در پی خواب غفلت مدیران شهرستانی صورت گرفت؛

شهر دماوند قربانی مجوزات استانی برای شرکت‌های بهره‌برداری شن و ماسه/ ریزگردهای معادن مناطق سرهار و اسب چران موجب نارضایتی مردمی شده است

شهر دماوند قربانی مجوزات استانی برای شرکت‌های بهره‌برداری شن و ماسه شده است.

به گزارش پایگاه خبری تارود، هر بعد از ظهر شاهد پخش ریزگردهایی در سطح شهر دماوند هستیم که سلامت مردم را به مخاطره خواهد انداخت.

این ریزگردها نفس کشیدن را در این شهر زیبای کوهستانی سخت و ناگوار کرده و خس خس زدن در هنگام راه رفتن و احساس شن‌های ریز در زیر دندان و پوشش گرد خاکی ناشی از آن برروی ماشین و شیشه‌های اتاق‌ها و برگ‌های سبز و شکوفه‌های بهاری نشان از یک بحران کوه بری در این شهر کوهستانی خواهد داد.

بنا به در خواست شهروندان خوبم راهی سرهار و اسب چران شدم تا ریزگردها که موجب نارضایتی مردم شهرم شده را پیدا کنم در این مسیر تعدادی مرا همراهی کردند.

یکی شهروندان چند سالی است که این ریزگردها را تحمل کرده‌ایم آیا این شرکت مجوز دارد و یا اینکه فعالیت غیرقانونی انجام می‌دهد.

دیگر شهروند دماوندی اظهار می‌کند ریزگردها توسط باد به داخل شهر هدایت خواهند شد و تاکنون هیچ مسئولی پیگیر این ریزگردها که وارد ریه خواهد شد نبوده.

این شهروند می‌گوید ما در دماوند کوه خواری داشتیم کوه بری هم به آن اضافه شد پس از گپ زدن با شهروندان خوبم در مسیر چشمم به ارتفاعات دماوند در منطقه سرهار افتاد که مانند گوشتی که از استخوان جدا شده و تنها اسکلتی از استخوان مانده باشد توجه من را جلب کرد از اهالی پرسیدم گفتند این چند هکتار از اراضی سال‌های قبل در اختیار این شرکت بوده که بهره‌برداری انجام شده و آلان به منطقه اسب چران انتقال یافته است.

هاله‌ای از خاکستری رنگ در فضا معلق بود و این همان ریزگردها بوده که در هنگام فعالیت و برداشت در فضا پخش می‌گردید؛ جالب‌تر اینکه تابلویی دیدم که نوشته شده بود شرکت شن و ماسه و سنگ لاشه با مجوز صنعت و معدن استان تهران خیلی جالب بود.

به دفتر شرکت رفتم و کی از کارمندان این شرکت در این خصوص اظهار کرد: شرکت سنگ و لاشه و شن و ماسه حدود ۱۰ الی ۱۵ سال می‌باشد که فعالیت بهره‌برداری خود را در ۱۲۰ هکتار شروع کرده است.

وی می‌گوید: مجوز بهره برادری این شرکت سنگ و لاشه شن و ماسه است که روزانه ۱۵۰ الی ۲۰۰ تن برداشت می‌شود.

کارمندان این شرکت برای رفع آلایندگی می‌گوید: لوله‌کشی‌هایی انجام شده و با آب پاشی سعی خواهیم کرد تا جلوی گرد و خاک گرفته شود و قسمت‌هایی هم درختکاری کرده تا فضای سبز این منطقه محفوظ بماند ولی بیشتر از این امکان ندارد.

وی اظهار داشت: روزانه ۵ هزار لیتر آب خریداری می‌شود تا ریز گردها مهار شوند ولی بیشتر آب پاشی شود شن و ماسه به گل تبدیل می‌گردد و قابل بهره‌برداری نیست.

کارمندان این شرکت ادامه می‌دهد: در حال حاضر در این شرکت ۲۵ نفر مستقیم قابل بی‌شماری غیرمستقیم مشغول فعالیت هستند.

مشکلات ریزگردهای این شرکت را به اطلاع فریدی، رئیس اداره محیط زیست شهرستان دماوند رساندم ایشان در یک عملیات ضربتی اخطاریه‌ای به شرکت مذکور ابلاغ کرد.

وی می‌گوید یک اخطاریه با مهلت ۴۸ ساعت برای رفع آلایندگی به شرکت داده شد و طبق قانون موظف به رفع آلایندگی است در غیر این صورت اگر بعد از مهلت قانونی اقدامی جهت رفع آلایندگی صورت نگیرد، پرونده قضایی تشکیل و به دادگاه ارجاع داده می‌شود.

متأسفانه رئیس اداره صنعت،معدن و تجارت شهرستان دماوند هم اطلاعی در این خصوص شرکت مذکود نداد.

افسوس و صد افسوس از مدیران ما که در خواب غفلت بسر می‌برند و مدیران استانی، شهرستان دماوند را مانند گوشت قربانی بین تعاونی‌ها و شرکت‌ها تقسیم می‌کنند.

در آینده‌ای نه چندان دور فقط نامی از دماوند بدون هویت زیبای طبیعت و کوه‌های عظیم جثه آن باقی خواهد ماند؛ دماوند شبیه به یک پوست نازک در خواهد آمد که در برابر دخالت‌های انسانی از هم گسیخته و نابود خواهد گردید.

گزارش: شمیم علاء الدینی

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن