در راستای فرهنگ‌سازی ارتقاء ایمنی؛

دومین همایش راکبین موتورسیکلت در شهرستان دماوند برگزار شد/ اهدای ۳۵۰ کلاه ایمنی رایگان به موتورسواران در دماوند

دومین همایش راکبین موتورسیکلت شهرستان دماوند در راستای فرهنگ‌سازی ارتقاء ایمنی با حضور جمعی از مسئولان در سالن اجتماعات جهاد کشاورزی برگزار شد.

مرتضی الله‌یاری فومنی، رئیس اداره ایمنی و ترافیک راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان تهران در حاشیه این مراسم در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تارود اظهار کرد: متأسفانه میزان تلفات موتورسواران بالا و درصد استفاده از کلاه ایمنی در کشور ما بسیار پایین است.

وی افزود: ۶۰ درصد از مجموع تصادفات کشور که منجر به فوت راکبان موتورسیکلت می‌شود در راه‌های بین‌شهری و روستایی اتفاق می‌افتد، ۶۱ درصد از این تصادفات در ۶ ماهه آغاز سال و ۳۵ درصد نیز در تابستان رخ می‌دهد که ممکن است یکی از دلایل آن، گرمای هوا و عدم استفاده از کلاه ایمنی باشد.

رئیس اداره ایمنی و ترافیک راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان تهران ادامه داد: ۶۴ درصد از موتورسوارانی که دچار حادثه می‌شوند بر اثر وارد شدن ضربه به سر جان خود را از دست دادند درحالی‌که اگر از کلاه ایمنی استفاده کنند این اتفاق نمی‌افتد، در پنج سال اخیر روند وارد شدن ضربه به سر نقش افزایشی داشته و همچنان رو به افزایش است.

الله‌یاری فومنی بابیان اینکه محل سکونت ۶۱ درصد از موتورسواران حادثه‌دیده در روستاها بوده است گفت: بیشترین خودروهایی که در تصادف با موتورسیکلت نقش داشتند شامل انواع سواری‌ها، وانت‌ها و موتورسیکلت‌ها هستند.

وی تصریح کرد: در سال ۹۵ تعداد ۶۵ نفر در استان تهران در راه‌های برون‌شهری و روستایی دچار حادثه شده و جان خود را از دست دادند؛ اما با برگزاری همایش‌های متعدد آموزشی در شهر و روستا، در سال گذشته تعداد ۴۸ نفر در این حوادث فوت شدند که این موضوع بیانگر کاهش ۲۶ درصدی در این خصوص است.

رئیس اداره ایمنی و ترافیک راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان تهران عنوان کرد: محورهایی که در آنها راکبان موتورسیکلت دچار حادثه می‌شوند آزادراه‌ها و بزرگ‌راه‌ها هستند و به دلیل سرعت بالا شدت تلفات وارده نیز زیاد است؛ این در حالی است که همین حوادث در روستاها منجر به فوت نمی‌شود و افراد معمولاً در مسیر بیمارستان‌ها جان خود را از دست می‌دهند.

الله‌یاری فومنی اذعان داشت: به‌طورکلی ۸۰ درصد از برخورد موتورسیکلت‌ها با وسیله نقلیه منجر به فوت شده است و بیشترین این حوادث در ساعات روز اتفاق افتاده است، شبرنگ‌هایی که در بین موتورسیکلت‌سواران توزیع می‌شود به‌منظور دید بهتر در زمان شب می‌باشد.

وی اضافه کرد: استان تهران کمتر از سه درصد از تصادفات موتورسیکلت را به خود اختصاص داده است و امیدواریم که با رعایت فرهنگ صحیح رانندگی با موتورسیکلت شاهد کاهش میزان تلفات باشیم.

رئیس اداره ایمنی و ترافیک راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان تهران یادآور شد: موتورسواران یکی از کاربران آسیب‌پذیر جامعه هستند و اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان تهران به‌منظور ارتقای امنیت، برنامه‌هایی به‌صورت سالانه در دست اقدام دارد که به‌موجب آن در روستاها، بخش‌ها و دهیاری‌ها نقاط هدف شرق و غرب استان که بیشترین تردد موتورسیکلت را دارند شناسایی می‌شوند.

الله‌یاری فومنی گفت: امروز دومین همایش ارتقای ایمنی موتورسیکلت‌سواران در شهرستان دماوند برگزار و تعداد ۳۵۰ کلاه ایمنی بین راکبان توزیع شد، علاوه بر این نصب برچسب شبرنگ بر روی موتور انجام و جلیقه شبرنگ و دفترچه نکات ایمنی در بین آنها توزیع شد.

*۶۰ درصد از تصادف شهرستان دماوند موتورسواران هستند/ سال گذشته چهار نفر در اثر تصادفات موتورسیکلت جان خود را از دست دادند

وی خاطرنشان کرد: میزان تلفات موتورسواران در حوادث ترافیکی سطح کشور حدود ۲۰ درصد است که از هر پنج مورد فوتی حوادث ترافیکی، یک نفر موتورسوار است؛ سال گذشته در شهرستان دماوند نیز چهار نفر در اثر تصادفات موتورسیکلت جان خود را از دست دادند و حدود ۶۰ تصادف با موتورسیکلت در این شهرستان رخ داد.

رئیس اداره ایمنی و ترافیک راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان تهران بیان کرد: موضوعی که در حال حاضر با آن روبه‌رو هستیم، ورود موتورسیکلت‌ها به منطقه ورود ممنوع است که حضور آنها افزایش میزان آسیب‌پذیری را به دنبال دارد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن