اصلی مرگ در جهان و ایران است.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دماوند ادامه داد: با توجه به افزایش میانگین سنی جمعیت و سبک زندگی شهرنشینی تعداد موارد مرگ ناشی از سکته‌ها در حال افزایش است.

خیرخواه گفت: متاسفانه در کشور ما میانگین رخداد سکته، چند سال زود تر از میانگین جهانی می‌باشد و افراد در سنین پایین تر دچار این عارضه و مرگ می‌شوند.

وی تصريح کرد: با اصلاح سبک زندگی و کاهش عوامل خطر مثل فعالیت بدنی ناکافی، تغذیه نامناسب، مصرف دخانیات و الکل و کنترل بیماری‌های زمینه ایی مثل دیابت و فشار خون بالا و اضافه وزن می توان ریسک سکته را به صورت چشمگیری در جامعه کاهش داد.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دماوند گفت: در سیستم بهداشتی کشور خدمات متنوعی جهت کاهش ریسک سکته‌های قلبی و مغزی به افراد ارائه‌ می‌گردد که همشهریان محترم می‌تواند جهت دریافت این خدمات به مراکز خدمات جامع سلامت یا خانه‌های بهداشت مراجعه نمایند.

خیرخواه عنوان کرد: این خدمات شامل خطر سنجی سکته‌های قلبی و مغزی، مراقبت و ویزیت بیماران مبتلا به دیابت و فشار خون بالا مشاوره‌های تغذیه جهت کاهش وزن و مشاوره بهداشت روان جهت ترک دخانیات است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا