معاون سیاسی و انتظامی فرماندار شهرستان دماوند:

بی توجهی به پدافند غیرعامل خسارت جدی در بلایای طبیعی به دنبال خواهد داشت/ اقدامات جدی در تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم رودخانه‌های دماوند انجام گیرد/ ساخت‌‌وسازهای غیرمجاز در حریم رودخانه‌های شهر رودهن زنگ خطری جدی است

معاون سیاسی و انتظامی فرماندار شهرستان دماوند با بیان اینکه اقدامات جدی در تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم رودخانه‌ها انجام گیرد، گفت: ساخت‌‌وسازهای غیرمجاز در حریم رودخانه‌های شهر رودهن زنگ خطری جدی است.

به گزارش پایگاه خبری تارود، شاهرخ جهانشاهی در نخستین نشست پدافند غیرعامل شهرستان دماوند در سال ۹۸ با حضور جمعی از مسئولان در سالن جلسات فرمانداری این شهرستان اظهار کرد: با توجه به شرایطی که در سطح کشور ایجاد شده و مسائلی که در سطح شهرستان وجود دارد زمان خوبی بود تا این جلسه تشکل شود چرا که بخش عمده‌ای از موضوعاتی که در سطح شهرستان مطرح می‌شود به پدافند غیرعامل باز می‌گردد.

وی با بیان این که موضوع پدافند غیرعامل همیشگی و مستمر است، افزود: همه در سیل اخیر شاهد بودیم با بررسی‌ها معلوم شد بیشتر دلیل خسارت‌های سیل اخیر به عوامل انسانی و عدم آینده نگری و کم توجهی بازمی‌گردد و ما در شهرستان دماوند باید از همین لحظه نقاط حساس مانند رودخانه‌ها و حریم آنها را شناسایی کنیم و اگر مشکلی وجود دارد آن را برطرف کنیم.

معاون سیاسی و انتظامی فرماندار شهرستان دماوند با اشاره به این موضوع که ما باید موانع را کنار بزنیم و حتی اجازه ساخت‌وسازهای جدید را ندهیم، افزود: در این مورد نقش شهرداری‌ها در سطح شهر و دهیاری در سطح روستا می‌تواند زیاد باشد؛ در کل ما باید از این اتفاقاتی که در کشور رخ داده درس بگیریم و آن را در سطح شهرستان عملیاتی کنیم تا جان و مال مردم حفظ شود.

*مقصر اصلی در بسیاری از حوادث بحرانی دخالت‌های انسانی است/ امور منابع آب دماوند به ساخت و سازهای حریم رودخانه توجه بیشتری داشته باشد

جهانشاهی با طرح این سؤال که چرا در سیل اخیر این همه خسارت به مردم وارد شده است، گفت: مقصر اصلی در چنین رویدادهایی انسان است، در سطح شهرستان دماوند تعداد زیادی رودخانه وجود دارد و بحث حریم آنها نیز هست که در صورت اشغال توسط انسان‌ها باید آزادسازی شوند که در این زمینه اداره امور منابع آب می‌تواند نقش ویژه‌ای داشته باشد تا ما اتفاقی مانند سیل اخیر را در سطح شهرستان شاهد نباشیم.

معاون سیاسی و انتظامی فرماندار شهرستان دماوند تصریح کرد: موضوع بارش غیرقابل پیش‌بینی است و این ما هستیم که باید مسیرها را آزادسازی کنیم و موانعی که باعث شده تا معبر رودخانه باریک شود را از میان برداریم، این کار متولیان خود را دارد که باید به موضوع توجه بیشتری داشته باشند.

وی افزود: وقتی به حوادث اخیر کشور نگاه می‌کنیم اگر کارشناسی‌ها به صورت دقیق‌تر انجام می‌شد و زیرساخت‌ها درست ساخته می‌شد دیگر چنین اتفاقی رخ نمی‌داد یک نمونه آن شهر آق‌قلا بود که زیرساخت‌ها مانند خط ریلی می‌توانست با جانمایی درست مانع ورود آب شود اما با اشتباه خود به معضلی تبدیل شد.

طرح‌های آبخیزداری و افزایش میزان سرانه فضای سبز در کاهش وقوع سیل تاثیرگذار است/ هیچگونه مجوزی نباید در حریم‌ رودخانه‌های شهرستان دماوند صادر شود

جهانشاهی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر آبخیزداری گفت: اگر منابع طبیعی، بوته‌ها، درخت‌ها و جنگل‌ها از بین برود باعث ایجاد سیلاب می‌شود در حالی که اگر جنگل‌ها حفظ شود و درخت‌کاری صورت گیرد این همه خسارت به مردم وارد نمی‌شود.

معاون سیاسی و انتظامی فرماندار شهرستان دماوند ادامه داد: این موضوع باید پیگیری شود و همچنین بحث آب‌بندها نیز باید توسط امور آب شهرستان پیگیری شود تا ما شاهد چنین حوادثی در سطح شهرستان دماوند نباشیم، با پیش‌بینی‌ها صورت گرفته انشالله ما شاهد بارش فراوانی در فصل بهار در سطح شهرستان هستیم که با پیگیری مسئولین ما هیچ مشکلی را نخواهیم داشت.

وی تصریح کرد: همه باید نظارت ویژه‌ای در تمام موضوعات به خصوص در موضوع ساخت‌وسازها داشته باشند و در کنار آن به نقاط زخمی طبیعت هم توجه کنند، طبق دستور وزیر کشور به تمام استانداران و به طبع آن دستور استاندار تهران به شهرستان‌ها ما باید آسیب‌ها را شناسایی کنیم و آن را گزارش دهیم تا مرتفع گردد.

*استفاده از اساتید دانشگاه و متخصصان ابزار کمکی برای پیشگیری از حوادث است/ آموزش بحث پدافند غیرعامل در جبران خسارت‌های احتمالی بسیار تاثیرگذار می‌باشد

جهانشاهی استفاده از اساتید دانشگاه و متخصصان این حوزه را ابزار کمکی برای پیشگیری از حوادث دانست و ادامه داد: ما باید ارتباط و تعامل بیشتری با هم داشته باشیم تا پروژه‌های سطح شهرستان با استحکام بیشتری اجرایی شوند، ما چندین دانشگاه پرقدرت را در سطح شهرستان داریم که می‌توانند به دستگاه‌های اجرایی کمک کنند.

معاون سیاسی و انتظامی فرماندار شهرستان دماوند اظهار کرد: این جلسه بسیار مهم است چرا که پدافند غیرعامل در تمامی موضوعات دخیل است، ما باید موضوعاتی که می‌تواند برای تأسیسات و مردم شهرستان خطرناک باشد را پیش‌بینی و راه‌های برون رفت از آن را ارائه کنیم که خوشبختانه در این زمینه اقدامات خوبی هم صورت گرفته است.

وی عنوان کرد: یکی دیگر از موضوعات مهم در موضوع پدافند غیرعامل آموزش است که دستگاه‌های متولی باید در سطح شهرستان آن را انجام دهند، دولت همواره وقتی به مردم آسیبی می‌رسد آنجا حضور دارد اما مهمترین از جبران خسارت بحث آموزش است.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن