روستای وادان دماوند در عطش بی‌آبی می‌سوزد/ بی‌توجهی مسئولان به مشکلات روستای وادان منجر به مهاجرت بومی‌ها به شهرهای اطراف شده است

بی‌توجهی مسئولان شهرستان دماوند به روستای وادان منجر به مهاجرت بومی‌ها به منطقه گیلاوند و شهرهای اطراف شده است و این روستا همچنان در عطش بی‌آبی می‌سوزند.

به گزارش پایگاه خبری تارود، با توجه به این مشکلات بی‌شمار در روستای وادان از طرفی شاهد مهاجرت اتباع افغانستانی به بهترین روستای شهرستان دماوند خوش آب و هوا است و در آینده‌ای نزدیک اسم وادان به یکی از نام های کشور افغانستان تغییر خواهد یافت.

نبود آب آشامیدنی، امکانات ورزشی و رفاهی، رها شدن فاضلاب در کانالی داخل روستا و بوی نامطبوع فاضلاب منجر به خروج بومی‌ها از این روستای خوش آب و هوا شده است.

بنابه درخواست اهالی روستای وادان به این روستا مراجعه کردیم تا با مشکلات روستاییان آشنا شده و با انعکاس مشکلات، شاید مسئولان به فکر رفع مشکلات اهالی گردند.

معصومی یکی از ساکنان محله زیرکمر روستای وادان با عصبانیت فراوان گفت: مشکل اصلی ما روستاییان نبود آب شرب است؛ متاسفانه دو ماه گذشته شخص فرماندار و نماینده و مسئولان با اهالی در مسجد نشستی داشتند و نماینده مردم قول داد ظرف دوهفته مشکل آب شرب روستا حل خواهد شد.

وی افزود: ولی متاسفانه دو ماه گذشت و اهالی در ۲۴ ساعت فقط ۳ ساعت آب شرب خواهند داشت باز طبل توخالی مسئولان بصدا درآمد  و خبری از تامین اب شرب نشد.

دیگر عزیزی از اهالی گفت: اکثر بومی‌ها از روستا مهاجرت کرده و در اطراف روستا مستقر شده‌اند متاسفانه با داشتن زمین‌های زراعی و منازل شخصی مجبور به مستاجر نشینی در شهر شده‌اند.

وی ادامه داد: اگر بی توجهی مسئولان نبود وضعیت معیشتی اهالی با بحران مواجه نمی‌شد و برای تهیه لقمه نانی مهاجرت نمی‌کردند.

*روستاییان با مهاجرت خود زمینه حضور اتباع افغانستانی را در روستا فراهم کرده‌اند

دیگری می‌گوید ۱۵۰ نفر دانش آموز در مدرسه وادان مشغول تحصیل هستند که از این تعداد تنها ۳۰ دانش آموزان محلی می‌باشند و الباقی اتباع افغانستانی هستند.

خانمی اهل روستا می‌گوید سال گذشته حدود ۵ هزار نفر روستا را ترک کرده و به منطقه گیلاوند مهاجرت کردند.

وی می‌گوید: نداشتن امکانات و بی‌توجهی شورا و دهیار به وضعیت روستای وادان زمینه مهاجرت را فراهم کرده است.

وی می‌گوید: ما اعضای شورای اسلامی روستا را انتخاب کردیم که مشکل روستا مرتفع گردد در غیر این صورت اگر قرار بود خود روستاییان مشکل روستا را حل کنند، شورا نمی‌خواستند.

به گفته خانم حضور اتباع افغانستانی امنیت را از مردم سلب کرده و خانم‌ها نمی‌تواند مانند سال‌های قبل با خیال آسوده در روستا قدم بزنند و قبل از غروب خورشید در خانه خواهند ماند.

یکی دیگر از اهالی عنوان کرد: بنیاد مسکن اقدام به واگذاری زمین در روستای وادان کرده بدون در نظر گرفتن جان پناه و رعایت ایمنی و حفاظتی که متأسفانه سال گذشته یک دستگاه تاکسی از قسمت ساختمان‌های بالا به قسمت زیرکمر که نام قسمتی از روستاست سقوط کرد که خدا به ساکنان زیر کمر رحم کرد.

وی گفت از بنیاد مسکن تقاضا داریم دور تا دور منطقه زیر کمر روستای وادان را محصور کنند تا شاهد چنین حوادثی نباشیم.

یکی دیگر از اهالی گفت: بناهای قدیمی که می‌توانستند با بازسازی به مکان گردشگری تبدیل شوند، توسط شورا و دهیاری تخریب گردیدند اگر بازسازی این بناها صورت می‌گرفت رونق اقتصادی نیز در روستا فراهم می‌شد.

با توجه به مشکلات اهالی امیدواریم مسئولان مربوطه نظارتی بر روستاها داشته باشند تا زمینه مهاجرت معکوس فراهم گردد و شاهد آبادانی روستاهای شهرستان باشیم.

*عملکرد ضعیف آبفای روستایی استان تهران در حل مشکلات کمبود آب در روستای وادان

مهدی حیدری، بخشدار مرکزی دماوند در پی شنیدن مشکلات اهالی روستای وادان گفت: در سال گذشته برای حل مشکل آب روستای وادان از طریق دهیای و شورای بخش مرکزی دماوند با حفاری ۵ کیلومتر تلاش کردیم، انشعابات غیر مجاز را قطع کنیم.

وی افزود: پس از آن با لایروبی چاه منطقه هومند روستای وادان تا حدودی موقتاً مشکلات را کمتر و قابل تحمل کردیم و در کنار این وظایف انجام شده، اینجانب بر عملکرد ضعیف آبفای روستایی استان تهران گلایه داشتیم تا بتوانیم آن مدیریت را در فشار بیشتری قرار دهیم.

بخشدار مرکزی دماوند گفت: متأسفانه انعکاس عملکردی مناسب را از مجموعه متولی آب روستایی شاهد نبودیم؛ مخلص کلام اینکه اقدامات شهرستانی برای حل مشکل در دست اقدام بوده ولی کمک‌های آبفای روستایی در استان تهران برای حل این مشکل را هنوز دریافت نکرده‌ایم.

حیدری بیان کرد: انشا الله نتایج این اتفاقات و اقدامات خوبی توسط فرماندار و نماینده مجلس شورای اسلامی به سمع و نظر شما اهالی شریف و بزرگوار خواهد رسید.

 

گزارش از شمیم علاءالدینی

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن