برپایی نمایشگاه عکس تکیه‌های تهران در دانشکده هنر و معماری واحد رودهن

نمایشگاه آثار هنری عکس تکیه‌های تهران در دانشکده هنر و معماری آزاد اسلامی واحد رودهن با حضور جمعی از مسئولان گشایش یافت.

به گزارش پایگاه خبری تارود، رضا نقدبیشی، رئیس دانشکده هنر و معماری ضمن خیرمقدم و بیان ضرورت‌های برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی، اهمیت زنده نگه‌داشتن آیین‌ها و نحوه بیان آن در کالبد معماری و شهر در این حوزه را از اساسی‌ترین ارکان حفظ و نگهداشت این بناها عنوان کرد و افزود: از دیرباز تکیه‌ها و حسینیه‌های تهران همواره محل تجمع و برگزاری مراسمات مربوطه در ماه‌های محرم و صفر بوده است که این رویدادهای فرهنگی – اجتماعی عظیم منتج از رسوخ این آیین‌ها در هسته فرهنگی جامعه به منظور کاهش فشارهای پوسته تمدن بر انسان می‌باشد.

وی ضمن تشکر از تلاش‌های دکتر ندا ضیاء بخش عضو هیات علمی دانشکده هنر و معماری، مشارکت دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی معماری را در این نمایشگاه چشمگیر بیان کرد و از فعالیت و همکاری خوب دانشجویان شیوا خلیلی، کامران سیدی و اصلان حسنی راد نام برد.

در ادامه مراسم ضیاء بخش به بیان مباحث تکنیکی و فنی موضوع نمایشگاه پرداخت و اظهار امیدواری کرد که مباحث مطروحه به توسعه و عمق بخشی به افکار دانشجویان به صورت خاص جامعه به صورت عمومی کمک نماید.

در ادامه حجت‌الاسلام سراج مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در واحد، ضمن تشکر از دست‌اندرکاران برگزاری این نمایشگاه و حمایت‌های مادی و معنوی دکتر حسن شهرکی پور رئیس واحد اظهار داشت: هنر به مثابه تجلی کالبدی و مادی بخشیدن به اعتقادات و باورها از دیرباز در معنا بخشیدن به زندگی بشر ایفای نقش نموده است. ادیان هدایتگر باورهای بشر نسبت به ابتدا و انتهای حیات و تعیین مسیر و چگونگی سیر به سمت هدف غایی انسان بوده‌اند. در این راه هنر در فهم بهتر اعتقادات نقش مهمی داشته است. به این ترتیب ارتباط دین و اشکال مختلف هنر در همه ادیان و شرایع با شدّت و ضعف‌های متفاوت و به عبارتی مراتب مختلف توجه به هنر وجود داشته است.

وی در ادامه افزود: از ابتدای تاریخ بشری هنر همواره مترادف و همراه با موضوعات و تعابیر و مفاهیم دینی بوده است، که به مرور با ظهور مفاهیم مختلف مادی و معنوی شاخه‌هایی نیز از آن منشعب شده‌اند.

از طرفی از مسائل دینی مهمی که نقش پررنگ هنر را می‌توانیم در آن ببینیم، موضوع واقعه عاشورا و قیام کربلا است. هنر در این زمینه ورودی گسترده‌ای دارد، از ادبیات مکتوب و شفاهی گرفته تا انواع هنرهای دیگر اعم از نمایش، فیلم، عکس، نقاشی، پیکره، آوازی، سازی، تلفیقی تا داستان‌نویسی، واقعه‌نگاری و در حوزه معماری نیز طرح و نقشه‌های بسیار زیبا و بدیع، سازه‌های ابتکاری بسیار جذاب که همه اینها در شناساندن و ترویج فرهنگ عاشورا مؤثر بو. ده و هستند.

در پایان این مراسم از برگزیدگان بیست و سومین دوره مسابقات قرآن و عترت خانم‌ها، دکتر هانیه فدایی تمیجانی و دکتر ندا ضیاء بخش با اهداء لوح، تقدیر به عمل آمد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن