رئیس آموزش و پرورش دماوند:

افزایش ۱۰ درصدی جمعیت دانش‌آموزی مدارس دماوند در سال تحصیلی ۹۹-۹۸/ برای سال تحصیلی جدید، ۵۶۲ کلاس درسی در مدارس دماوند آماده‌سازی می‌شود

رئیس آموزش و پرورش دماوند از پیش‌بینی افزایش ۱۰ درصدی جمعیت دانش‌آموزی مدارس این منطقه در سال تحصیلی ۹۹-۹۸ خبر داد و گفت: برای سال تحصیلی جدید، ۵۶۲ کلاس درسی در مدارس دماوند آماده‌سازی می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تارود، مهرداد پورفتحی در نشست شورای آموزش و پرورش دماوند با بیان اینکه برای سال تحصیلی امسال مجموعاً ۵۶۲ کلاس درس آماده‌سازی شده است، گفت: این کلاس‌ها شامل ۳۱۰ کلاس آموزش ابتدایی، ۱۱۵ کلاس متوسطه دوره اول، ۵۹ کلاس متوسطه دوم شاخه نظری و ۷۸ کلاس شاخه فنی حرفه‌ای و کار و دانش است، این رقم در سال گذشته مجموعاً ۵۵۳ کلاس بود.

وی افزود: نیروی انسانی آموزش و پرورش دماوند در متوسطه دوم ساماندهی شده و نیروها تأمین گردیدند، همچنین در متوسطه اول ۹۵ درصد نیروها و در دوره ابتدایی حدود ۸۵ درصد نیروها تأمین شده‌اند.

رئیس آموزش و پرورش دماوند ادامه داد: با مشخص شدن نتیجه نقل و انتقالات و موضوعات مربوط به نیروهای استخدامی و با کمک بازنشستگان و حق‌التدریسی‌ها، موضوع مابقی نیروها حل می‌شود و اول مهر کلاس خالی نخواهیم داشت.

*آموزش و پرورش دماوند در زمینه آموزشی رتبه سوم را بین شهرستان‌های استان تهران کسب کرده است

پورفتحی عنوان کرد: منطقه دماوند در زمینه آموزشی رتبه سوم را بین شهرستان‌های استان تهران در امتحانات نهایی پایه دوازدهم کسب کرده است و در برخی رشته‌ها همچون کشاورزی یکی از دانش آموزان دماوند حائز رتبه کشوری شد.

وی ادامه داد: مدارس دماوند در طرح‌های جابربن حیان و نوجوان خوارزمی فعالیت‌های خوبی داشتند و برنامه‌ریزی خوبی را برای سال آینده نیز پیش‌بینی خواهیم کرد.

رئیس آموزش و پرورش دماوند گفت: برای مشاوره تحصیلی در انتخاب رشته نیز مرکز مشاوره فعال خواهد بود، به اولیا توصیه می‌شود فرزندان خود را به تحصیل در دانشگاه فرهنگیان ترغیب کنند تا آموزش و پرورش با مشکل کمبود نیروی انسانی روبرو نشود.

وی تصریح کرد: پیش بینی می‌شود امسال شاهد افزایش ۱۰ درصدی تعداد دانش آموزان دماوند باشیم که این رقم در سال گذشته ۷٫۵ درصد بود.

*بخشداری‌ها در پرداخت هزینه از سرویس‌های مدارس کمک کنند/ در حال حاضر مدارس روستایی منطقه دماوند با تراکم پایین بین ۱۵ تا ۲۰ نفر مواجه هستند

پورفتحی عنوان کرد: تا جای ممکن سعی می‌شود مدارس روستایی را در یک نقطه متمرکز نکنیم، اما از دهیاری‌ها، شوراهای روستاها و بخشداری درخواست داریم در این زمینه به آموزش و پرورش کمک کنند تا در برون سپاری و سرویس‌دهی معلمان دچار چالش نشویم، زیرا در این صورت مجبور می‌شویم مدارس روستایی را در مدارس شبانه‌روزی متمرکز کنیم.

وی بیان کرد: حتی‌الامکان سعی می‌کنیم مدارس روستایی پابرجا بمانند، چه بسا کلاس‌های بسیاری از مدارس به صورت چندپایه برگزار می‌شود، تا حد امکان تلاش می‌کنیم تعداد مدارس را کاهش ندهیم.

رئیس آموزش و پرورش دماوند تصریح کرد: دو نوع سرویس‌دهی به معلمان صورت می‌گیرد که شامل معلمان تهران به دماوند و معلمان دماوند به روستاهاست، با توجه به اینکه دماوند سومین منطقه از لحاظ وسعت جغرافیایی در بین شهرستان‌هاست، پراکندگی ناشی از این ویژگی باعث می‌شود که دچار چالش‌های مالی و به موقع نرسیدن معلمان به کلاس‌ها شویم.

پورفتحی ادامه داد: اگر بخشی از هزینه‌های سرویس معلمان با کمک فرمانداری، شورای آموزش و پرورش و بخشداری‌های تقبل شود، مشکلات تا حدودی رفع می‌شوند، در جلسه امروز مصوب شد که بخشداری‌ها در پرداخت هزینه یک ماه از سرویس‌ها کمک کنند.

وی گفت: حدود ۸۰ درصد مدارس فاقد سند هستند که از این رقم برخی زمین‌های وقفی هستند و برخی متعلق به اشخاص حقیقی هستند که در گذشته به آموزش و پرورش واگذار شده است.

رئیس آموزش و پرورش دماوند بیان کرد: بخشی از این مدارس با واگذاری زمین شهری به آموزش و پرورش در سال‌های گذشته تأمین شده است که در جلسه مصوب شده که به این مدارس خدماتی داده شود تا مشکلات موجود رفع شوند.

پورفتحی بیان داشت: مدارس روستایی تراکم پایین بین ۱۵ تا ۲۰ نفر را دارند، اما تمرکز خانواده‌ها در مرکز شهر به دلایل مختلف بهداشتی، آموزشی و دیگر خدمات را شاهد هستیم.

وی افزود: مهاجران نیز به سبب افزایش اجاره بها در دماوند ساکن می‌شوند که این مهم سبب چالش‌ها و افزایش تراکم کلاس‌ها تا ۴۰ نفر می‌شود.

رئیس آموزش و پرورش شهرستان دماوند ادامه داد: تا جای ممکن سعی می‌کنیم مدارس را دو نوبتِ نکنیم، اما اگر فضاهای آموزشی مخصوصاً در مسکن مهر تأمین نشود، مجبور می‌شویم مدارس را دو نوبته دایر کنیم.

*مدرسه مسکن مهر در سال آینده و ولیعصر(عج) تا مهرماه سال جاری تحویل داده می‌شود

پورفتحی در ادامه گفت: مدرسه‌ای در مسکن مهر در دست ساخت است و مقرر است که سال آینده تحویل داده شود، مدرسه ولیعصر (عج) دوره اول متوسطه نیز تا مهر یا آبان ماه تحویل داده می‌شود، امید است این دو مدرسه تراکم دانش آموزان را کاهش دهد.

وی عنوان کرد: استاندارد تراکم دانش آموزان در کلاس ۲۵ نفر است و بیش از این تعداد بار آموزشی را کم می‌کند، اما اقتضای وضعیت فعلی می‌طلبد که تراکم کلاس‌ها بیشتر باشد.

*موضوع معلمان حق التدریسی در استانداری پیگیری خواهد شد

در ادامه این نشست مجید صفری، فرماندار شهرستان دماوند اظهار داشت: موضوع معلمان حق‌التدریسی در استان پیگیری خواهد شد، برای پرداخت حق سرویس‌ها نیز به مدت یک ماه توسط بخشداری پیگیری‌های لازم به عمل می‌آید.

وی افزود: استخدام نیروی انسانی در دستور کار دولت است، اما با کمبود منابع مالی و اعتبار شاید بیشتر دچار چالش شویم از این رو امید چندانی به تأمین اعتبار وجود ندارد.

فرماندار شهرستان دماوند ادامه داد: می‌توانی طی فراخوانی در سطح شهرستان از نیروهای بومی و ساکنان و بازنشستگان استفاده کرد تا به صورت داوطلبانه به مدت مشخصی تدریس را بر عهده بگیرند، این افراد باید دارای شرایط لازم باشند و حتماً گزینش می‌شوند.

*در حال حاضر شرایط اتکا به امکانات دولتی امکان پذیر نیست/ در آموزش و پرورش نیز می‌توان از بازنشستگان به طور خیرین داوطلب یا غیرداوطلب استفاده کرد

صفری عنوان کرد: در حال حاضر شرایط اتکا به امکانات دولتی امکان پذیر نیست پس باید راهکار پیدا کرد، در مشاغل مختلف و حوزه‌های دیگر همچون نیروی انتظامی نیز با کمبود نیرو مواجه هستیم که این کمبود با راهکارهایی همچون به کارگیری نگهبان محله در محلات و روستاها امنیت را تأمین می‌کنند.

وی ادامه داد: در آموزش و پرورش نیز می‌توان از بازنشستگان به طور خیرین داوطلب یا غیرداوطلب بهره‌مند شد، زیرا در این خصوص نمی‌توان بر روی اعتبارات مالی حساب باز کرد.

فرماندار شهرستان دماوند گفت: در سال گذشته ۱۱۰ کلاس کم بود که در استانداری جلسه‌ای تشکیل و مقرر شده بود این کمبود با کمک خیرین، دولت، سازمان‌ها و دستگاه‌های مرتبط با آموزش و پرورش جبران شود، در این خصوص باید یک گزارش اعلام شود.

*با محدودیت‌های ورزشی در آموزش و پرورش مواجه هستیم/ دانش آموزان تحرک کمی دارند

صفری تصریح کرد: با محدودیت‌های ورزشی در آموزش و پرورش مواجه هستیم و دانش آموزان تحرک کمی دارند، آموزش و پرورش و بسیاری از ادارات دیگر که فعالیت‌های فرهنگی، سیاسی، امنیتی و… بر دوش دارند، باید برای موضوعات مختلف در شهرستان به‌جز در نظر گرفتن استان تدابیری بی اندیشند.

وی افزود: استان تنها می‌تواند بخش کمی از کمبودهای معلمان، کلاس و امکانات ما را جبران کند، باید در شهرستان راهکار پیدا کنیم که شورای آموزش و پرورش شهرستان نیز برای یافتن این راهکارها پیش‌بینی شده است.

این مقام مسئول بیان کرد: بهداشت را نیز باید خودمان تأمین کنیم و نباید منتظر کمک استان باشیم زیرا در استان خبری نیست و نمی‌توان منتظر کمک استانی بود.

*راهکار تأمین امکانات و جبران کمبودهای آموزش و پرورش را باید در شهرستان دماوند پیدا کنیم

صفری عنوان کرد: راهکار تأمین امکانات و جبران کمبودهای آموزش و پرورش را باید در شهرستان پیدا کنیم. استعداد و امکانات در دماوند وجود دارد که باید از آنها بهره‌مند شد و آمادگی‌های لازم را در افراد ایجاد کرد.

وی ادامه داد: دانشگاه‌ها و دانشجویان از دیگر ظرفیت‌ها هستند که می‌توان با تشویق آنها به تدریس داوطلبانه به عنوان زکات علم کمبود نیرو و اعتبار را جبران کرد.

فرماندار شهرستان دماوند گفت: وقتی دولت امنیت و بهداشت را به بخش خصوصی واگذار می‌کند، بخش آموزش نیز می‌تواند به بخش خصوصی واگذار شود، بسیاری از برون‌سپاری‌ها در دستگاه‌های اجرایی دولت به سبب این است که حتی در صورت وجود اعتبار دیگر جوابگو نیست.

*باید بتوانیم کمبودها را از استعدادهای داخل شهر جبران کرد

صفری تصریح کرد: باید بتوانیم کمبودها را از استعدادهای داخل شهر جبران کرد و به عنوان سیاست و راهبرد در دستور کار قرار گیرد.

وی ادامه داد: وضعیت املاک آموزش و پرورش نیز باید مشخص شود و ادارات و شهرداری‌ها و دهیاری را مجاب کنیم که به آموزش و پرورش کمک کنند.

فرماندار شهرستان دماوند تاکید کرد: امسال با توجه به وضعیت اقتصادی و مقابله با تهدیدها،‌ آموزش و پرورش رکن اساسی و مهم مقابله با این مسائل است، حتماً باید اتفاقات امسال در گوشه اذهان باشد.

صفری گفت: با تهدیدات دشمن و از سوی دیگر با منقبض شدن بودجه دولت روبرو هستیم، از این رو حتماً باید خود را با شرایط وفق دهیم و خودجوش باشیم و از امکانات موجود به صورت ۱۰۰ درصد بهینه بهره ببریم.

وی بیان کرد: امروز روزی نیست که بی‌تفاوت باشیم، باید حواسمان به تبصره‌ها و سخنان و حرکاتمان باشد تا از غائله‌ها جلوگیری کنیم.

این مقام مسئول با اشاره به انتخابات امسال ادامه داد: آموزش و پرورش باید آماده انتخابات نیز باشد، در شهرستان دماوند سعی می‌کنیم وضعیت را مطلوب نگه داریم و در کنار آن انتخابات سالم و قانونمند و امنی را با حضور حداکثری مردم در پای صندوق‌های رأی داشته باشیم.

*شهرستان دماوند از نخبه‌ها و استعدادهای علمی برخوردار است/ آموزش و پرورش باید برای همه ادارات شهرستان دماوند حائز اهمیت باشد

حجت الاسلام کاظم فتاح دماوندی، امام جمعه دماوند در این نشست اظهار داشت: آموزش و پرورش برای همه کشورها دارای اهمیت است و اکنون در ۴۰ سالگی انقلاب که تحریم‌های شدید اقتصادی را تجربه می‌کنیم، بهتر حس می‌کنیم که اگر اقتصادمان را از نفت جدا می‌کردیم مشکلات اقتصادی را کمتر شاهد بودیم.

وی ادامه داد: برخی کشورها فاقد منابع نفتی هستند و پیشرفت اقتصادی آنها تنها به علت رشد علمی و تولید علم است.

امام جمعه دماوند عنوان کرد: در شهرستان دماوند نیز باید به سهم خود برای غیرنفتی شدن اقتصاد کشور گام برداریم، دماوند از نخبه‌ها و استعدادهای علمی برخوردار است که باید پرورش یابند.

وی گفت: باید دانش آموزان مبتکر و خلاقی پرورش دهیم تا به این فکر کنند که چطور می‌توان از علم درآمدزایی کرد نه از نفت.

امام جمعه دماوند ادامه داد: درآمدزایی از نفت نیز راه‌های خاص خود را دارد و علمی که بتواند مشکل اقتصادی را حل کند باید مدنظر همگان باشد.

*آموزش و پرورش باید برای همه ادارات شهرستان دماوند حائز اهمیت باشد/ عده کثیری از دانش آموزان باید برای معلم شدن در آینده تشویق و ترغیب شوند

فتاح دماوندی گفت: آموزش و پرورش باید برای همه ادارات شهرستان دماوند حائز اهمیت باشد و همه ادارات آن را در رتبه اول اهمیت فرض کنند زیرا آینده شهرستان را همین دانش آموزان دختر و پسر سکان‌داری خواهند کرد و باید دقت بیشتری داشته باشیم.

وی با اشاره به ترویج فرهنگ معلم شدن تصریح کرد: عده کثیری از دانش آموزان باید برای معلم شدن در آینده تشویق و ترغیب شوند و بخش‌های فرهنگی و دیگر ادارات مرتبط در این زمینه تبلیغ کنند.

امام جمعه دماوند افزود: معلمی افتخار و احترام دارد و ارزش‌های دنیوی و اخروی دارد، بنابراین به کارگیری نیروهای بومی شهرستان دماوند در زمینه معلمی را نیز همچون حوزه‌های دیگر باید مدنظر قرار داد.

فتاح دماوندی ادامه داد: به کارگیری معلم از دیگر شهرها نیاز به امکانات بیشتر و دیدگاه بلند مدت دارد، برای آینده شهرستان باید مدیران ادارات را نیز از هم اکنون تقویت کنیم تا نیروهای انسانی آینده بومی باشند.

*برنامه‌ریزی بلندمدت برای تأمین نیرو در آموزش و پرورش ضرورت دارد/ برای تامین نیروی امام جماعت در مدارس دماوند گام برمی‌داریم

وی عنوان کرد: برنامه‌ریزی بلندمدت برای تأمین نیرو در آموزش و پرورش ضرورت دارد، برای سال آینده تحصیلی در تامین نیروی امام جماعت در مدارس گام برمی‌داریم تا طلاب به کمک بشتابند.

فتاح دماوندی در خصوص اسناد آموزش و پرورش گفت: باید یک بانک اطلاعاتی از اسناد این دستگاه توسط یک کارشناس حقوقی آماده و در سیستم وجود داشته باشد تا از کمبودها و مشکلات مدارس آگاه باشیم.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن