سرپرست جهاد کشاورزی دماوند خبر داد؛

درآمد ۳ هزار میلیارد تومانی در بخش کشاورزی دماوند/ دماوند با تولید ۴۶۰ تن عسل در سال رتبه اول استان تهران را کسب کرد

سرپرست اداره جهاد کشاورزی دماوند از درآمد سه هزار میلیارد تومانی در بخش کشاورزی این شهرستان خبر داد و گفت: شهرستان دماوند با تولید عسل ۴۶۰ تن در سال رتبه اول استان تهران را کسب کرد.

به گزارش پایگاه خبری تارود، حسین اردلانی در جمع مسئولان شهرستان دماوند با اشاره به اینکه کشاورزی محور توسعه ایران می‌باشد و دستیابی به امینت غذایی تنها در سایه توسعه پایدار و ماندگار کشاورزی میسر است، اظهار کرد: شهرستان دماوند نشان سربلندی و افتخار ایران است و به فرهنگ غنی، شرایط آب و هوایی و مستعد کشاورزی، موقعیت استراتژیک سیاسی و زمینه‌های گردشگری و… شناخته شده می‌باشد.

وی افزود: دماوند در تولید برخی محصولات از جمله سیب درختی، با تولید ۲۲۰هزار تن در سال رتبه اول استان را به خود اختصاص داده همچنین مقام اول تولید عسل با ۴۶۰ تن در سال، و تولید ۱۰ هزار تن تخم مرغ جزو شهرستان‌های برتر استان است.

سرپرست اداره جهاد کشاورزی دماوند گفت: درآمد حاصل از بخش کشاورزی دماوند حدود ۳ هزار میلیارد تومان با تولید ۳۶۰ هزار تن محصولات باغی و کشاورزی است یعنی ۶ درصد تولید استان تهران با وجود تنها ۸ درصد اراضی کشاورزی استان تهران حاصل شده است.

اردلانی با بیان اینکه توسعه پایدار یعنی همه نسل‌ها در برخورداری از سرمایه یکسان هستند و باید از سهم متعادل از آن منابع برخوردار شوند، بیان کرد: طی دیدار با مسئولان تمام دغدغه‌ها در راستای ریشه‌یابی مشکلات کشاورزی و حفظ اراضی و افزایش تولیدات محصولات است و سیاست‌ها براساس برنامه‌های کوتاهمدت، شامل ایجاد اتاق فکر در جهاد کشاورزی، ایجاد مراکز فروش و عرضه مستقیم محصولات، واگذاری زمین‌های مستعد برای اشتغال‌زایی جوانان و اهمیت به نیازمندی‌های بخش کشاورزی، تولید و آموزش است.

وی گفت: برنامه‌های بلند مدت نیز شامل توسعه بخش کشاورزی در قالب پروژه‌های اقتصاد مقاومتی تا ۱۴۰۰، اهمیت دادن به کشت محصولاتی همچون کلزا، توسعه و اصلاح گلخانه‌ها که تا ۱۴۰۰ باید ۱۶٫۵ هکتار توسعه یابند، اصلاح کشت که سالانه ۱۰۰ هزار اصله نهال یارانه دار به کشاورزان توزیع می‌شود، ترویج و آموزش کشت محصولات کم آب بر و… هستند.

*۱۸ هزار و ۵۰۰ هکتار اراضی کشاورزی در شهرستان دماوند داریم

وی با اشاره به اینکه یکی از چالش‌های شهرستان دماوند حفظ زمین‌های اراضی است، گفت: مساحت شهرستان دماوند ۲۰۲ هزار هکتار و اراضی کشاورزی ۱۸ هزار و ۵۰۰ هکتار است که با تقسیم بر مساحت شهرستان حدود ۸ درصد اراضی قابل کشاورزی داریم، بنابراین حفظ اراضی اهمیت بالایی دارد.

سرپرست اداره جهاد کشاورزی دماوند بیان کرد: در جلوگیری از ساخت و سازها همه مردم و مسئولان باید نقش آفرینی کنند، دستورالعمل‌های اصلاحی باید به دهیاری‌ها و مراجع ذی‌ربط ارسال شود.

اردلانی در پایان گفت: چالش دیگر کمبود منابع آبی است، ما بحران آب نداریم بلکه با ورشکستگی منابع آبی روبرو هستیم و چاره‌ای نداریم جز اینکه دست در دست هم داده و با ارائه راهکارها کمبودهای آبی را جبران کنیم.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن