حمام تاریخی محله درویش شهر دماوند به موزه فرهنگی تبدیل می‌شود

حمام تاریخی محله درویش شهر دماوند یکی از حمام های تاریخی شهرستان است که با هدف حفاظت از آثار تاریخی و توسعه بخش فرهنگی شهر، به موزه تبدیل خواهد شد.

به گزارش  پایگاه خبری تارود دماوند، حمام تاریخی محله درویش دماوند در مسیر فرهنگی شهر دماوند که از امامزاده عبدالله آغاز و به مسجد جامع شهر منتهی می شود قرار گرفته و مربوط به 400 سال پیش است.

بنای حمام مستطیل شکل بوده و در جهت شمال به جنوب احداث شده است که در گذشته تنها مختص به آقایان بود ولی بعد از گذشت سالها، به دو بخش زنانه و مردانه تقسیم شد. این حمام در زمان احداث شامل بخش هایی همچون رختکن، گرمخانه، خزینه و بخش نظارت بود که بعد از تقسیم شدن حمام به دو بخش زنانه و مردانه، از حالت خزینه به حالت دوشی تغییر کرد.

عمده حمام های تاریخی از آجر ساخته می شود ولی این بنا را می توان از جمله حمام های تاریخی کشور دانست که از سنگ ساخته شده که ابتدا در دوره قاچار و بعد از آن در پهلوی اول تغییر و مرمت شد.

مصالح احداث شده در این مکان از سنگ لاشه و ملات گچ و ساروج بوده که در ابتدا سطح داخلی آن با ملات آهک اندوده شده است تا به دلیل مرطوب بودن فضا، مشکلی برای بنا ایجاد نشود.

قوس های گنبدی و طاق و تویزه های بنا جناغی احداث شده و دارای توازن و ایستایی بسیار خوبی است و علت آنکه این حمام در زیرزمین احداث شده، به دلیل تامین آب حمام و دسترسی به آب چشمه بوده است.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن