سفر استاندار تهران و هیئت همراه به مناطق عشایری دشت لار/ دستور استاندار تهران برای تسریع در راه‌اندازی محل عرضه محصولات تولیدی عشایر

استاندار تهران و هیئت همراه به مناطق عشایری دشت لار سفر کرد و با عشایر این منطقه دیدار و به گفتگو پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری تارود، استاندار تهران با حضور در میان عشایر دشت لار از مرکز خدمات‌رسانی بهداشتی، دامپزشکی، توزیع آرد خوراکی و کپسول سوخت فسیلی به عشایر با همراهی مدیرکل امور عشایر استان تهران، مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری تهران، مدیرکل محیط زیست استان تهران و مدیران جهادکشاورزی و منابع طبیعی استان تهران بازدیدهای را انجام داد.

پزشکان مستقر در خانه بهداشت عشایر دشت لار با ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به زنان باردار عشایر و انجام واکسیناسیون مراجعین اقدامات ویزیت روزانه بیماران را نیز انجام می‌دهند.

در منطقه کمردشت، آن سوی رودخانه لار مرکز واکسیناسیون دام عشایر مستقر بود، محلی برای واکسینه شدن رایگان دام‌ها از بیماری‌های تب مالت، تب برفکی، آبله و سایر بیماری‌های واگیردار.

استاندار تهران وارد این مرکز شد و از نزدیک در جریان نحوه نگهداری واکسن دام در یخچالهای مجهز برای جلوگیری از فاسد شدن آنها قرار گرفت.

کرمی، معاون اداره دامپزشکی استان تهران در این بازدید توضیحات لازم را در خصوص خدمات‌رسانی به ١٨٠ هزار رأس دام عشایر لار که از شهرستان‌های سمنان و مازندران نیز در این منطقه حضور دارند، ارائه داد.

محمدحسین مقمیی، استاندار تهران و هیئت همراه در ادامه سفر در چادر یکی از عشایر حضور یافتند و درخواست‌ها و مشکلات عشایر منطقه دشت لار را شنیدند و در ادامه در شورای عشایر استان تهران با دستور استاندار مصوباتی در راستای مشکلات شناسایی شده عشایر در این سفر اتخاذ شد.

وی نحوه خدمات‌رسانی دامپزشکی به دام عشایر دشت لار را مطلوب دانست اما تأکید کرد: باید با بهره‌مندی از روش‌های اصلاح نژاد، بهره‌برداری بیشتری از دام‌ها ایجاد شود.

*تأکید استاندار تهران بر اجرای ممیزی برای عشایر/ حفظ مراتع برای عشایر در اولویت تصمیمات است

استاندار تهران ادامه داد: عشایر بیشترین کمک را به اقتصاد کشور می‌کنند اما کمترین استفاده و سهم از امکانات و رفاهیات را دارند.

وی افزود: در مناطق شهری و روستایی هزینه‌های زیادی در برنامه ریزی‌ها می‌شود اما در مناطق عشایری بخش اعظمی از خانه، جاده سازی و زیرساخت‌ها توسط خود عشایر ایجاد می‌شود.

مقیمی با بیان اینکه نیازهای عشایر به مرور زمان نسبت به گذشته تفاوت زیادی ندارد تأکید کرد: عشایر در کشور از تولیدکنندگان واقعی با حداقل مصرفند، جامعه قابل احترام که همه زندگی‌شان کار و تولید و خلق ثروت برای کشور است.

استاندار تهران ادامه داد: امروز کشور نیاز به تلاش بیشتری دارد؛ در شرایطی که مورد تهدید اقتصادی قرار گرفتیم و دشمن گمان کرده می‌تواند با تحریم اقتصادی ما را به زانو درآورد، دولت با همراهی ملت تصمیم گرفته از شرایط موجود استفاده کرده و اقتصاد بومی را متحول کند.

مقیمی با اشاره به اینکه انسانها در محدودیت شایستگی و نبوغ خود را نشان و عملکرد بهتری ارائه می دهند گفت: باید به عنوان مسئولان در تصمیم گیری‌ها برای عشایر تجدید نظر کنیم؛ زندگی عشایری متصل به مرتع است و وظیفه ما حفظ مراتع عشایر است لازم است محیط زیست، منابع طبیعی، امور عشایر، جهادکشاورزی، بخشداران، فرمانداران و شورای عشایری و طوایف عشایر، همه دست به دست دهیم تا مراتع حفظ شود.

وی گفت: نمی‌توان گفت زندگی عشایر باید مانند گذشته باشد، امروز خدمات بهداشتی، دامپزشکی و آموزش عالی برای عشایر باید ارائه شود. وی ادامه داد: عشایر در گذشته محصولات خود را در مسیر کوچ به فروش می‌رساندند اما امروز باید بازاری برای عرضه تولیدات عشایر دایر شود و اصلاح علمی نژاد دام باید برای افزایش بهره‌وری عشایر انجام شود.

*دستور استاندار تهران برای تسریع در راه‌اندازی محل عرضه محصولات تولیدی عشایر

سیاوش شهریور، فرماندار شهرستان شمیرانات در مراسم بازدید استاندار تهران از مناطق عشایری دشت لار گفت: دشت لار میزبان عشایر سمنان، قم و شهرستان‌های استان تهران است.

وی افزود: برگزاری این بازدیدها و جلسات برای جذب رضایت عشایر در جهت ارائه خدمات بهداشتی، درمانی و دامپزشکی است.

فرماندار شهرستان شمیرانات با بیان اینکه مشکلات ایجاد مرکزی برای فروش مستقیم محصولات تولیدی عشایر با تدبیر استاندار تهران مرتفع می‌شود، تصریح کرد: بهره‌مندی از شرکت‌های دانش‌بنیان و استفاده از روش‌های اصلاح نژاد بهره‌وری محصولات عشایر را افزایش می‌دهد.

وی به مصوبه لزوم رعایت تعادل دام و مرتع اشاره کرد و گفت: ارائه خدمات بهداشتی و درمانی، دامپزشکی و خدمات رفاهی عشایر منطقه لار در حال افزایش است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن