بازدید اعضای کارگروه رونق تولید دماوند از دامداری عاشقی در رودهن

اعضای کارگروه رونق تولید شهرستان دماوند از دامداری عاشقی در رودهن جهت رفع مسائل و مشکلات بازدید کردند.

به گزارش پایگاه خبری تارود دماوند، جمعی از مسئولان در شانزدهمین بازدید کارگروه رونق تولید از دامداری عاشقی در رودهن بازدید و از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات این مرکز تولیدی قرار گرفتند.

این واحد دامداری با ظرفیت پرورش ۵۰۰ رأس دام، دومین مرکز تولید کننده شیر در شهرستان دماوند محسوب می‌شود.

مشکلات این واحد دامداری شامل موارد محیط زیستی، نداشتن سند برای اخذ تسهیلات بانکی، قرار گرفتن در حریم شهر و ضرورت جابجایی آن بوده است.

حمیدرضا عاشقی، مسئول این دامداری در بازدید اعضای کارگروه رونق تولید شهرستان دماوند با اشاره به مشکلات موجود اظهار داشت: مشکل گاوداری در خصوص سند مالکیت آن است که قبلاً مربوط به جهاد کشاورزی بود اما دو سال است که مسکن و شهرسازی دخیل شده و در این زمینه بلاتکلیف و سرگردان هستیم.

وی افزود: در حال حاضر 100 رأس پروانه صنعتی شیری و 500 رأس مولد در این گاوداری وجود دارد که در صدد افزایش پروانه هستیم، متأسفانه تا سال گذشته برای این مهم درخواست پروانه چاه آب می‌دادند اما در استان تهران از سال 70 به بعد حتی یک پروانه چاه آب داده نمی‌شود.

این تولید کننده عنوان کرد: مساحت دامداری 4 هکتار است و 600 رأس گاو در این مکان نگهداری می‌شود و شامل 36 هزار قطعه پروانه گوشتی، 100 رأس پروانه دامداری و 600 رأس دام است.

عاشقی ادامه داد: در این گاوداری روزانه 6 تن شیر خام و ماهانه 50 تن گوشت تولید می‌شود و برای 16 خانوار به صورت مستقیم و 40 نفر به طور غیرمستقیم اشتغال ایجاد شده است.

وی مشکل دیگر گاوداری را آب شرب عنوان کرد و گفت: امسال بارندگی خوب بود و مشکل آب شرب زیاد نبود، اما از سال خشکسالی روزانه 200 تا 300 هزار تومان برای آب هزینه می‌کردیم و برای کارگران آب می‌خریدیم.

این تولید کننده در خصوص تعطیلی واحد مرغداری تعطیل شده تصریح کرد: یک سال است که مرغداری را به طور کامل تعطیل کرده‌ایم، 15 خانوار در این واحد مشغول به کار بودند و به همراه برادرم آن را اداره می‌کردیم، مشکل این بود که سویا را کیلویی 600 تومان می‌خریدیم که ناگهان به 2600 تومان افزایش یافت اما قیمت مرغ بالا نرفت، قیمت ذرت و جو نیز به همین شیوه افزایش یافت.

عاشقی اظهار کرد: متأسفانه اولین چیزی که دولت بر روی آن دست می‌گذارد و می‌خواهد بدون یارانه از تولید کننده بگیرد و به مصرف کننده بدهد شیر و مرغ است، این شیوه تولیدکنندگان را با مشکلات بسیاری مواجه کرده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن