امام جمعه شهرستان دماوند:

زنبورداران و دامداران شهرستان دماوند به مراتع جهت فعالیت احتیاج دارند/ شهرستان دماوند به‌عنوان گوشواره تنفسی استان تهران محسوب می‌شود

امام جمعه شهرستان دماوند با بیان اینکه زنبورداران و دامداران شهرستان دماوند به مراتع جهت فعالیت احتیاج دارند، گفت: شهرستان دماوند به‌عنوان گوشواره تنفسی استان تهران محسوب می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تارود، حجت‌الاسلام و المسلمین کاظم فتاح دماوندی در نشست شورای فرهنگ عمومی شهرستان دماوند با حضور جمعی از مسئولان اظهار داشت: بهره‌برداری درست از عرصه‌های منابع طبیعی باید به فرهنگ عمومی تبدیل شود.

وی با اشاره به اینکه هدف برخی افراد در جامعه محیط زیست است، افزود: آموزش و پرورش در خصوص آموزش دانش‌آموزان، دانشگاه‌ها پرورش دانشجویان و مساجد آموزش اهالی مساجد، شهرداری، اداره تبلیغات، نیرو انتظامی و به ویژه اصحاب رسانه باید برای مشکلات محیط زیستی شهرستان تلاش کنند و قدم‌هایی را بردارند.

امام جمعه دماوند با اشاره به مقایسه عکس‌های هوایی دماوند که در سال 98 گرفته شده است، گفت: باید تا سال 1410 دماوند سبزتر شده نه اینکه تا دوازده سال بعد خشک‌تر شده باشد و به جای باغات ساختمان‌ها ساخته شده است.

فتاح دماوندی ادامه داد: اگر از ساختن ساختمان ناگزیر هستیم، در قبال آن شهرداری‌ها برنامه‌هایی داشته باشند تا نقاط سبز را ایجاد کنند و بخش‌هایی از جنگل‌ها و جنگلک‌ها با درختانی که کم آب هستند را ایجاد کنند.

وی تصریح کرد: باید این برنامه‌ها صرفه اقتصادی داشته باشد که در این زمینه می‌توان تعاونی‌ها را دخیل کرد تا بخش‌هایی از زمین‌ها را به تعاونی‌هایی دهیم که منطقه را سبزتر کنند و تولید ملی نیز انجام گیرد.

امام جمعه شهرستان دماوند با تاکید بر اینکه زمین میراث صالحان و در اسلام به حفظ محیط زیست تاکید فراوان شده است، گفت: زمین باید با هوا و خاک و آب برای آیندگان حفظ شود. این تخریب ناجوانمردانه محیط زیست زندگی آیندگان و فرزندان آینده را تهدید می‌کند.

فتاح دماوندی با بیان اینکه باید از محیط‌های گردشگری مانند دریاچه تار و چشمه اعلا در شهرستان دماوند محافظت شود، تصریح کرد: اگر بتوانیم جنگلک‌هایی ایجاد کنیم یعنی جنگل‌هایی که نبوده و به دست ما ایجاد شود.

وی افزود: این رسالت شهرداری، منابع طبیعی، محیط زیست و دیگر دستگاه‌های یاری رسان است تا دماوند را سبزتر کنیم و باید در این زمینه نقش حفظ محیط زیست، گسترش منابع طبیعی، تولید بیشتر، افزایش چرخه تولید ملی و کارگر ایرانی دیده شود.

امام جمعه شهرستان دماوند در درباره اینکه زنبورداران به مراتع و باغاتی برای پرورش زنبور عسل نیاز دارند، اظهار داشت: این مراتع و باغاتی در معرض تهدید است و دامداران، کشاورزان، فعالیت و تعاملات با کشاورزی نیز باید از این زمین‌ها استفاده کنند.

فتاح دماوندی گفت: در شهرستان دماوند تولید نهال به گونه‌ای است که به شهرهای دیگر ارسال می‌شود و در این خصوص چرا برای شهر خود استفاده نکنیم؟ با توجه به اینکه دماوند شش تنفسی استان تهران است باید پیشگیری‌ها انجام گیرد تا آلودگی هوای تهران تاثیرگذار نباشد.

وی با اشاره به اینکه این موضوع به یک برنامه جهادی در حفظ محیط زیست نیاز است، بیان کرد: برای افزایش حفظ محیط زیست باید از سازمان‌های مردم نهاد و انجمن‌های مردمی استفاده شود و همانطور که در جمع‌آوری زباله‌ها کمک کردند در این امر یاری هم باشند.

امام جمعه شهرستان دماوند در مورد شبکه فاضلاب شهری در دماوند گفت: نباید فاضلاب داخل رودخانه‌ها و حتی داخل زمین به صورت جذبی وارد شود تا بتوانیم این آب فاضلاب را مجدداً برای کشاورزی استفاده کنیم.

فتاح دماوندی ادامه داد: باید به ورود مواد سمی و آلوده کننده به آب که ممکن است توسط کارخانه‌های مختلف وارد شود، دقت و پیشگیری‌های لازم صورت گیرد.

وی در خصوص گرد و خاک معادن در داخل شهر و اطراف شهر، عنوان کرد: این آلودگی‌ها منجر به اعتراض مردم شده و باید نسبت به این مسئله سختگیری جدی صورت گیرد تا محیط زیست آلوده نشود.

امام جمعه شهرستان دماوند تاکید کرد: آن چیزی که اهمیت دارد، آموزش برای حفظ محیط زیست است و این مقوله فرهنگ سازی توسط آموزش و پرورش، حوزه‌ها، مساجد و اصحاب رسانه و نقش آموزشی پررنگ است.

دماوندی افزود: باید از قالب هنر برای ارتقاء فرهنگ عمومی در مورد حفظ محیط زیست از فیلم، عکس، نقاشی، خط، سرود و تئاتر استفاده کنیم که اداره ارشاد و انجمن‌های هنری اعلام آمادگی کرده‌اند تا طبق موضوع و قالب در این زمینه فعالیت کنند.

*مدیریت پسماند در دماوند به عنوان اقدامی مؤثر در حیطه محیط زیست به شمار می‌رود/ روحانیون در مراسمات مذهبی تبلیغاتی جهت حفظ محیط زیست داشته باشند

مجید صفری، فرماندار شهرستان دماوند در نشست شورای فرهنگ عمومی اظهار داشت: بسیاری از موضوعات و مشکلات در حوزه‌های مختلف را می‌توان در نشست‌های فرهنگ عمومی حل و فصل کرد.

وی افزود: در بحث محیط زیست باید چند کار عمده و اساسی در شهرستان دماوند انجام شود که از جمله آن می‌توان به جمع‌آوری شبکه فاضلاب اشاره کرد.

فرماندار شهرستان دماوند گفت: علاوه بر این، در خصوص مدیریت پسماند نیز اقداماتی خوبی با مشارکت شهرداری‌ها در منطقه گندک صورت گرفت که جزو اقدامات مؤثر در حیطه محیط زیست به شمار می‌رود.

صفری بیان کرد: از دیگر موضوعات مهم، بحث نذورات و جمع‌آوری ظروف یک‌بار مصرف در شهرهای ماست؛ چراکه پس از هر مراسم، با هجمه‌ای از ظروف پلاستیکی مواجه می‌شویم که به عنوان خطری برای محیط زیست محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: علما با انجام تبلیغات، می‌توانند در این خصوص مؤثر باشند تا کمتر از ظروف پلاستیکی یک‌بار مصرف در زمینه نذورات استفاده شود.

فرماندار شهرستان دماوند گفت: در خصوص احداث فرهنگسرا در دماوند، درخواست ایجاد فرهنگسرا باید ارائه شود تا تخصیص قطعه زمین در این خصوص از طریق اداره راه و شهرسازی مورد پیگیری قرار گیرد.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن