رونمایی از کتاب چلچراغ فروزان در دماوند + تصاویر

مراسم رونمایی از کتاب چلچراغ فروزان در شهرستان دماوند با حضور جمعی از مسئولان و خانواده‌های برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تارود، در مراسمی با حضور خانواده معظم شهدا و ایثارگران، مسئولان و پیشکسوتان عرصه جهاد و دفاع مقدس از کتاب چلچراغ فروزان در اردوگاه مصطفی خمینی (ره) دماوند رونمایی شد.

این کتاب شامل زندگینامه، وصایا و خاطرات ۴۰ شهید پاسدار به قلم نویسنده ارزشی “حاج قاسم رضایی” به رشته تحریر درآمده است.

قاسم رضایی، مؤلف کتاب چلچراغ فروزان در حاشیه این مراسم اظهار داشت: در شهرستان دماوند کتاب مجموعه‌ای که یک قشر یا همه شهدا را دربر بگیرد، وجود نداشت و تنها به صورت موردی در این باره کتاب نوشته شده بود.

وی افزود: در این کتاب به برجسته‌ترین شهدای شهرستان دماوند که چهل پاسدار شهید هستند پرداخته شده است، در واقع تعداد این شهدای برجسته 39 شهید بود که شهید حسینی این حلقه را تکمیل کرد.

مؤلف کتاب چلچراغ فروزان گفت: تألیف این کتاب از روز ولادت حضرت زهرا (س) شروع شد و در روز ولادت حضرت علی(ع) به پایان رسید یعنی در عرض 23 روز تألیف اولیه انجام شد.

وی عنوان کرد: عکس هر کدام از شهدا در هر یک از چهل جلد کتاب به طور جدا چاپ شده و به هر کدام از خانواده‌های این چهل شهید، کتاب مربوطه اهدا و به صورت کتاب تندیسی اهدا می‌شود.

رضایی تصریح کرد: در حال حاضر تمام اقشار از جمله طلبه‌ها، فرهنگیان، نیروی انتظامی و ارتش هر کدام به دنبال شهدای حوزه مربوطه هستند و امید است سال آینده از شهدای همه اقشار دماوند کتاب داشته باشیم.

مؤلف کتاب چلچراغ فروزان گفت: این چهل جلد کتاب از 40 پاسدار شهید دائره‌المعارف مناسبی برای هنرمندان، خطاطان، بازیگران و یادواره‌های شهدا است و می‌تواند مورد استفاده همه قرار گیرد.

وی در خصوص نامگذاری کتاب‌ها بیان کرد: در دماوند 39 پاسدار شهید جان خود را برای میهن فدا کردند که از این تعداد، 36 نفر در دفاع مقدس به شهادت رسیدند و 3 شهید دیگر جانبازان بالای 70 درصد بودند، از این رو به این فکر می‌کردیم که اسم کتاب را چه بگذاریم.

رضایی ادامه داد: در بررسی‌ها مشخص شد که شهید مهدی حسینی که سرگرد پاسدار بود نیز از شهدای مدافع حرم دماوند است و این شهید نیز به چهل شهید اضافه و حلقه کامل شد.

وی تصریح کرد: این شهدا برجستگی‌ها و مسئولیت‌هایی نسبت به دیگر شهدا داشتند که در کتاب به نگارش درآمده است.

*کتاب سعی کرده بخشی از سیره و روش زندگی شهدا را رقم بزند

سردار داوود عامری، رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس در این مراسم با بیان اینکه این کتاب تلاش کرده است بخشی از سیره و روش زندگی شهدا را رقم بزند، اظهار داشت: هرچند امروز کتاب در میان ملت بزرگ و فرهنگی ایران گرچه چندان آشنا نیست اما غریب هم نیست.

وی افزود: کتاب جایی است که در آن قلم می‌زنیم تا اندیشه‌ای را به نگارش درآوریم، امروز ادبیات پایداری و دفاع مقدس، ادبیات فاخری است که تلاش می‌کند تا اندیشه مقاومت و مردانگی را به دست حال و آینده منتقل کند.

رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس بیان کرد: این کتاب در تلاش است تا سخنی از شهیدان را به ما منتقل کند لذا اگر به سمت هر چیزی که متعلق به شهداست اعم از وصیت نامه‌ها و زندگی آنها برویم، به دنبال نشانه‌هایی از شهدا هستیم که ما را به آن دوران وصل می‌کند.

عامری عنوان کرد: همه تلاش‌ها همچون تألیف کتاب باید به ما کمک کند تا صوت شهدا را بشنویم، بنا بر فرموده مقام معظم رهبری اگر قادر باشیم این صوت را در جامعه طنین‌انداز کنیم، بشارت دهنده وحدت و امید به آینده‌ای بزرگ خواهد بود، بنابراین باید دید تا چه حد قادریم این صوت را طنین‌انداز کنیم.

وی ادامه داد: امروز اگر از دفاع مقدس سخن میگوییم از یک دفاع هشت ساله سخن نمی‌گوییم، مقاومت ملت مسلمان ایران امروز تصمیم ساز مقاومت بزرگ امت اسلامی است، اندیشه مقاومت بزرگ فرزندان این سرزمین، اندیشه ظلم ستیزی، استکبار ستیزی، مقابله با ظلم و اقامه عدل است، این اندیشه‌ها تصمیم ساز آینده‌ای سعادت بخش برای انسان هستند.

رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس گفت: بارها بزرگان گفته‌اند که تکریم شهدا کمتر از کار شهدا نیست، تکریم شهدا کاری بزرگ است که ذات ربوبی، ارزش و مقام شهادت را به عنوان مزد به آنها داد، شهادت امتداد یک حرکت نیست بلکه مزدی است که مردان خدا برای طی طریقشان گرفته‌اند.

عامری تصریح کرد: امروز یاد کردن از شهدا می‌تواند پاداش بزرگ شهدا را نیز با خود همراه داشته باشد.

وی با اشاره به اهمیت ادبیات مقدس و ادبیات پایداری بیان کرد: هیچ ملتی نمی‌تواند ماندگار شود و امید به آینده داشته باشد مگر صاحب فکری بزرگ باشد و نیز صاحب هنری برای انتقال آن فکر باشد.

رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس با اشاره به فرهنگ الگویی انقلاب اسلامی بیان کرد: از سال‌های دفاع مقدس زیاد سخن گفته شده است اما هرگز آن را با هیچ برهه تاریخی مقایسه نکرده‌ایم، بزرگی دفاع مقدس ملت ایران آن‌قدر بزرگ است که قابل قیاس نیست، ایران امروز در تاریخ خود حوادث فراوانی را تجربه کرده است.

عامری ادامه داد: ایران انقلابی به رغم همه مشکلات در مقابل جهان استکباری ایستاد و افتخاراتی را کسب کرد که صدها سال می‌تواند حامل امید و حرکت و موجب افتخار باشد.

وی گفت: امروز ایران به خود افتخار می‌کند و وقتی از دفاع مقدس سخن میگوییم از این تاریخ پر فراز و نشیب و پر افتخار سخن میگوییم که اگر به درستی نوشته شود و به نسل امروز و آینده منتقل شود، آن وقت شعارهای ما می‌توانیم و ما پیروزیم ورد زبان‌ها خواهد بود.

رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس عنوان کرد: اگر امروز نیروی انتظامی به سطحی از اقتدار و بازدارندگی رسیده است و دارای قدرت هستیم و اگر به رغم همه توطئه‌ها ملت ایران همچنان ایستاده و استوار به امید فتح قله‌های پیروزی و برافراشتن پرچم توحیدی به راه خود ادامه می‌دهد، نشان از وجود قدرت فرهنگی و اجتماعی دارد.

عامری افزود: ایران امروز در آستانه علم و فناوری و تحول بزرگ جهانی است که همه را از سال‌ها دفاع مقدس به عنوان اراده و اعتماد به نفس ملی کسب کرده‌ایم و امروز از آن بهره می‌بریم.

وی تصریح کرد: جامعه اسلامی ایران باید ارزش و قدر ادبیات که می‌تواند نماینده اندیشه و زمام ملت ایران باشد را بداند و حمایت و کمک کند تا این مسیر تا قله‌های پر افتخار دیگر پیش برود.

عامری گفت: مطالعه آثار دفاع مقدس و ادبیات پایداری بسیار پربهاست و کمک می‌کنیم تا راه شهیدان به نسل امروز منتقل شود.

.

1 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن