از سوی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان تهران صورت گرفت؛

برگزاری مراسم بزرگداشت خیر مسجدساز حاج «میرزا عبدالله توسلی» در دماوند

مراسم بزرگداشت خیر مسجدساز «میرزا عبدالله توسلی» در مسجد جامع دماوند با همت مرکز رسیدگی به امور مساجد استان تهران برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تارود، این مراسم بزرگداشت خیر مسجدساز با حضور پرشور مردم همراه با سخنرانی حجت‌الاسلام‌والمسلمین «حسینی قمی» و مداحی «حمید رمضان‌پور» همراه بود.

حاج «میرزا عبدالله توسلی»، خیر و نیکوکار بزرگ و فرهنگ دوست در سال ۱۲۵۹ در #دماوند به دنیا آمد؛ وی در کودکی پدرشان را از دست داده و در ۱۲ سالگی همراه مادر و برادرشان به دعوت دایی بزرگشان حجت‌الاسلام شیخ احمد اخویان به تهران رفته و در همان‌جا سکنی می‌گزینند.

خانواده توسلی از خانواده‌های صالح و مذهبی دماوند بوده است که ایشان با توجه به درگذشت پدر در کنار مادرشان که از بانوان مؤمنه, از محبان اهل‌بیت (ع) بوده، بزرگ می‌شوند.

وی با لطف الهی و با راهنمایی و یادآوری نکات مهم مسائل #مذهبی و #شرعی آغاز به کسب و کار می‌کند و با پشت کار و تلاش فراوان به بازار تهران راهنمایی می‌شود.

پس از اتمام خدمت وظیفه، کار کسب را با دقت بیشتری پیگیری کرده و در آغاز مجدد کار، مردم از شهرستان‌ها کالا به صورت امانت به فروش می‌رساندند و ایشان با امانت‌داری کامل کالاها را می‌فروخته و پس از کسر هزینه و حق‌العمل بقیه را به حساب آنها واریز می‌کرد.

این موضوع سبب می‌شود با توفیق و رحمت الهی کسب و کار حاج «میرزا عبدالله توسلی» رونق گرفته و کم‌کم به عنوان یک تاجر معروف و مشهور مطرح شوند.

مرحوم حاج توسلی به مسجدسازی به عنوان پایگاه تبلیغ، گسترش مسائل اسلام و مذهب شیعه و جذب مردم به آنها و نیز حل مشکلات مادی و معنوی مردم اهتمام ویژه داشت که می‌توان ایشان را به بزرگ مسجدساز ایران لقب داد.

این خیر و نیکوکار بزرگ و فرهنگ‌دوست از جمله نیکوکارانی است که کار ساخت، مرمت و نوسازی بیش از ۴۰۰ مسجد را در کارنامه خود ثبت کرده است، عمر وی سرانجام در اسفند ماه ۱۳۵۵ در شهر قم به سرآمد و در حیاط حرم مطهر حضرت معصومه (ع) به خاک سپرده شد.

مشارکت در احداث مساجد اعظم قم، جامع دماوند، جامع علی ابن ابیطالب (ع) رودهن، جامع آبسرد دماوند و جامع بومهن و مشارکت در احداث مسجد بزرگ هامبورگ و مرمت مسجد سپهسالار قدیم در بازارچه مروی و مسجد رضوی قم و ساخت تعداد بسیاری مساجد خیریه و مدرسه در کارنامه بشردوستانه این خیر مسجدساز خودنمایی می‌کند. قم و ساخت تعداد بسیاری مساجد خیریه و مدرسه در کارنامه بشردوستانه این خیر مسجدساز خودنمایی می‌کند.

گفتنی است در این مراسم از لوح یادبود بزرگداشت «حاج میرزا عبدالله توسلی» در مسجد جامع دماوند همراه با تجلیل فرزند و داماد این مرحوم رونمایی شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن