لزوم ساماندهی کارخانجات از لحاظ زیست محیطی در مراکز صنعتی دماوند/ فقط از حدود ۴۰ درصد ظرفیت شهرک صنعتی آیینه‌ورزان دماوند استفاده می‌شود

فرماندار شهرستان دماوند از لزوم ساماندهی کارخانجات از لحاظ زیست محیطی در مراکز صنعتی این شهرستان خبر داد و گفت: فقط از حدود ۴۰ درصد ظرفیت شهرک صنعتی آیینه‌ورزان دماوند استفاده می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تارود دماوند، مجید صفری در نشست بررسی مسائل شهرک‌های صنعتی شهرستان دماوند با حضور جمعی از مسئولان در سالن اجتماعات فرمانداری اظهار داشت: با توجه به اهمیت شعار سال جاری مبنی بر رونق تولید ملی این مسئله باید در شهرستان به صورت جدی پیگیری شود که در همین راستا نقش و جایگاه شرکت‌های صنعتی در شهرستان بسیار مهم و اساسی است و با پیگیری‌ها و تلاش‌هایی که انجام گرفت بالاخره در سال گذشته ناحیه صنعتی شماره 2 دماوند راه‌اندازی شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر زمین‌ها آماده واگذاری هستند تا سرمایه‌گذاران و صنعتگران بتوانند در آنجا فعالیت داشته باشند.

فرماندار شهرستان دماوند تاکید کرد: این مسئله بسیار حائز اهمیت می‌باشد، چرا که ناحیه صنعتی برای کارخانجات، کارگاه‌ها و تولیدی‌ها با توجه به وضعیت خاص شهرستان دماوند از لحاظ زیست محیطی فرصتی جهت ساماندهی ایجاد کرده است.

صفری گفت: طی بازدیدهای اخیر از کارگاه‌های صنعتی در سطح شهرستان به کارخانه‌ها، کارگاه‌ها و تولیدی‌هایی که خارج از شهرک‌های صنعتی مشغول فعالیت هستند قول داده‌ایم که بتوانند از قرصت ایجاد شده استفاده کنند.

وی افزود: برخی از این کارگاه‌های صنعتی مشمول قانون محدودیت 120 کیلومتری می‌شوند که از مسئولان شهرک‌های صنعتی استان تهرن خواهش دارم تا با توجه به موضوع اشتغال و اقتصاد و اهمیت آن در سطح شهرستان شرایطی ایجاد شود که با کمک صنعت و معدن و شرکت شهرک‌های صنعتی این کارگاه‌های با شرایط خاصی بتوانند در محدوده شهرک‌های صنعتی مستقر شوند.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: طی یک پروسه زمانی مشخص در سال‌های آینده کارخانه، کارگاه و تولیدی خارج از ناحیه صنعتی وجود نداشته باشد، چرا که در حال حاضر هم محیط زیست مدعی است و هم دستگاه‌های دیگر موانعی ممکن است ایجاد کنند، لذا وجود شهرک‌های صنعتی در شهرستان فرصتی است برای اینکه این ساماندهی رقم بخورد.

*وجود ناحیه‌های صنعتی فرصتی مناسب برای رونق تولید و اشتغال‌زایی در منطقه دماوند است

صفری گفت: با توجه به اینکه شهرستان دماوند در شرق استان تهران مرکزیت دارد، اهمیت اشتغال در این شهرستان از موضوعاتی است که باید به طور جد مد نظر باشد و در اجرای شعار رونق تولید در اولویت قرار گیرد.

فرماندار شهرستان دماوند بیان داشت: باید از امکانات و ظرفیت‌های ناحیه یک صنعتی دماوند به طور کامل استفاده کرد، چرا که در حال حاضر حدود 40 تا 50 درصد از ظرفیت آن تنها استفاده می‌شود و حتماً باید فرصت‌هایی ایجاد شود تا از این شهرک‌های صنعتی که زیر ساخت‌های مناسبی نیز دارند نهایت بهره را برد.

صفری افزود: ناحیه صنعتی شماره دو نیز باید به گونه‌ای باشد که برای تمام کارخانه‌ها، کارگاه‌ها و شرکت‌ها شرایطی فراهم کند تا بتوانند در این شهرک‌ها به راحتی مستقر شوند و با ساماندهی مشکلات و محدودیت‌هایی که الآن با آن مواجه‌اند نداشته باشند.

این مقام مسئول با تاکید بر تقویت شهرک‌های صنعتی در شهرستان دماوند گفت: با توجه به اینکه حدود ده سال طول کشید تا ناحیه صنعتی شماره دو به بهره برداری برسد، باید شرکت شهرک‌های صنعت یاز نظر نیرو و امکانات تقویت شود تا با سرعت بیشتری این اتفاق مهم رقم بخورد.

صفری عنوان کرد: حال که با تلاش و همت مسئولین زیرساخت‌هایی مناسب برای این کارخانه‌ها فراهم شده توجیه پذیر نیست که از این پس جابجایی به این شهرک‌ها با تأخیر صورت بگیرد، لذا نیاز است تا حتما این مساله تقویت شود تا ساماندهی در این شهرک مورد تاکید قرار گیرد.

وی گفت: با توجه به محدودیت‌هایی که از نظر رعایت شعاع 120 کیلومتری وجود دارد، صنایعی باید در این شهرک‌ها مستقر شوند که متناسب با وضعیت تولیدی منطقه باشند، صنایع تبدیلی در شهرستان باید بیشتر شود.

*استقرار کارخانجات در دماوند نباید مشکلی را در آینده از لحاظ زیست محیطی به وجود آورد/ بیش از ۵۰ کارگاه ریختگری و صنعتی در مناطق شهری و روستایی فعالیت می‌کنند

وی افزود: باید استقرار کارخانه‌ها و کارگاه‌ها در شهرک‌های صنعتی به گونه‌ای باشد که بعداً با مشکل مواجه نشوند، البته این مسئله به سیاست‌های استان و شرکت شهرک‌های صنعتی نیز بستگی دارد.

صفری خاطرنشان کرد: بیش از 50 کارگاه ریخته‌گری یا صنعتی خارج از محدوده صنعتی در شهر مشغول به فعالیت هستند که باید ساماندهی شوند و در شهرک‌ها مستقر گردند و حتماً جذب نیرو و سرمایه نیز باید در این بین مد نظر قرار گیرد.

*برای تحقق شعار رونق تولید به صورت واقعی و عملیاتی آماری را ارائه خواهیم داد/ شناسایی کارخانه‌های نیمه فعال و غیرفعال شهرستان دماوند در راستای رونق تولید

وی گفت: در جهت عملی کردن شعار رونق تولید در سال 98 از ابتدای سال روزهای یکشنبه برنامه بازدید از کارخانه‌های نیمه فعال یا تعطیل به منظور رسیدگی به مشکلات و موانع تولیدشان در حال انجام است، 70 درصد مشکلات این کارخانه‌ها مسائل سنگین و غیر قابل حلی نمی‌باشد و اگر دستگاه‌های ذیربط همچون اداره آب، برق و گاز همراهی کنند قطعاً بخش بسیاری از این مشکلات بر طرف خواهد شد.

صفری افزود: گزارش مفصلی در این رابطه در حال تهیه است، حدود 7 جلسه در سال 98 برای بررسی رفع موانع تولید برگزار شده تا در بازه زمانی مشخص کارخانه‌های تعطیل یا نیمه فعال مجدد به چرخه کار و فعالیت بازگردند و تعدیل نیرو نیز نداشته باشند.

وی در خاتمه خاطرنشان کرد: مشکلات این کارگاه‌های تولیدی در حال بررسی است تا انشالله در پایان سال 98 برای تحقق رونق تولید به صورت عملیاتی و عملکردی آماری ارائه دهیم که واقعی باشد و کارخانه‌های غیر فعال با بررسی و پیگیری مشکلاتشان به فعالیت بازگردند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن