مدیر امور منابع آب شهرستان دماوند:

دشت هومند آبسرد به سمت مرگ آبخوان پیش می‌رود/ دشت‌های شهرستان دماوند از نظر منابع آبی با چالش‌های متفاوتی مواجه است/ زیاده خواهی‌های برخی از افراد و منافع به منابع آبی در دشت‌های دماوند آسیب می‌زند

مدیر امور منابع آب شهرستان دماوند با بیان اینکه دشت هومند آبسرد به سمت مرگ آبخوان پیش می‌رود، گفت: زیاده خواهی‌های برخی از افراد و منافع به منابع آبی در دشت‌های دماوند آسیب می‌زند.

به گزارش پایگاه خبری تارود، منصور مردانی در نشست کارگروه حقوق شهروندی شهرستان دماوند با حضور جمعی مسئولان در سالن جلسات فرمانداری اظهار کرد: حفاظت از منابع آب سطحی و زیرزمینی از وظایف امور منابع آب شهرستان دماوند است و در این زمینه آبفای شهری و روستایی نیز مجوزهای لازم را از امور آب شهرستان اخذ می‌کنند.

وی افزود: اگر اقدامات انجام شده در این راستا سیستمی باشد و چارچوب‌ها رعایت شود قطعاً کمترین چالش‌ها را خواهیم داشت، تا حد امکان سعی شده است این چارچوب‌ها رعایت شود.

مدیر امور منابع آب شهرستان دماوند گفت: یکی از اقداماتی که در این نهاد انجام شده است این بود که امورات سیستمی را در شهرستان دماوند پیاده و بانک اطلاعاتی کاملی را تهیه کردیم.

*طول رودخانه‌های شهرستان دماوند بیش از ۲۰۰ کیلومتر است

مردانی بیان کرد: ساماندهی منابع آب از اهمیت‌های شهرستان دماوند بود، طول رودخانه‌های شهرستان بیش از ۲۰۰ کیلومتر است که در کشور از این حیث جزء شهرستان‌های خاص هستیم.

وی گفت: وسعت شهرستان دماوند بعد از فیروزکوه جزء بزرگترین شهرستان‌هاست که این رقم به حدود دو هزار کیلومتر مربع می‌رسد و از این رو منابع آب سطحی در آن از حساسیت برخوردار است.

*دشت‌های شهرستان دماوند از نظر منابع آبی با چالش‌های متفاوتی مواجه است/ بیشتر چاه‌های غیرمجاز در دشت دماوند قرار دارند/ دشت هومند آبسرد آب فراوا به سمت مرگ آبخوان پیش می‌رود

مدیر امور منابع آب شهرستان دماوند بیان کرد: این شهرستان همزمان دارای سه دشت است و قطعاً این سه دشت چالش‌های متفاوتی دارند، بنابراین نوع اقدامات نیز در این مناطق متفاوت است.

مردانی ادامه داد: با توجه به اینکه در دشت هومند آبسرد بیشتر کشاورزی انجام می‌شود، نوع دیدگاه متفاوت است، شهرستان دماوند سه آبخوان دارد و چاه‌های غیرمجاز نیز غالباً در دشت دماوند قرار دارند زیرا در هومند آبسرد آب فراوان وجود ندارد و به سمت مرگ آبخوان پیش می‌رویم.

*منابع آب در دهه‌های گذشته مدیریت نشده است/ حفظ سفره‌های آب زیرزمینی باعث اعتراضاتی در شهرستان دماوند می‌شود

وی گفت: شاید یکی از بلایایی بزرگی که در دهه‌های گذشته مدیریت نشده است همین مدیریت منابع آب بوده است، راضی بودن همه نشانه خوبی نیست و اگر شاهد هیچ شکایتی در شهرستان دماوند در یک امور نبوده‌ایم باید به عملکرد آن امور شک کنیم.

مدیر امور منابع آب شهرستان دماوند بیان کرد: وظایف حاکمیتی در حفظ منابع آب مخصوصاً سفره‌های آب زیرزمینی قطعاً باعث اعتراضاتی در شهرستان دماوند خواهد شد، زیرا حفظ منابع خدادادی به چالش رسیده است و اگر این روند را ادامه دهیم قطعاً سفره‌های آب زیرزمینی از بین خواهند رفت.

*زیاده خواهی‌های برخی از افراد و منافع به منابع آبی در دشت‌های دماوند آسیب می‌زند/ بسیاری از اراضی دولتی در شهرستان دماوند با اسناد جعلی تغییر کاربری پیدا کرده است/ آزادسازی ۴۶ هزار مترمربع آزادسازی اراضی بستر حریم رودخانه‌های شهرستان دماوند 

مردانی با بیان اینکه تمام این اتفاقات به زیاده خواهی‌های افرادی مرتبط است که به شهرستان و منافع آن در دشت‌ها آسیب می‌زنند و گفت: با پیگیری فرمانداری، مجموعه را به دوربین‌های مدار بسته مجهز کردیم، اگر امور آب و سایر ادارات دقت بیشتری در این زمینه داشته باشند شاهد جعل اسناد اراضی دولتی و تغییر کاربری نخواهیم شد و از لحاظ ساختاری سعی کردیم به گونه‌ای عمل کنیم که حداکثر خدمات در امور به ارباب رجوع داده شود.

وی تصریح کرد: برنامه عملیاتی امور آب شهرستان دماوند منتهی به آذرماه امسال آزادسازی ۴۰ هزار مترمربع اراضی رودخانه‌ها بوده که ۴۶ هزار مترمربع آزادسازی اراضی بستر حریم رودخانه‌ها صورت گرفت.

*دستور کار بودن آزادسازی ۲۰ هزار مترمربع اراضی حریم بستر رودخانه در شهرستان دماوند/ انجام ۳۳ مورد تخریب در بستر حریم رودخانه‌های شهرستان دماوند 

مدیر امور منابع آب شهرستان دماوند افزود: قطعاً طی دو تا سه روز آینده ۲۰ هزار مترمربع اراضی را آزادسازی خواهیم کرد در این راستا با شهرستان دماوند و استان تهران هماهنگی‌های لازم به عمل می‌آید و علاوه بر این ادوات سنگین در چند روز آینده از تهران به شهرستان منتقل می‌شوند.

مردانی در ادامه گفت: ما همچنین وظیفه تأمین آب سدها را بر عهده داریم و ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب به پشت سدها می‌رسانیم، از این رو با متخلفانی که با تجاوز به بستر رودخانه‌ها موجب اختلال در این زمینه می‌شوند برخورد می‌کنیم.

وی عنوان کرد: با تجاوزها به بستر حریم رودخانه به جدیت برخورد می‌کنیم که در این رابطه ۳۳ مورد تخریب در این زمینه صورت گرفته است و در این خصوص به هیچ عنوان تفاوتی قائل نمی‌شویم.

*تجاوزات در حریم بستر رودخانه‌ها در رودهن بسیار اتفاق بدی است/ ساماندهی حریم بستر رودخانه‌ها در شهر رودهن توسط شهرداری در دستور کار می‌باشد/ سیمان کردن کف رودخانه‌ها باعث وقوع سیلاب و عدم نفوذپذیری آب در سفره‌های زیرزمینی می‌شود

مدیر امور منابع آب شهرستان دماوند خاطرنشان کرد: تجاوزات در حریم بستر رودخانه در رودهن بسیار اتفاق بدی است و رودخانه‌ای که از آنجا عبور می‌کند باید بتواند ۴۰ مترمکعب آب را در ثانیه عبور دهد، طی هماهنگی با شهرداری ساماندهی حریم بستر رودخانه‌ها در دستور کار است.

مردانی در پایان تاکید کرد: قطعاً تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی که چاه‌ها را آبدار می‌کند از کف رودخانه‌ها اتفاق می‌افتد، وقتی مجموعه‌های شخصی و دولتی کف رودخانه‌ها را سیمان می‌کنند آب با سرعت بیشتری حرکت می‌کند، بنابراین در پایین دست باعث سیلاب می‌شود و جلوی نفوذپذیری آب در سفره‌های زیرزمینی گرفته می‌شود و چاه‌ها خشک می‌شوند.

نشست کارگروه حقوق شهروندی شهرستان دماوند نشست کارگروه حقوق شهروندی شهرستان دماوند

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن