با حضور مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان‌های استان تهران؛

تکریم ۲۰۰ خانواده شاهد و ایثارگر شهرستان دماوند در قالب طرح سپاس انجام شد/ تجدید میثاق مجدد مسئولان شهرستان دماوند با آرمان‌های شهدای انقلاب اسلامی+تصاویر

تکریم ۲۰۰ خانواده شاهد و ایثارگر شهرستان دماوند در قالب طرح سپاس با حضور مسئولان استانی و شهرستانی انجام شد و بار دیگر مسئولان با آرمان‌های شهدای تجدید میثاق کردند.

به گزارش پایگاه خبری تارود، نادر نصیری مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان‌های استان تهران در دومین دوره از اجرای طرح سپاس در شهرستان دماوند اظهار داشت: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی همه ما با ادبیات امام راحل و مقام معظم رهبری آشنایی داریم و با احساس مسئولیت در مقابل خون شهدا در مقابل خانواده آنها سر تعظیم فرود آوریم.

وی با اشاره به فرمایش امام راحل مبنی بر اینکه هرچه انقلاب اسلامی ما دارد از مجاهدت شهدا و ایثارگران است، افزود: طرح سپاس تکلیف حکومتی، ادای دین به ایثارگران و تکلیف شرعی و ملی همه آحاد ملت است و رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز حفظ یاد شهیدان را وظیفه همگانی می‌دانند.

مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان‌های استان تهران ادامه داد: مقام عظمای ولایت در جهت سپاسگزاری از خانواده شهدا این امر را سپاسگزاری از کسانی می‌داند که بهترین سرمایه خود که فرزندانشان بوده اند را در راه دین، آزادی و استقلال هدیه کردند و این توفیق نصیب ما شده است.

نصیری تصریح کرد: خدا را شاکریم که به لطف خدا، مدد شهدا و همدلی مسئولان توانستیم طرح سپاس را متفاوت از همه ادوار و استان‌ها در بین ۱۵ شهرستان استان تهران اجرایی کنیم؛ به‌گونه‌ای که در دور اول طرح سپاس در استان تهران بالغ بر ۳۰ هزار پرونده مستقیم داریم که چهار درصد از ایثارگران کشور و یک سوم از ایثارگران استان تهران و در کنار جامعه آماری بالغ‌بر ۱۲ هزار پرونده ایثارگران مهمان را نیز داریم.

وی از وجود سه درصد پرونده ایثارگران در شهرستان دماوند خبر داد و گفت: خوشبختانه در پروسه زمانی یک ساله قریب به ۲۰ هزار دیدار در ۱۵ شهرستان استان تهران داشتیم که بخشی از این دیدارها در جریان مناسبت‌ها اتفاق افتاد و از این میزان ۱۰ هزار و چهارصد دیدار در قالب طرح سپاس در طول ۱۵ روز با همراهی مسئولان در استان تهران انجام شد.

مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان‌های استان تهران خاطرنشان کرد: ارزیابی‌های صورت گرفته نشان از این دارد که این دیدارها اثرگذاری مثبتی در جهت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، استفاده از ظرفیت ادارات و بهره‌مندی مدیریت فرمانداران شده است.

نصیری عنوان کرد: یکی از مولفه‌های موثر در این حرکت این است که مردم و خانواده‌های شهدا می‌دانند که پس از گذشت ۳۹ سال از انقلاب اسلامی مسئولان خانواده شهدا، ایثارگران و حق آنها را بر گردن نظام و مردم را فراموش نکرده‌اند.

وی از شهرستان دماوند به عنوان ششمین شهرستان در استان تهران در دومین دور از اجرای طرح سپاس نام برد و از فرماندار این شهرستان خواست که چنین تجمعی به صورت سالانه اجرایی شود.

*آرمان‌های شهدا را باید در سطح جامعه و نسل آینده حفظ کنیم

ناصر محمودی فرد فرماندار شهرستان دماوند در این مراسم اظهار کرد: انقلاب اسلامی مرهون تلاش‌ها و ایثارگری افرادی بوده که خود را وقف نظام کرده و عمرشان را در جهت تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی و حفظ تمامیت نظام جمهوری اسلامی صرف کردند.

وی افزود: تلاش این افراد موجب شد تا ما با امنیت کامل زندگی کنیم و افتخار می‌کنیم که این نظام موجب سربلندی شد و در عرصه‌های منطقه ای و جهانی به اثبات رسید.

فرماندار شهرستان دماوند ادامه داد: هرچند تلاش‌هایی در جهت خدمت به خانواده شهدا و قدردانی از آرمان‌های آنها به عمل آمده است اما شاید فاصله زیادی با اهداف آنها داشته باشیم.

محمودی فرد خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات شایسته و مهمی که امروز شاهد آن در قالب طرح سپاس هستیم این است که بتوانیم با زنده نگه داشتن آرمان شهدا و یاد آنها خونی را به جامعه تزریق کنیم که بتواند جامعه را پویا و زنده نگه دارد و ارتباطی ایجاد کند تا نسلی که شاهد این ایثارگری‌ها و تلاش‌ها نبوده آن را درک کند.

وی اضافه کرد: ما در صحنه کربلا حضور نداشتیم اما واقعه عاشورا، قیام امام حسین(ع) و مبارزات و قیام علیه یزیدیان را درک می‌کنیم و علت آن ایجاد ارتباط منطقی تاریخی است و اگر ما این رابطه را به عنوان متولیان برای نسل امروز به درستی برقرار کنیم می‌توانیم بگوییم که موفق بوده‌ایم اما اگر فاصله به گونه‌ای باشد که نسل جدید نتواند مفهوم درستی از شهید و مبارزه درک کند اقداماتمان در حوزه عمل با مشکلاتی مواجه بوده است.

فرماندار شهرستان دماوند تصریح کرد: ما امروز شاهد این اقدام خوب از طرف بنیاد شهید و امور ایثارگران هستیم که چنین فضایی را ایجاد کرده است اما این امر باید به درون جامعه منتقل شود و با نسلی ارتباط برقرار کند که کمتر با این آثار ارتباط داشته‌اند.

محمودی فرد تاکید کرد: ما نباید درک آرمان‌های شهدا را در خود خلاصه کنیم بلکه اهداف آنها را باید در سطح جامعه و فرزندانمان برده و در جهت حفظ آرمان‌ها گام برداریم.

وی بیان کرد: در تمام دنیا از نقش ایثارگران، تلاشگران و شهدا با احترام یاد می‌کنند و این امر تنها متعلق به ما نیست بلکه متعلق به جهان است که به عنوان یک فرهنگ نهادینه شده و ما نیز در جمهوری اسلامی شاهد آن هستیم.

فرماندار شهرستان دماوند ادامه داد: امیدواریم رفتار ما به گونه‌ای باشد که اگر صحبت از آرمان شهدا می‌شود مفهوم و معنا داشته باشد که شاید در این بخش توجه کمتری داشته‌ایم، لذا تبیین آرمان‌های شهدا ضروری است که چیزی جز تلاش در جهت حفظ جمهوری اسلامی مبتنی بر اعتقادات مذهبی، رابطه معنوی با رهبر انقلاب، حفظ وحدت و صیانت از جامعه و سرزمین نبوده است.

محمودی فرد اظهار داشت: یکی از تلاش‌هایی که در این خصوص صورت گرفته در خصوص وحدت و منافع ملی است بنابر این اهداف شهدا باید در جامعه بیان و موجب ایجاد انگیزه شود.

وی تاکید کرد: طرح سپاس به عنوان طرحی سراسری و به تبع آن در شهرستان دماوند در حال اجرا است که هرچند شاید اقدام کوچکی در جهت حفظ و صیانت از ارزش‌ها و احترام به شهدا و خانواده معزز آنها باشد اما امیدواریم که این اقدامات بتواند ما را با شهدا مرتبط کرده و در جهت اهداف و منویات آنها حرکت کنیم.

فرماندار شهرستان دماوند با اشاره به اهمیت تکریم خانواده شهدا خاطرنشان کرد: خانواده شهدا و ایثارگران نیازی به تکریم ما ندارند و شهدای ما هیچگونه انگیزه مادی در این خصوص نداشتند اما وظیفه ما حکم می‌کند تا به آنها احترام بگذاریم چرا که احترام به آنها احترام به فرهنگ ماست.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن