فرماندار شهرستان دماوند:

راه‌های کسب درآمد در آموزش و پرورش باید به شهرستان دماوند اختصاص داده شود/ استقرار 25 حوزه اخذ رای انتخابات در مدارس منطقه دماوند

فرماندار شهرستان دماوند گفت: راه‌های کسب درآمد در آموزش و پرورش باید به شهرستان دماوند اختصاص داده شود.

به گزارش پایگاه خبری تارود،  مجید صفری در نشست شورای آموزش و پرورش گفت: آموزش و پرورش در برگزاری و برقراری تمهیدات انتخابات همیشه نقش پررنگی داشته است.

وی بیان کرد: تاکید بر حضور حداکثری در پای صندوقهای رای از رسالتهای مهم مسئولان است و باید تلاش شود به هر شیوه ای در آموزش و پرورش، خانواده ها و مجامع دیگر این مهم مورد توجه باشد.

فرماندار شهرستان دماوند افزود: راههای کسب درآمد در آموزش و پرورش حتما باید مختص شهرستان باشد، باید تلاش شود منابع و امکانات این منطقه در اختیار خود شهرستان دماوند باشد.

صفری با اشاره به خدمات اسکان نوروزی مسافران اظهار کرد: دماوند به تهران نزدیک است و تراکم جمعیت مسافران نوروزی در این شهرستان پیش بینی میشود، از این رو دستگاهها باید آمادگیهای لازم را برای استقبال از مسافران داشته باشند.

وی ادامه داد: مصوبات شورای آموزش و پرورش باید جمع بندی شوند و اقدامات انجام شده و انجام نشده بررسی شوند تا برای سال آینده برنامه های لازم طبق شاخصه ها دیده شوند و ارتقا یابند.

فرماندار شهرستان دماوند گفت: نیاز است شهرداریها برای استفاده از فرصتهای درآمدزایی به آموزش و پرورش شهرستان کمک کند.

***

مهرداد پورفتحی، رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان دماوند با اشاره به مشارکت این اداره در تامین نیروی انسانی و استقرار تجهیزات فیزیکی در روز انتخابات گفت: تمام امکانات آموزش و پرورش اعم از اسکان و تجهیزات در اختیار هیات اجرایی انتخابات قرار گرفته است، 25 مدرسه در شهرستان به عنوان حوزه اخذ رای در مدارس در نظر گرفته شده اند.

وی افزود: امکانات دیگری همچون مرکز رفاهی و اردوگاه در اختیار هیات اجرایی انتخابات قرار گرفته است، انتخابات خوب باعث میشود که از شهر و مردم خوب نیز برخوردار باشیم.

رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان دماوند بیان کرد: در مدارس تبلیغات محیطی انجام شده است، همچنین همایش رای اولیها با هدف تشویق رای اولیها برای حضور در پای صندوقها برگزار شد، هدف نهایی حفظ نظام و شرکت حداکثری مردم در انتخابات است.

پورفتحی با اشاره به اسکان نوروزی افزود: ستاد استقبال از مسافران نوروزی قطعا تشکیل خواهد شد، به دنبال مصوبه ای هستیم تا امسال نیز همچون سالهای گذشته خدمات نوروزی به هم وطنان ارائه دهیم.

وی اظهار کرد: با توجه به گرانی بنزین و هزینه های سفر برای مردم، پیش بینی میشود که امسال مسافران بیشتری را در دماوند شاهد باشیم و ممکن است تعداد مدارس جهت اسکان افزایش یابد.

رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان دماوند ادامه داد: سال گذشته حدود 5 مدرسه محل اسکان مسافران نوروزی بود،‌ اسکان در آموزش و پرورش از کارهایی خارج از حوزه این مجموعه است که دشواریهای خاص خود را دارد.

پورفتحی اظهار کرد: امسال نیز 5 مدرسه شامل سه مدرسه در دماوند و دو مدرسه در شهرهای آبسرد و کیلان به اسکان اختصاص داده شده اند و اکثر مدارس به صورت درجه یک تجهیز میشوند.

وی گفت: در حال رایزنی برای افزودن یک مدرسه دیگر به مدارس ستاد اسکان هستیم، اما نیاز به تجهیزاتی داریم و امید است امسال نیز شهرداریها در خصوص بنرهای ورودی شهر و مسیریابی مسافران یاری دهند.

رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان دماوند با اشاره به اینکه آموزش و پرورش، اعتباری جهت هزینه های جاری از وزارتخانه دریافت نمیکند، بیان کرد: حدود سه سال است که برای درآمدزایی در این مجموعه تلاشهایی صورت گرفته و رقم درآمدزایی نسبت به سال 95 حدود 7 برابر شده است اما افزایش نرخ تورم بسیار بالاتر است.

پورفتحی افزود: درآمدزایی در آموزش مرهون همکاری شهرداریها و مسئولان شهرستان است، اما هر اداره ای باید از ظرفیتهای داخلی نهایت استفاده را برای کسب درآمد ببرد و امیدی به کمکهای استانی نداشته باشد. درآمدها صرف حوزه های آموزشی میشود.

وی اظهار کرد: دولت این فرصت را داده تا برخی از اماکن آموزشی و فضای مازاد را تجاری سازی کرده یا تغییر کاربری دهیم، شهرداری آبسرد کمال همکاری را در این زمینه داشته و اقداماتی در این راستا در دست انجام است.

رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان دماوند ادامه داد: طبق آیین نامه ای که به امضای معاون اول رئیس جمهور رسیده است، وزارت آموزش و پرورش از پرداخت تمامی عوارض شامل تغییر کاربری، نقل و انتقال ملک، اخذ گواهی بهره برداری، احداث، تخریب، بازسازی، نوسازی و سایر عوارض شهرداری معاف است.

پورفتحی گفت: اولویت استفاده از اماکن و فضاهای موجود، استفاده آموزشی است، امید است بتوانیم طرحی برای ایجاد مجتمع خدماتی بین راهی در هنرستان کشاورزی که در مسیر قرار دارد، ایجاد کنیم.

وی بیان کرد: بخشی از فضای مسکن مهر کاربری آموزشی دارد و امید است بتوانیم در این مکان پژوهشسرا ایجاد کنیم.

***

حجت الاسلام فتاح دماوندی، امام جمعه شهرستان دماوند گفت: فریضه امر به معروف و نهی از منکر در جمهوری اسلامی و طی 41 سال گذشته مظلوم واقع شده و از آن غافل بوده ایم زیرا آن طور که باید به این مهم پرداخته نشده است.

وی بیان کرد: امر به معروف و نهی از منکر فقط در زمینه حجاب نیست بلکه همه معروفها و منکرها در زمینه های مختلف باید مدنظر باشد، اگر فرهنگ این فریضه در بین دانش آموزان احیا و نهادینه شود، بسیاری از معضلات جامعه حل میشوند.

امام جمعه شهرستان دماوند افزود: باید در فضاسازیهای مدارس در قالب نقاشیها، رنگ امیزیها و شعارها فریضه امر به معروف و نهی از منکر دیده شود و حداقل یک جمله یا حدیث در این زمینه بر دیوار مدارس نوشته شود.

فتاح دماوندی اظهار کرد: میتوان در موضوعات مختلف همچون نهی از سیگار کشیدن، بداخلاقی و فحاشی به این فریضه پرداخت، همچنین فرهنگ ترافیک، همسایه داری، زنده نگهداشتن یاد شهدا و درس خواندن برخی موضوعات در حوزه امر به معروف هستند که باید در مدارس به شیوه های مختلف تاکید شوند.

وی ادامه داد: خوب است که همه مدارس با جمله یا تصویری از سردار سلیمانی نقش آزین شوند، بزرگداشت تفکر این سردار و اهمیت به منش و روش ایشان به فرهنگی در مدارس تبدیل شود و دانش آموزان هر روز شاهد زنده نگه داشتن یاد شهدا باشند.

امام جمعه شهرستان دماوند با تاکید بر احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر در مدارس گفت: باید موقعیت ها را شناخت و از سرمایه های موجود جهت اهداف والا استفاده کرد.

فتاح دماوندی بیان کرد: کمک به آموزش و پرورش به ویژه توسط شهرداریها مانند کاشتن بذری است که ثمره آنرا شهرداریها و مردم خواهند دید، هیچ جا و هیچ کاری در کشور از آموزش و پرورش مهمتر نیست.

وی افزود: بدون آموزش و پرورش آینده ای نخواهیم داشت، اگر کشورهای پیشرفته در برخی زمینه ها به رشد رسیده اند ناشی از از توجه بسیار به آموزش و پرورش و آگاهی مردم است، چرا که همه بدبختیهای بشر ریشه در جهل و نادانی دارد.

امام جمعه شهرستان دماوند اظهار کرد: با اصلاح آموزش و پرورش، در زمینه های دیگر زندگی همچون رعایت فرهنگ ادب و احترام، درس خواندن، حفظ حقوق یکدیگر، تمیز نگه داشتن شهر، تفکیک زباله ها، ساخت و سازها و… نیز مشکلی نخواهیم داشت.

فتاح دماوندی ادامه داد: دانش آموزان باید در مدارس یاد بگیرند که تخلف از یک قانون حرام نیز هست و عقوبت دارد، همچنین باید توجه کنیم که کمک به آموزش و پرورش یک فرهنگ و معروف بزرگ است که باید مورد توجه باشد.

وی گفت: مدیران کل منطقه، دانش آموزان را جهت دعوت والدینشان به انتخابات ترغیب و تشویق کنند و در این باره اثر گذار باشند.

***
سرهنگ عرب، فرمانده سپاه شهرستان دماوند با اشاره به برگزاری اردوی راهیان نور دانش آموزی گفت: 5 دستگاه اتوبوس جهت اردوی راهیان نور دانش آموزان پسر شهرستان که اخیرا برگزار شد، به مناطق جنگی اعزام شدند.

وی بیان کرد: با توجه به مشکلات موجود در رودهن همچون‌ آلودگی و برودت هوا، تعطیلات مدارس و به تاخیر افتادن امتحانات، رودهن در این زمینه نتوانست به خوبی وارد شود، اما آموزش و پرورش دماوند علاوه بر سهمیه خود یک اتوبوس دیگر به جمع اتوبوسهای اعزامی اضافه کرد.

فرمانده سپاه شهرستان دماوند افزود: حضور مربیان و مسئولان آموزش و پرورش در اردوی راهیان نور میتواند در کیفیت بخشی به اردو اثرگذار باشد، علیرغم تذکراتی که داده شد، افراد متخصص دارای خصیصه مدیریتی کافی اعزام نشده بود و شاهد مشکلاتی انضباطی شدیم.

عرب اظهار کرد: شهرداریهای دماوند و آبسرد در کمک به برگزاری اردوی راهیان نور نقش داشتند و نسبت به تعهد خود عمل کردند.

وی ادامه داد: در سال تحصیلی جاری ظرفیت برای مرحله دیگری از اعزام راهیان نور وجود دارد و بعد از انتخابات تمهیدات برای برگزاری مرحله بعدی راهیان نور فراهم خواهد بود.

فرمانده سپاه شهرستان دماوند گفت: امسال راهیان نور خانوادگی نیز در دستور کار قرار گرفته است و ظرفیتها در حال ایجاد هستند، ‌تا کنون سه دستگاه اتوبوس در آبسرد برای این مهم در ایام نوروز پیش بینی شده است.

عرب بیان کرد: در موضوع فرهنگیان ضعف وجود دارد، فرهنگیان نقش بسیار مهمی در فرهنگ مقاومت و ایستادگی دارند اما ما در این زمینه دچار ضعف هستیم، امید است اتاق اندیشه ورزی پیرامون این موضوع شکل بگیرد تا نقاط ضعف و قوت بررسی شوند.

وی افزود: امید است در سال 99 شاهد اثرگذاری و نقش آفرینی بیشتر بسیج فرهنگیان در سطح شهرستان باشیم، اگر به دنبال ایجاد جامعه ای بدون مشکل هستیم باید مراجع رسیدگی به مشکلات مردم باشیم و نقش بسیج فرهنگیان مورد اهمیت بیشتری واقع شود.

فرمانده سپاه شهرستان دماوند اظهار کرد: راه اندازی اتاق اندیشه ورزی با بسیج فرهنگیان و احصای مشکلات کفایت نمیکند و باید در راستای رفع این مشکلات از ظرفیتها به خوبی بهره مند شویم.

عرب ادامه داد: انتظار میرود هنگام اعزام راهیان نور مسئولان در مراسم بدرقه حضور داشته باشند تا موجب ترغیب و قوت قلب دانش آموزان و والدین شوند و اهمیت موضوع دفاع مقدس را بیش از پیش نشان دهند.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن